Zaostrzenie obostrzeń w kolejnych województwach? Minister zdrowia odpowiada

lockdown, koronawirus, pandemia, maseczka
ilkersener/Getty Images
4786 zakażone osoby, 24 chorych zmarło. Takie dane dotyczące koronawirusa w Polsce przekazał resort zdrowia. Najwięcej nowych przypadków jest na Mazowszu – ponad tysiąc i Pomorskiem – ponad 600. W związku z narastającą falą pandemii od soboty 27 lutego obowiązują obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim. Czy rząd bierze pod uwagę wprowadzenie ich w kolejnych regionach?

24 lutego rząd ogłosił zaostrzenie niektórych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. W całym kraju wprowadzono nakaz noszenia maseczek i zakaz używania przyłbic, szalików i innych części garderoby jako jedynej zasłony twarzy.

Bardziej restrykcyjne zasady wprowadzono z kolei w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie zamknięto m.in. kina, teatry i baseny i wprowadzono nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia ostrzegał, że taki sam los może czekać kolejne regiony.

Zaostrzenie obostrzeń w woj. pomorskim i lubuskim?

Rząd bierze pod uwagę zaostrzenie obostrzeń w kolejnych regionach. Tym razem ma chodzić o województwa pomorskie i lubuskie. RMF FM ustaliło, że nowe regulacje mogą wejść w życie jeszcze w tym tygodniu.

- W ślad za województwem warmińsko-mazurskim podążają ostatnio woj. pomorskie i lubuskie - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, apelując o przestrzeganie przepisów epidemicznych.

Radio RMF FM potwierdziło, że wprowadzenie bardziej restrykcyjnych obostrzeń we wspomnianych województwach rzeczywiście jest brane pod uwagę. Zamknięte mogą tam zostać szkoły, galerie handlowe, hotele, obiekty sportowe, kina i teatry.

Choć rząd zapowiadał, że zmiany dotyczące obostrzeń będą następować w dwutygodniowych cyklach, niewykluczone, że nowe przepisy wyjdą w życie już od najbliższego weekendu, a więc od soboty 6 marca. Według RMF FM, jeśli sytuacja na Pomorzu i w Lubuskiem będzie się pogarszać, władze nie będą czekały z wprowadzeniem nowych regulacji.

- Na razie nie ma żadnej decyzji i te decyzje będą dopiero podejmowane oczywiście pod kątem obserwowanych parametrów - powiedział na konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce - dane z 1 marca

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 4786 osób, 24 chorych zmarło – podało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych przypadków jest na Mazowszu – ponad tysiąc i w woj. pomorskim – ponad 600.

Potwierdzone zakażenia, o których w poniedziałek poinformowało MZ, pochodzą z województw: mazowieckiego (1051), pomorskiego (643), śląskiego (373), dolnośląskiego (352), kujawsko-pomorskiego (336), podkarpackiego (335), małopolskiego (282), wielkopolskiego (202), warmińsko-mazurskiego (197), łódzkiego (186), świętokrzyskiego (180), zachodniopomorskiego (139), lubuskiego (117), podlaskiego (104), lubelskiego (97) i z opolskiego (84).

Informacje o 108 zakażeniach – jak przekazał resort – nie zawierają adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Od marca ubiegłego roku, gdy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa, wykryto go łącznie u 1 711 772 osób, z których 43 793 zmarły.

Hotele na Warmii i Mazurach zamknięte. Ministerstwo zdrowia zapowiada kontrole sanepidu i policji. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Próbna matura w 2021 roku będzie inna niż wszystkie. Czy udział szkół jest obowiązkowy?

Stan Borys i Anna Maleady o wspólnej walce z konsekwencjami udaru mózgu. "Czekamy na lepsze czasy z uśmiechem"

Miłość i seks osób niepełnosprawnych - dlaczego stanowią tabu? "Obcy ludzie wytykali nas palcami"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl, RMF

podziel się:

Pozostałe wiadomości