Co wpływa na zatrzymanie miesiączki? Jak wydłużyć cykl miesiączkowy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Zatrzymanie miesiączki spowodowane jest zaburzeniem równowagi hormonalnej. Czasem przyczynia się do tego stres, innym razem źle dobrana dieta, jeszcze innym razem – ciąża. Wiele kobiet zastanawia się z kolei, jak zatrzymać miesiączkę samodzielnie. Jak się okazuje, jest to możliwe.

Kobiety często albo martwią się brakiem krwawienia, albo – wręcz przeciwnie – zastanawiają się, jak je można zatrzymać. Co ciekawe, coraz więcej badań potwierdza, że samodzielne zatrzymywanie miesiączki, skutków żadnych strasznych nie wywołuje, a wręcz przeciwnie – może nawet czasami pomóc. Jeżeli jednak miesiączka znika sama, bez ludzkiej ingerencji, warto poznać tego przyczyny.

Zatrzymanie miesiączki – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn braku okresu jest ciąża. W przypadkach, gdy doszło wcześniej do stosunku seksualnego, najlepiej na początku jest wykonać test ciążowy. Jego zadaniem jest wykrycie gonadotropiny kosmówkowej (hormonu hCG) – jeżeli faktycznie pojawi się ona w moczu, oznacza to, że prawdopodobnie brak krwawienia wynika właśnie z ciąży. Ze względu na to, że niektóre testy mają bardzo dużą czułość, są w stanie wykryć zapłodnienie nawet w dniu spodziewanej miesiączki.

Na zatrzymanie miesiączki po 40. roku życia może wpływać menopauza, która najczęściej pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. W tym okresie cykl menstruacyjny, który dotychczas był regularny, może się nieco skrócić lub wydłużyć. W fazie premenopauzalnej miesiączka może u niektórych kobiet pojawiać się co 3 tygodnie lub – wręcz przeciwnie – co 40 lub 60 dni. Zdarzają się przypadki, że cykl po pewnym czasie wraca do normy, jednak później znów zaczyna się rozregulowywać. Warto wiedzieć, że krwawienie może się utrzymywać wówczas nawet do 14 dni.

Przyczyny zatrzymania miesiączki mogą tkwić także w Zespole Policystycznych Jajników (PCOS), który może jednocześnie doprowadzić do niepłodności. PCOS poprzez nieregularna miesiączki lub ich brak oraz nadmierne owłosienie (czyli tzw. hirsutyzm).

Na zaburzenie cyklu wpływa także hiperprolaktynemia, czyli nadmiar prolaktyny w organizmie, co często wywołuje brak krwawień, nagły mlekotok i – podobnie jak PCOS – również może prowadzić do niepłodności.

Inną przyczyną zatrzymania krwawienia może być restrykcyjna dieta, która powoduje spadek poziomu leptyny w organizmie. To skutkuje z kolei przejściem organizmu na „tryb oszczędnościowy”, co oznacza dla niego, że w danym momencie lepiej nie zachodzić w ciążę. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń miesiączkowania.

Czy stres może zatrzymać miesiączkę? Okazuje się, że jak najbardziej – jest to jedna z najczęstszych przyczyn zaburzeń cyklu. Duże emocje i hormon stresu (kortyzol), który pojawia się w wyniku wstrząsających przeżyć lub stanów lękowych, wpływają bardzo znacząco na pracę całej gospodarki hormonalnej.

Jak zatrzymać miesiączkę?

Zdarzają się trudne sytuacje, w których niektóre kobiety zdecydują się zatrzymać w pewnym momencie miesiączkę. Można to zrobić, korzystając z antykoncepcji hormonalnej. W przypadku, gdy nie chce się mieć okresu w danym miesiącu, wystarczy regularnie zażywać tabletki na zatrzymanie miesiączki. Jeżeli chce się przesunąć miesiączkę o 2 tygodnie, należy po dniu skończenia jednego opakowania, zacząć zażywać kolejną porcję tabletek, jednak już tylko przez 14 dni. Następnie należy zrobić siedmiodniową przerwę – w tym czasie, prawdopodobnie pojawi się miesiączka.

Takie „sterowanie” okresem jest jednak możliwe głównie podczas przyjmowania pigułki jednofazowej lub plasterków antykoncepcyjnych Evra. Pigułka trójfazowa nie daje już takich możliwości. Wydłużenie cyklu jest możliwe także w przypadku przyjmowania pigułki Diane 35, jednak należy robić to tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Coraz więcej badań z udziałem kobiet stosujących metodę „pack to pack” potwierdza, że samodzielna ingerencja w cykl menstruacyjny jest tak naprawdę całkowicie bezpieczna.

Korzyści z wydłużenia cyklu

Warto wiedzieć, że istnieją pewne korzyści z wydłużenia cyklu:

  • pomaga to w wyleczeniu pewnych chorób, np. endometriozy, czynnościowych torbieli jajnika czy mięśniaków macicy;
    • w przypadku bardzo obfitych krwawień zatrzymanie miesiączki chroni przed utratą żelaza, a więc również przed anemią;
      • zapobiega ono przed pojawianiem się bardzo bolesnych miesiączek oraz zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

        Zobacz także: Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna?

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        Źródło zdjęcia głównego: Deagreez / Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości