Kwiat zantedeschia – uprawa i pielęgnacja

Kalla
Elena Pejchinova / Getty Images
Źródło: Moment RF
Zantedeschia potocznie bywa nazywana kallą, ale jest to nazewnictwo błędne. To piękna roślina tropikalna, która daje oryginalne i pięknie wyglądające kwiaty. Poznaj najważniejsze informacje na jej temat i ozdób nią ogród lub balkon!

Zantedeschia to kwiat doniczkowy , który “przywędrował” do nas aż z dalekiej Afryki (głównie południowej i środkowej). Najatrakcyjniejsze w jej wyglądzie są oczywiście pochwy kwiatowe w charakterystycznym kształcie leja, które wyglądają wyjątkowo pięknie.

Kwiatostany tej rośliny występują zwykle w kolorze białym, ale pojawiają się także okazy z kolorem różowym, bordowym, żółtym, a nawet pomarańczowym. Roślina ta ma także liczne i dość duże liście w kolorze zielonym, choć zdarzają się także nakrapiane.

Zantedeschia – popularne odmiany

Roślina ta posiada wiele odmian ozdobnych , należą do nich m.in.:

· ,,Albomaculata” ( kwiaty białe),

· ,,Captain Tendens” (kwiaty żółte),

· ,,Crystal Blush” (kwiaty różowe),

· ,,Cameo” (kwiaty łososiowe),

· ,,Scarlet Pimpernel” (kwiaty czerwone).

Zantedeschia – jak wygląda jej uprawa?

Podstawową informacją, o której musimy pamiętać, jest fakt, że kwiaty te pochodzą z innej strefy klimatycznej i będą miały możliwość właściwego wzrostu tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki zimowania, koniecznie pod dachem i z temperaturą powyżej 10 stopni Celsjusza.

Zantedeschia a uprawa w ogrodzie

W gruncie sadzimy głównie odmiany o kolorowych kwiatach. Doskonale pasują im miejsca wilgotne a zarazem ciepłe i żyzne, ze spróchniałą glebą – idealnym miejscem będzie dla nich np. otoczenie oczka wodnego czy stawu. Zantedeschia preferuje ponadto stanowiska nasłonecznione , ale równocześnie zasłonięte przez wiatr. Czas ich kwitnienia przypada na późne lato, gdy przekwitną, trzeba je wykopać z ziemi (nie są mrozoodporne), następnie wsadzić do doniczki i przenieść do względnie jasnego pomieszczenia o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. W czasie, kiedy rośliny wprowadzone są w okres wegetacji, przez dwa następne miesiące nie należy ich podlewać. Ponownego zainteresowania wymagają w styczniu, wtedy należy je przenieść do pomieszczenia o zwykłej temperaturze pokojowej i ponownie zacząć podlewać. Gdy miną wiosenne przymrozki, roślinę można spokojnie wsadzić do gruntu.

Jak uprawiać zantedeschię w doniczce?

Hodowla zantedeschi w doniczce nie różni się znacząco od tej w ogrodzie, choć rośliny w doniczkach zwykle kwitną na przełomie marca i kwietnia. Zantedeschia w domu preferuje lokalizacje półcieniste. Dużej uwagi wymagają w okresie wegetacji – pamiętaj wtedy, by zawsze zapewnić im wilgotne podłoże i nawóz. Ten okres spoczynku wypada zwykle na początku lata, dlatego po kwitnieniu przestań je podlewać, dzięki czemu kłącza przeschną. Gdy zakończy się okres wegetacji, roślinę można umieścić na balkonie lub zasadzić w ogrodzie, może w tych miejscach przebywać do samej jesieni.

Zantedeschia – podlewanie

Warto raz jeszcze zwrócić uwagę na kwestię podlewania, gdyż w przypadku roślin tego typu, ma ono znaczenie zupełnie podstawowe. Gdy zantedeschia przechodzi okres wegetacji , ziemia powinna być stale delikatnie wilgotna. Po pojawieniu się pierwszych przyrostów, powinieneś zwiększyć nieco poziom wilgotności, podlewając roślinę większą ilością wody. Gdy liście się rozwiną, wracamy do wcześniejszego sposobu podlewania, tak, by ziemia była tylko delikatnie wilgotna. Czasami też warto ochlapać nieco liście rośliny, ale mając na uwadze bezpieczeństwo samych kwiatów i zasłaniając je przed tym działaniem. Pamiętaj także, by w zimie (mniej więcej od października do lutego), znacznie ograniczyć podlewanie. Do mocniejszego podlewania wracamy dopiero, gdy nastanie marzec.

Zantedeschia – jak pielęgnować?

Zantedeschię należy zacząć nawozić kilka tygodni po pojawieniu się nowego przyrostu. Możesz użyć w tym celu zwykły nawóz uniwersalny dostępny w każdym sklepie botanicznym. Gdy jednak pojawią się pąki kwiatowe, należy natychmiast zmienić nawóz, najlepiej na taki, który zawiera w sobie dużą ilość potasu.

Jak wygląda rozmnażanie rośliny?

Zantedeschię możesz rozmnożyć , wykorzystując w tym celu podział kłączy, które dopiero co wyrastają. Wspomniane kłącza wyrastają z tzw. bulwy matecznej, możesz je odciąć przy pomoc noża. Następnie odciętą część rośliny dobrze jest posypać proszkiem siarkowym o działaniu grzybobójczym. Nowe bulwy przesadź później do nowych doniczek (o średnicy około 10 centymetrów). Teraz wystarczy czekać, aż sadzonki zantedeschi się rozwiną.

Jak przesadzić zantedeschię?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że przesadzać zantedeschię należy z końcem sierpnia lub we wrześniu . Dużą pewność powodzenia da ci użycie ziemi ze zwiększoną zawartością torfu. Roślina ta najlepiej będzie rosła w doniczce, której średnica wynosi od 15-20 centymetrów. Jeśli z kolei zamierzasz zasadzić kilka sadzonek w jednej doniczce, wybierz odpowiednio większą donicę.

Zobacz film: Dywany kwiatów.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości