Profilaktyka zdrowia

Zabiegi estetyczne tylko u lekarzy. Koniec z powiększaniem ust przez kosmetyczki

Profilaktyka zdrowia

Zabiegi estetyczne tylko u lekarzy. Koniec z powiększaniem ust przez kosmetyczki

Wiele osób, z uwagi na niższą cenę, decyduje się na zabiegi estetyczne u osób bez wykształcenia medycznego. Na jakie niebezpieczeństwo się narażają? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dra n. med. Piotra Osucha, specjalistę chirurgii plastycznej. Natomiast radca prawny, dr Mateusz Mądry powiedział o zmianach w prawie, które mają uregulować sprawę wykonywania zabiegów estetycznych przez osoby nieuprawnione.

Na całym świecie, także w Polsce coraz częściej zabiegi lekarskie z zakresu dermatologii estetycznej i szeroko rozumiane zabiegi estetyczne są wykonywane przez osoby bez wykształcenia lekarskiego. Ubolewa nad tym dr n. med. Piotr Osuch, specjalista chirurgii plastycznej:

Żeby usługa była dobrze wykonana musi być odpowiedni specjalista.

Polskie przepisy dotyczące wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej nie są jednoznaczne i wiele osób bez wykształcenia medycznego wykorzystuje tę sytuację. Jednak, zdaniem radcy prawnego, dra Mateusza Mądrego, jeżeli ktoś taki wykonuje zabieg przy użyciu produktu, na którym jest zastrzeżenie, że może on być stosowany wyłącznie przez lekarza, to łamie prawo.

>>> Zobacz także:

Problemem też jest możliwość dochodzenia roszczeń w przypadku nieprawidłowego wykonania zabiegu przez osobę, która nie jest lekarzem. Nie pomoże nawet Rzecznik Praw Pacjenta.

Jeżeli pacjent zgłasza się do lekarza, to jest zupełnie inaczej chroniony, lekarz podlega odpowiedzialności zawodowej, musi być też ubezpieczony.

- wyjaśnił radca prawny.

Nowe przepisy

Z uwagi na brak nadzoru nad osobami wykonującymi zabiegi z zakresu medycyny estetycznej bez wymaganych uprawnień, w 2017 roku Unia Europejska przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych. Jego celem jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa obywateli UE oraz zapewnienie dostosowania regulacji do postępu technologicznego i naukowego.

Rozporządzeniem zostały objęte także wyroby służące wyłącznie do celów estetycznych lub innych celów niemedycznych, które pod względem funkcjonowania i profilu ryzyka są jednak podobne do produktów medycznych. Będą one podlegały kontroli jakości i bezpieczeństwa - tak jak ma to miejsce w przypadku wyrobów medycznych.

W zamierzeniu tylko lekarz będzie mógł wykonywać zabiegi przerywające ciągłość naskórka. Obostrzenie to nie dotyczy jednak studia tatuażu czy piercingu.

Rozporządzenie ma wejść w życie wiosną 2020 roku.

Polska jako członek Unii Europejskiej musi dostosować swoje prawo do nowego rozporządzenia unijnego. W tym celu 11 października tego roku pojawił się projekt ustawy o wyrobach medycznych regulujący wykonywanie zabiegów estetycznych. Prace nad nim trwają, a przewidywany okres wejścia w życie ustawy to luty 2020 roku.

Co sądzisz o tym artykule?
103
46
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
16
16.01.2020
Natalia
Jeśli już mamy rozmawiać o kompetencjach i określaniu kto może wykonywać zabiegi naruszające ciągłość naskórka w takim razie powinien je wykonywać tylko chirurg. Dlaczego lekarz ginekolog po dwudniowym kursie ostrzykiwania zdaniem niektórych ma większe kompetencje niż kosmetolog z doświadczeniem w pracy ze skóra klienta ? Idąc dalej tym tokiem rozumowania to właśnie lekarze powinni robić makijaż permanentny, piercing i tatuaże ? Jakoś tego nie widzę by lekarze ochoczo brali się za takie zabiegi gdzie wymagane jest poczucie estetyki ? Również depilacja laserowa jest ingerencja w głębsze tkanki, jakoś ciężko mi sobie wyobrazić jak przedstawiciele zawodu „prestiżowego” golą tyłki klientom:) Nie wspominając już o tym, ze są już takie sprzęty do domowego użytku. Czyli klient sam w domu będzie mógł wykonać sobie takie zabieg ale kosmetyczka będzie miała już zakaz ? Niedawno miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu przedstawicieli ze środowiska kosmetologów z lekarzami. Do pytania ‚czemu lekarz ginekolog najbliższy termin cytologii proponuje dopiero za dwa tygodnie za to botox od ręki’ nie potrafili się odnieść. Czy wg. Państwa tak ma wyglądać leczenie w tym kraju ?
05.01.2020
Dr. nauk medycznych
Na całym świecie, także w Polsce coraz częściej zabiegi lekarskie z zakresu dermatologii estetycznej i szeroko rozumiane zabiegi estetyczne są wykonywane przez osoby bez wykształcenia lekarskiego. Ubolewa nad tym dr n. med. Piotr Osuch, specjalista


Jeśli lekarz jest lekarzem to nie ma świstka na medycynę estetyczną. Powinien zajmować się tym czego uczy się na studiach. Tam nie ma mowy o medycynie estetycznej. Każdy szanujący się lekarz ma pracę w swoim wybranym fachu.
07.12.2019
Ka12
A ciekawe dlaczego mój komentarz na temat powiększania piersi aquafilling został usunięty.

