Najlepsza zanęta na leszcza. Jak złowić leszcza?

Wędkarz ze schwytana rybą
Fot. Maica/Getty Images
Leszcz to pospolita słodkowodna ryba. W początkowym stadium rozwoju przypomina karpia. To duże ryby żyjące przy mulistym dnie. Nie podpływają do brzegu, pozostają na głębokościach 14 metrów. Doskonale sprawdzi się w jej przypadku zanęta na leszcza domowa, czyli mieszanka warzywno–mięsna przyprawiona pachnącymi ziołami.

Leszcz to pospolita i jedna z najpopularniejszych poławianych ryb słodkowodnych. Zamieszkuje muliste dna, pozostając na głębokości 14 metrów. Żywi się roślinami, ale lubi też mięso. Doskonałe dodatki do zanęty leszczowej to cynamon i zioła – np. kolendra. Leszcz jest rybą ostrożną, ale po złapaniu nie stawia zbytniego oporu. Leszcze można łowić przez cały rok.

Występowanie i charakterystyka ryby

Leszcz to jedna z najpopularniejszych ryb żyjąca w w słodkich wodach śródlądowych. Nie ma szczególnych upodobań co do wody, w których występuje. Głównie są to stojące jeziora, zbiorniki zaporowe lub wolno płynące rzeki. Leszcz lubi muliste i miękkie dna.

Młode ryby mają kolor srebrzysty, który zmienia się wraz z wiekiem i z czasem zmienia się w odcienie miedzi i czerni. Leszcz to ryba dość pokaźnych rozmiarów. Może osiągać długość do 70 cm i ważyć nawet 6 kg. Ryba żywi się bezkręgowcami żyjącymi w mule, przy którym pływa. Młode leszcze wyglądem przypominają karpie.

Leszcz to ryba pospolita, nie jest objęta okresem ochronnym. Nie ma również limitu sztuk w połowie dobowym.

Kiedy łowić leszcze?

Okres połowu leszcza nie ma ograniczeń. Co prawda największa aktywność ryby przypada na okres lata i wczesnej jesieni, jednak ryba jest możliwa do złowienia nawet zimą. Ryby żerują całą dobę, dlatego leszcza można złowić o dowolnej porze dnia lub nocy.

Zanęta na leszcza – najlepsza

Jaka zanęta na leszcza będzie najskuteczniejsza? Leszcz to ryba, która daje się złapać na wiele przynęt. Jest mięso- i roślinożerna. Na przynętę można więc wybrać:

· kukurydzę,

· pęczak,

· groch,

· zwierzęce kulki proteinowe,

· białe i czerwone robaki.

Leszcz nie daje się złapać za pierwszym razem, bowiem stale zmienia miejsce poszukiwania pokarmu. Dlatego przed docelowym łowieniem leszczy należy przygotować zanętę. Jaka jest najlepsza zanęta na leszcza? To sypka, specjalnie dedykowana leszczom. Powinna jednak ona być wzbogacona o jedne z ziaren: groch, pęczak lub kukurydzę. Skutecznym sposobem jest podanie rybie mięsa, które będzie częścią zanęty.

Największe prawdopodobieństwo udanego połowu leszczy przypada na okres jesienny , kiedy ryby przygotowują się na zimę i poszukują jak największej ilości pokarmu. NIe należy więc żałować zanęty i dostarczać ją w wybrane miejsce w naprawdę dużych ilościach.

Leszcze lubią ciekawe i intensywne zapachy, działają na nie zachęcająco i zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo podpłynięcia leszczy. Dlatego warto do zanęty dodać cynamon, aromat wanilii, zioła kolendry.

Jak poznać obecność leszczy?

Na tafli wody zaczną pojawiać się charakterystyczne bąbelki, które są wynikiem gazów ryby, co jest oznaką wyruszania leszczy na żer. Przynętę należy trzymać opartą o dno. Powinna być ona sycąca, szczególnie o jesiennej porze roku, kiedy ryby są wygłodniałe. Ryby szukają pożywienia w zagłębieniach i dołach. Żerują zawsze w stadzie, płynąc w charakterystycznym dla siebie zwartym szeregu.

Jak złowić leszcza? Skuteczne metody

Najlepsze metody złowienia leszcza to na splawik lub na grunt . Niektórym wędkarzom udaje się złowić rybę na spinning. Leszcze nie zbliżają się do brzegu, więc na ich połów należy wybrać się na głębsze rejony wód, sięgające zwykle do 14 m. Małe leszcze przebywają w cieplejszych wodach, duże osobniki wolą wody chłodniejsze.

Kołowrotek do połowu leszcza powinien być wytrzymały i przygotowany na ciężar przynęty. Poza tym każdy, kto wybiera na się leszcze, musi wziąć pod uwagę, iż jest to ryba żyjąca w towarzystwie karpi i suma, ryb cięższych i znacznie bardziej walecznych, które mogą przechwycić przynętę zastawioną na leszcza. Wyciągnięcie którejś z tych ryb wymaga więc grubszej żyłki i solidnego kołowrotka z dobrej jakości hamulcem. Leszcz to ryba sprytna i zwykle rozpoznaje rybackie sieci i przynęty , omijając je z daleka. Potrzeba cierpliwości, by złowić leszcza, który poza tym porusza się w stadzie. Do powodzenia złowienia potrzeba wielu godzin obserwacji wody i czasem nawet 12 dni podkładania zanęty. Leszcze są rybami silnymi. W przeciwieństwie do karpi nie są aż tak waleczne i nie stawiają długo oporu, jednak wymagają siły, aby je wyciągnąć. W momencie wyciągnięcia go ponad taflę wody całkowicie się poddaje. Sposobem na leszcza jest pozwolenie rybie na odpłynięcie nieco dalej z przynętą, na którą ją złapaliśmy. Leszcz po złapaniu zaczyna się rzucać na boki, co może odstraszyć pozostałe ryby, a pamiętajmy, że leszcze żerują w stadzie.

Zobacz film: Dlaczego Polacy lubią łowić ryby? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości