Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Mamo, rosną mi ząbki! Jak pomóc maluchowi przetrwać ten czas?

Let's be kids!

Mamo, rosną mi ząbki! Jak pomóc maluchowi przetrwać ten czas?

Pojawieniu się pierwszych zębów u niemowlaka towarzyszą nieprzyjemne objawy. Są togłównie swędzenie dziąseł oraz ból, który powoduje, że maluch zachowuje się nieswojo - jestbardziej płaczliwy oraz marudny. Dobrze więc, aby rodzice już zawczasu byli przygotowani nataką sytuację.

Ząbkowanie u dziecka rozpoczyna się około szóstego miesiąca życia. Rozwój zębów umożliwia rozdrabnianie pokarmów, którymi dziecko zaczyna być karmione podczas rozszerzania diety. Jest to proces fizjologiczny, jednak często powodujący występowanie wielu objawów, które mogą być mylnie interpretowane jako objawy chorobowe. Gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu jest jednym z nich.


Ząbkowanie – kiedy się go spodziewać i ile trwa?

Okresem, przed którym świeżo upieczeni rodzice często drżą ze strachu, wysłuchawszy opowieści swoich bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek, jest ząbkowanie u dzieci. Objawy wyrzynania się zębów są bowiem uciążliwe zarówno dla niemowląt, jak i dla ich opiekunów. Kiedy się tego spodziewać? Według siatek rozwojowych pierwszy ząbek powinien pojawić się u niemowląt około szóstego miesiąca życia. Jednakże jest to jedynie orientacyjny termin i ani wcześniejsze, ani późniejsze o około 2-3 miesiące wyrzynanie się zębów nie powinno stanowić powodu do niepokoju rodziców.

Trzeba pamiętać, że każdy maluch przechodzi przez ząbkowanie inaczej. Jedne dzieci przechodzą je praktycznie bezobjawowo, u niektórych dolegliwości są nasilone. Pierwsze objawy ząbkowania to nadmierne ślinienie się niemowlęcia i zwiększona chęć do wkładania rączek, zabawek i innych przedmiotów do buzi. Ma to związek ze świądem dziąseł, który łagodzony jest przez ich pocieranie. Dodatkowo procesowi ząbkowania może towarzyszyć gorączka, biegunka i grymaszenie lub niechęć do jedzenia.

Z racji bólu i swędzenia dziąseł dziecko może być rozdrażnione, marudne i płaczliwe. Nie ma reguły odnośnie długości trwania tych dolegliwości. Według informacji książkowych, pierwsze pojawiają się dolne jedynki, ale mogą być to też górne jedynki lub dwójki. Nie istnieją też określone normy, ile zębów powinno posiadać niemowlę w danym miesiącu życia.

Niemowlę mało śpi przez ząbkowanie

To, czy niemowlę mało śpi i płacze w nocy właśnie z powodu ząbkowania, dość łatwo można rozpoznać. Jeżeli maluch ślini się w nocy bardziej niż zwykle, a jego dziąsła są zaczerwienione i napuchnięte, a w dodatku wszystko wkłada do buzi, to najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów ze snem jest właśnie ząbkowanie. Dobrym sposobem na złagodzenie bólu i swędzenia dziąseł jest podawanie mu schłodzonych w lodówce specjalnych gryzaków. Takich jak na przykład Gryzaczek Kubeczek Kawy od Fisher Price’a. Zabawny kształt gryzaczka pobudza zmysły malucha i wzbudza jego dziecięcą ciekawość. Miękka, idealna do żucia pokrywka doskonale sprawdzi się w przypadku ząbkujących dzieci, a kolorowe kuleczki grzechotki wydają atrakcyjne dźwięki przy potrząsaniu nią.

Innym pomysłem jest delikatny masaż w obolałym miejscu lub stosowanie leków przeciwbólowych przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Jednak przed skorzystaniem z tego ostatniego sposobu zawsze należy poradzić się lekarza.

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Chociaż nie ma złotego środka, istnieje kilka wskazówek dla rodziców ząbkującego malucha.

  • Ze względu na nadmierne ślinienie warto zakładać śliniaki, to uchroni nas i niemowlę przed częstą zmianą wilgotnych ubrań.
  • Ponadto ważna jest higiena. Należy często myć rączki dziecka i zabawki, najlepiej wodą z mydłem, gdyż dziecko wkładać będzie do buzi wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego ręki.
  • Ulgę może przynieść masaż dziąseł umytym palcem albo specjalną szczoteczką silikonową.
  • W aptece można również zaopatrzyć się w specjalny żel na ząbkowanie. Istnieje wiele preparatów, których działanie polega na schładzaniu dziąseł, ponadto działają one miejscowo przeciwbólowo.


Ząbkowanie - trudny czas dla dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsze zęby u niemowlaka – zabawki, które pomagają

Wiedza dotycząca tego, jak wychodzą zęby u niemowlaka oraz kiedy może się to w przybliżeniu stać, będzie pomocna dla wielu rodziców. Dzięki temu można bowiem w odpowiednim momencie zareagować i spróbować pomóc swoim pociechom przejść przez ten trudny okres. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby ulżyć maluchom w bólu, a jednym z nich jest podawanie odpowiednich zabawek, dostosowanych do tego momentu rozwojowego dziecka.

Są to przede wszystkim: gryzaki, takie jak cytryna i limonka z Zestawu Taco od Fisher-Price.  Opływowy kształt gumowych owoców jest doskonale dopasowany do rączek maluszka, a dotyk chłodnego tworzywa na pewno przyniesie ulgę obolałym dziąsełkom. W dodatku zabawka ma funkcje grzechotki: gdy dziecko potrząsa cytryną i limonką, słyszy zabawne klekoczące dźwięki, a wesoła zabawa odwraca uwagę od przykrych objawów!


Wiele nowoczesnych zabawek dla maluchów łączy w sobie rozmaite funkcje, często maja więc też dołączone gryzaczki. Zwłaszcza zabawki aktywizujące, np. Aktywizująca książeczka. Zabawka oprócz szeleszczącej strony czy lwa z lusterkiem ma przyczepiany gryzaczek w kształcie wesołej małpki, który można ukryć w specjalnej kieszonce. Wesoła i pożyteczna zabawka! 


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
58
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0