Prawda jest taka, że Ci lekarze nazywają się specjalistami medycyny estetycznej, nie posiadający specjalizacji powiększają nam usta. A o leczeniu powikłań nie mają pojęcia. Kto miał ich nauczyć leczenia. O kliencie się zapomnina liczy się tylko kasa. A przecież powinien mieć wybór klient.
13.11.2019
Zmartwiona klientka(pacjentka)
Do jakiego lekarza na oczyszczanie twarzy?
08.11.2019
OMG
A kto szkoli kosmetyczki ? Przecież to lekarze organizują te szkolenia na których są często kosmetyczki bez żadnych uprawnień do wykonywania takich zabiegów
02.11.2019
Kp1234
To teraz wszyscy lekarze będą powiększać usta zamiast leczyć ludzi np chorych na raka ???? Bo takich specjalistów jest coraz mniej ... żenada. Ciekawe co na to kosmetolodzy studiujący tyle lat? paznokcie będą robić ? ?
30.10.2019
Klientka
Teraz słychać żałosny skowyt kosmetyczek które w domu bez umywalki ostrzykiwaly usta podrobionymi preparatami po jednodniowym kursie ?
26.10.2019
MP
Lekarze niestety często popełniają błędy.. i często nie ponoszą konsekwencji...
26.10.2019
Paulina
Czyli lekarze będą regulować brwi i wykonywać depilacje woskiem ? Skoro zastrzegają sobie prawa do zabiegów które naruszają ciągłość naskórka to niech tez zniża się do poziomu regulacji brwi bo to tez jest przerywanie ciągłości naskórka ! Złapali temat za który szarpią dużo większa kasę a bardziej partacza niż kosmetolodzy którzy biorą 200% mniej
26.10.2019
Lirka
Przykre i pół polski to słyszało ... to jest najgorsze ;(
26.10.2019
Marta
To jest bzdura. W Anglii czy Niemczech nie ma żadnych takich obostrzen. Lekarze zajmują się swoją pracą, a nie powiększanie ust i walka o klienta. Osoba odpowiednio przygotowana może wykonywać zabiegi. W Polsce każdy lekarz to robi: stomatolog, chirurg, pediatra i itd. Jak chcą obostrzyc proszę, ale dobrze byłoby gdyby zabronione również wykonywać tego dentysta i pielęgniarka. To jest śmieszne często kosmetologia pracując codziennie na twarzy zna się lepiej na tego rodzaju zabiegach niż dentysta pracujący w buzi. Kursy są dokładnie takie same dla każdej z grup czy to kosmetolog czy dentysta.
26.10.2019
kk
Mam pytanie odnośnie przerwania ciągłości skóry. Skoro " tylko lekarz będzie mógł wykonywać zabiegi przerywające ciągłość naskórka" to rozumiem że pielęgniarka nie będzie pobierać krwi, zakładać wkłuć obwodowych oraz podawać leków dożylnie mimo wyższego wykształcenia medycznego i od dziś będą to robić na oddziałach lekarze. Hm, ciekawe...
26.10.2019
Libra
Magister od malowania paznokci.
Super
26.10.2019
88X
Dlaczego dr n. med. Piotr Osuch na kongresie prowadził wykład dla KOSMETOLOGÓW na temat korekty czerwieni wargowej i podawania wypełniaczy, a w TV ujmuje swoim "uczniom" wiedzy i sprowadza do poziomu technika? Hipokryzja.
26.10.2019
Iza
Dzieje się tak, ponieważ nikt nie chce być kabzą do nabijania kasy, lekarzom. Ceny samych preparatów vs ceny u lekarzy powalają z nóg. Dochodzi do 500% przebitek, i lepiej, czy komuś rozum odjęło.....jeżeli do tego dojdzie, że tylko lekarz będzie mógł zrobić Mezo z kwasu hialuronowego itd. To będzie skandal!!!!
25.10.2019
22
Nie rozumiem jednej rzeczy. W takim razie po co na uczelniach medycznych jest możliwość studiowania kosmetologii? 5-letnie studia i po nich w takim razie co będzie można będzie robić? Maseczki i paznokcie?
Rozwiń wszystkie komentarzy