Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej? O co warto pytać? Poradnik krok po kroku

Para na działce
Fot. Monty Rakusen / Getty Images
Zakup działki budowlanej nie jest prostą rzeczą, często o wiele trudniejszą niż kupno mieszkania. Nie chodzi tu tylko o kwestię doboru odpowiedniego terenu, ale wywiązania się z wielu formalności.

Pierwszym krokiem w przypadku planowania zakupu działki budowlanej jest proces ubiegania się o kredyt hipoteczny. Po jego uzyskaniu dochodzą kolejne formalności, w tym sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Więcej:

Kredyt na zakup działki i budowę domu

Zakup działki budowlanej jest takim samym celem kredytowania, jak zakup domu czy mieszkania. Z pewnością bank nie udzieli kredytu osobom nie mającym zdolności kredytowej, czyli wystarczająco wysokich i stałych dochodów. Ponieważ każdy kredyt hipoteczny jest zabezpieczony na nieruchomości, pokryciem kredytu na zakup działki budowlanej także będzie określona nieruchomość. Jeśli kredytobiorca bierze jednocześnie kredyt na zakup działki i budowę domu, dla banku zabezpieczeniem będzie wspomniany dom . Natomiast w przypadku, gdy zabezpieczeniem kredytu ma być tylko i wyłącznie działka budowlana, nie wszystkie banki udzielą tego typu finansowania. W takiej sytuacji należy przedstawić bankowi inną nieruchomość, która stanowić będzie zabezpieczenie kredytu na zakup działki budowlanej. O oprocentowaniu decyduje kwota kredytu i poziom wskaźnika LTV. Należy dodać, że kredyt na zakup działki budowlanej można wziąć jedynie na okres nieprzekraczający 35 lat.

Podatek od zakupu działki budowlanej

Przy zakupie działki budowlanej należy wziąć pod uwagę obciążenia fiskalne związane z tego typu transakcją. Kwestia opodatkowania zależna będzie od tego, czy działka nabywana jest od osoby fizycznej, od przedsiębiorcy czy od rolnika. Jeśli kupowana jest bowiem od rolnika, można np. liczyć na zwolnienie z części opodatkowania. Jeśli kupujący nabywa grunt od osoby fizycznej, zapłaci on jedynie PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), kiedy kupuje od przedsiębiorcy będącego czynnym podatnikiem VAT, zapłaci podatek VAT (23%), natomiast jeśli dokonuje zakupu od rolnika niebędącego płatnikiem VAT, wówczas nabywca może uzyskać zwolnienie z PCC. Podatek od kupna działki budowlanej także zależy od kwalifikacji gruntu ustanowionych przez przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług. Przykładowo, jeśli działka kupowana jest jako inwestycja i nie jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe zgodnie z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy, wtedy kupujący nie musi płacić dodatkowego podatku w postaci 23% VAT, nawet jeśli nabywać będzie tę ziemię od przedsiębiorcy, ponieważ tego typu tereny są zwolnione z podatku VAT.

Zobacz film: Na budowie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zakup działki budowlanej – podstawowe formalności

Zanim nabywca zdecyduje się na zakup działki budowlanej, powinien przejść do wdrażania podstawowych formalności . Po pierwsze należy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Następnie musi udać się on do notariusza, aby zawrzeć umowę kupna sprzedaży. Oto najważniejsze dokumenty, które są potrzebne do sfinalizowania zakupu działki budowlanej:

  • miejscowy plan zagospodarowania – za sprawą tego dokumentu, który znajduje się w wydziale architektury urzędu gminy lub miasta, można dowiedzieć się, czy dla terenu, na którym leży działka budowlana, uchwalono plan zagospodarowania. W planie uwzględnione są możliwości zabudowy terenu (np. pod budownictwo jednorodzinne);
    • księga wieczysta nieruchomości – przed kupnem działki budowlanej należy dokonać wglądu do księgi wieczystej nieruchomości – m.in. sprawdzić, czy sprzedający jest właścicielem gruntu oraz czy działka nie jest obciążona hipoteką;
      • wypis z ewidencji gruntów i budynków – to dokument, który można odpłatnie uzyskać w starostwie powiatowym. Dzięki niemu uzyska się informację choćby o tym, czy podana przez właściciela wielkość działki jest identyczna z danymi zawartymi w wypisie;
        • umowa przedwstępna – to dokument, który warto jest podpisać przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży, zwłaszcza gdy kupujący chce zaczekać z decyzją o nabyciu działki do czasu wydania warunków zabudowy lub otrzymania kredytu. Umowa przedwstępna stanowi rodzaj rezerwacji w uzgodnionej cenie. Można ją zawrzeć pisemnie lub notarialnie;
          • umowa kupna-sprzedaży nieruchomości – zawarcie umowy kupna-sprzedaży działki budowlanej wymaga wizyty u notariusza. Przed udaniem się do kancelarii notarialnej należy przygotować dokument tożsamości. Natomiast sprzedający powinien dodatkowo mieć przy sobie: wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny, orzeczenie sądu, wypis z rejestru gruntów, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

            Koszty zakupu działki budowlanej – opłaty notarialne

            Należy pamiętać, że do ostatecznej ceny działki, opłat sądowych, podatków, trzeba także doliczyć wynagrodzenie dla notariusza i agencji nieruchomości. O ile należności sądowe mają stałe wartości, podatki zależne są od ceny działki, to opłaty notarialne przy zakupie działki budowlanej ustalane są indywidualnie między nabywcą a kancelarią . Wszystkie świadczenia – sądowe oraz podatki – uiszczane są u notariusza.

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości