Zamek Ogrodzieniec – park rozrywki, ruiny zamku, a może inne atrakcje?

Zamek Ogrodzieniec
Bernard Bialorucki/Getty Images
Zamek w Ogrodzieńcu to ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd. Znajdujący się w pobliskiej wsi Podzamcze zamek Ogrodzieniec to jedne z piękniejszych ruin zamkowych w Polsce. Poza warownią miejscowość ma do zaoferowania również liczne atrakcje – m.in. park rozrywki, park linowy, park miniatur.

Niewielkie miasto Ogrodzieniec leży w województwie śląskim, na obrzeżach Zagłębia Dąbrowskiego. Zasłynęło ono przede wszystkim z powodu znajdujących się nieopodal ruin XIV-wiecznej warowni. Leżący na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej Zamek w Ogrodzieńcu to miejsce iście baśniowe. Zielone wzgórze, wysokie wieże, ruiny zamku oraz fantazyjne formy skalne tworzą niepowtarzalny malowniczy krajobraz.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – historia

Tak naprawdę, wbrew temu na co wskazuje nazwa, zamek Ogrodzieniec nie znajduje się w Ogrodzieńcu, a w położonej 2 km od miasta wsi – Podzamcze. XIV-wieczna budowla wzniesiona została na najwyższym wzgórzu Jury Krakowsko–Częstochowskiej – Górze Zamkowej, zwanej również Górą Janowskiego (515,5 m n.p.m). Została ona idealnie wkomponowana w teren – z trzech stron osłaniają ją wysokie skały, a wjazd prowadził przez wąską skalną szczelinę. W połowie XIV wieku Kazimierz Wielki wybudował gotycki zamek, który przez lata miał wielu różnych właścicieli. Dopiero w pierwszej połowie XVI wieku zamek w Podzamczu trafił w ręce rodu Bonerów – najbogatszego rodu w ówczesnej Polsce. To właśnie z ich inicjatywy warownię przebudowano na budowlę w stylu renesansu, powstałą na wzór Wawelu. Przez wieki zamek padał ofiarą licznych najazdów i katastrof. W czasie potopu został podpalony przez szwedzkie wojska, a jego znaczna część uległa całkowitemu zniszczeniu. Kolejni właściciele nie odbudowywali obiektu, a zamek popadał w coraz to większą ruinę. Ostatni mieszkańcy opuścili jego mury na początku XIX wieku, zostawiając budowlę na pastwę losu.

Zamek Ogrodzieniec – atrakcje dla dzieci i dorosłych

Wspaniałe tajemnicze ruiny zamku Ogrodzieniec przyciągają licznych turystów z całego świata. Zamek znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd – grupy średniowiecznych zamków, strzegących niegdyś granic państwa. Powstawały one zazwyczaj na trudno dostępnych wapiennych skałach, na podobieństwo gniazd orłów. Ruiny Ogrodzieńca kilkakrotnie posłużyły za plenery filmowe – w "Rycerzu" Lecha Majewskiego, "Zemście" Andrzeja Wajdy oraz w serialu "Janosik". Od początku XX wieku podjęto wiele działań mających na celu zabezpieczenie niszczejących ruin zamku w Podzamczu. Obecnie jest on udostępniony zwiedzającym, a jego mury goszczą liczne festyny, festiwale, wystawy i koncerty. Najpopularniejszym z nich jest Międzynarodowy Turniej Rycerski – największa impreza historyczna w Polsce. W jej programie znajdziemy m.in. widowisko "bitwa o most", turniej miecza długiego oraz pokazy konne. Ruiny zamku w Ogrodzieńcu goszczą również liczne imprezy, stworzone z myślą o najmłodszych odwiedzających. W wakacje odbywa się tam "Baśniogród" – przedstawienia teatralne i warsztaty dla całej rodziny oraz "Podróż z Gandalfem" – festyn tematyczny "Władcy Pierścieni". Odważniejszym zwiedzającym z pewnością do gustu przypadnie cykliczne wydarzenie "Wieczór z Duchami", czyli nocne zwiedzanie zamku z mrożącymi krew w żyłach inscenizacjami w tle.

Ogrodzieniec – park rozrywki

Ogrodzieniec to miasto turystyczne. Znajdziemy tu liczne hotele, agroturystyki, restauracje oraz atrakcje dla całej rodziny takie jak park linowy, kino czy teatr. Wokół ruin zamku we wsi podzamcze znajdziemy wyjątkowy Park Rozrywki Ogrodzieniec. W skład obiektu wchodzi kilka różnych atrakcji m.in. Park Miniatur, Dom Legend i Strachów, tor saneczkowy oraz Park Doświadczeń. Znajdziemy tam również wiele atrakcji dla dzieci: dmuchane zameczki, zamkowy plac zabaw oraz wiedeńską karuzelę. Park Miniatur to miejsce, w którym możemy obejrzeć cały Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25. Podobizny zamków umiejscowione zostały na makiecie, przypominającej Jurę Krakowsko-Częstochowską. Co więcej, możemy podziwiać tam repliki takich machin średniowiecznych jak katapulta czy trebusz. Park Doświadczeń umożliwia edukację poprzez zabawę i poznawanie najciekawszych tajemnic świata fizyki. Tylko tam możemy poznać budowę i działanie m.in. kalejdoskopu, peryskopu i telegrafu. Dużą popularnością cieszy się również Dom Legend i Strachów – baśniowy świat, który zapozna nas z wszystkimi zamkowymi legendami. Zamek Ogrodzieniec i jego najpopularniejsza legenda? To ta o czarnym psie, którego duch nawiedza podzamczańskie ruiny.

Zobacz także:

Korporacyjny uniform zamienia na zbroję. "Nie muszę krzyczeć, że jestem kobietą i mogę wszystko, tylko robię swoje"

Poradnik grzybiarza. Które grzyby są najbardziej wartościowe dla naszego organizmu?

"Budując marzenia". Anna Dereszowska i jej gospodarstwo agroturystyczna na Mazurach w nowym programie TVN Style

Zobacz wideo: Zamek w Chęcinach

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości