Styl Życia

"Żałuję, że mam dzieci. Lepiej, gdyby ich nie było"

Styl Życia

"Żałuję, że mam dzieci. Lepiej, gdyby ich nie było"

Większość kobiet chce zostać matkami i spełnia się w tej roli, są jednak i takie, które na pewnym etapie życia dochodzą do wniosku, że powiększenie rodziny nie było dobrą decyzją. Czy mają do tego prawo? Z jakich powodów macierzyństwo może im nie dawać satysfakcji? O tym trudnym zagadnieniu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Moniką Dreger i dziennikarką Joanną Woźniczko-Czeczott.

Źródło: Dzień Dobry TVN |
Co sądzisz o tym artykule?
6
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
29.01.2019
- bezdzietna z wyboru, pod presją
Moim zdaniem wywiad z Paniami trochę minał się z tematem. Skupiono się na dyskusji wokół tego, że macierzyństwo jest ciężkie, a kobiety często nie zdają sobie sprawy z tego "w co się pakują" i jakie obowiązki ta rola ze sobą przynosi. Przykłady dotyczyły jedynie wieku niemowlęcego lub wczesnego dzieciństwa.
Problem zawarty w materiale, to coś więcej niż bycie zmęczoną czy niezadowolną podczas opieki nad niemowlęciem. Chodzi o ogromne TABU związane z NIECHCIANYM macierzyństwem- o kobiety, które zdały sobie sprawę z tego, że zostanie matką zmieniło ich życie na gorsze, zmarnowało ich szanse i marzenia, lub ich relacja z dziećmi nie jest 'modelowa'. Chodzi o kobiety, które mogą zwyczajnie nie kochać swoich dzieci- bez powodu (problemy psychologiczne), lub z różnych powodów [i mówiąc 'dzieci' nie musimy tutaj wyborażać sobie niemowlaków] co z dziećmi, które nie odzwajemniają miłości; dorasły na osoby o różnych patologiach; wykazują się przemocą wobec rodziców; nie są samodzielne w dorosłym życiu; potrzebują bezustannej opieki ze względu na stan psychiki lub zdrowia itd.
Nie każda kobieta posiada instynkt macieżyński, a wiele z takich przypadków zostaje matkami ze względu na presje społeczne.
Nie każda kobieta jest w stanie żyć tak jak to sobie wymarzyła lub zaplanowała. Kobiety mają prawo do realizowania się na wiele sposobów- nie tylko jako matki- lecz społeczeństwo nie jest na tyle rozwinięte i akceptujące, aby im to umożliwić.
Nie każda kobieta zachodzi w ciążę z wyboru. Nie każda kobieta rodzi z wyboru (szczególnie w Polsce).
TABU o którym mowimy, to przyznanie się do porażki- nie wywiązanie się z roli matki zazwyczaj równa się społecznemu wykluczeniu, i ogromnej, osobistej tragedii.