Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się zaskórników?

Kobieta przed lustrem ogląda swoje odbicie i wsmarowuje krem.
Fot. Zero Creatives / Getty Images
Zaskórniki to zmiany skórne, które występują głównie u osób posiadających cerę tłustą lub mieszaną. Aby uniknąć problemu wągrów, niezbędne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Gdy one nie pomogą, warto zainteresować się domowymi sposobami na wągry, czasem bowiem wystarczy własnoręcznie przygotowana maseczka z węgla, aby na nowo cieszyć się gładką skórą.

Zaskórniki to częsty problem nastolatków. W celu pozbycia się wągrów stosowane są różne metody, zaczynając od tych zalecanych przez dermatologa poprzez zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym, kończąc na przygotowanych przez siebie plastrach na wągry.

Czym są zaskórniki otwarte i zamknięte?

W dermatologii wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników. Pierwszym są zaskórniki zamknięte , które wyglądają jak drobne białe kropki. Natomiast drugi rodzaj to zaskórniki otwarte - wągry – które powstają wskutek zatkania ujścia mieszka włosowego. U jednych osób są one ledwo zauważalne, u innych przekształcają się w dużą, nieestetyczną krostę. Z reguły pojawiają się na twarzy, w strefie T, obejmującej nos, czoło, brodę. Wągry mogą mieć postać półpłynną, lecz z reguły obserwuje się postać zbitą. Nierzadko wągry stają się czarnymi punkcikami, których kolor jest efektem utlenienia czopu rogowego zaskórnika. Najczęściej wągry występują u osób obdarzonych cerą tłustą i mieszaną. Zdarza się, że przyjmują postać bardzo oszpecającej zmiany, np. wągry na nosie . Przyczyną powstawania wągrów jest m.in. niewłaściwy dobór kosmetyków lub nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Stwierdza się je głównie u młodzieży, choć zdarza się, że występują również u osób w starszym wieku.

Jak zapobiegać powstawaniu wągrów?

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zatykaniu się ujścia mieszka włosowego jest odpowiednia pielęgnacja, np. stosowanie peelingów na wągry (polecany jest m.in. miodowy peeling oczyszczający pory). Regularne oczyszczanie twarzy skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek i pozwala pozbyć się wągrów. Ponadto osoby mające problem z zaskórnikami otwartymi nie powinny przesadnie wysuszać skóry. Fakt, że cera jest tłusta, nie oznacza, że nie potrzebuje nawilżenia. Należy jednak wybierać kremy wyróżniające się lekką konsystencją.

Zobacz film: Jak zapobiegać powstawaniu trądziku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Profesjonalne usuwanie zaskórników

Usuwanie wągrów wymaga sporych pokładów cierpliwości i czasu. Jednak nie zawsze są one wystarczające, aby pozbyć się problemu. Jeśli walka z zaskórnikami okazuje się trudniejsza niż można było przypuszczać, warto udać się do specjalisty. Dermatolog zaleci krem z retinoidami, który normalizuje produkcję komórek i poprawia funkcjonowanie porów. Tymczasem kosmetolog może zasugerować peeling medyczny, peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazję.

Domowe maseczki na pozbycie się wągrów - czy naprawdę działają?

Przydatne „narzędzia” do walki z zaskórnikami można znaleźć nie tylko w aptece. W niektórych przypadkach domowe sposoby na wągry wystarczą, aby na nowo móc cieszyć się nieskazitelnie gładką skórą. Są one często równie skuteczne jak specjalistyczne preparaty.

Na szczególną uwagę zasługuje czarna maseczka na wągry z węgla aktywnego. Jej skuteczność wynika z właściwości głównego składnika – węgla, który działa oczyszczająco i bakteriobójczo. Zmiata z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Dodatkowo zwęża pory, wyrównuje koloryt skóry i matowi ją.

Kolejnym sposobem na wągry jest maseczka z żelatyny. Jej głównym składnikiem jest kolagen, który wpływa na elastyczność, wygląd oraz nawilżenie skóry. Aby ją przygotować, należy zmieszać 2 łyżeczki gorącej wody z 1-2 łyżeczkami żelatyny. Powstały żel, po przestygnięciu, nakłada się na twarz. Po 20-30 minutach należy zmyć maskę ciepłą wodą. Żelatyna pomaga w usuwaniu wągrów, ale stosując ją, należy pamiętać, żeby omijać okolice oczu. Przy regularnym stosowaniu takiej maski na wągry skóra staje się dokładnie oczyszczona, matowa i widocznie gładsza. Niektórzy przed nałożeniem na twarz maseczki z żelatyny i mleka stosują kąpiel parową, która otwiera pory. Wówczas kuracja jest zdecydowanie bardziej skuteczna.

Domową maseczkę na wągry można przygotować również z sody oczyszczonej, która sprawdza się nie tylko w kuchni. Maseczka z sody działa oczyszczająco, antybakteryjnie oraz peelingująco. Używanie tego rodzaju maski wymaga jednak ostrożności, gdyż nakładana niezbyt delikatnie może podrażnić.

Jak pozbyć się zaskórników za pomocą metod mechanicznych?

Jedną z najpopularniejszych metod mechanicznych są plastry na wągry. Przykleja się je do twarzy i poprzez energiczne oderwanie usuwa zaskórniki tkwiące w skórze. Żeby móc z nich korzystać, nie trzeba kupować ich w drogerii, można przygotować plastry samemu. Wszystko, co jest potrzebne do ich stworzenia, to białko z jednego jaja kurzego i chusteczka higieniczna.

Do metod mechanicznych należy również ta polegająca na wykorzystaniu dziesięciocentymetrowej łyżeczki UNNY. Jest to metalowa łyżeczka wykonana ze stali chirurgicznej, służąca do wyciskania wągrów. Na obu końcach posiada ona oczka, które różnią się wielkością. Większa część służy do pozbywania się bardziej problematycznych zmian skórnych, natomiast mniejsza do usuwania zaskórników.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości