Ruchowe, integracyjne, w kole – jakie zabawy dla przedszkolaków wybrać?

zabawy dzieci
Fot. Klaus Vedfelt / Getty Images
Zabawa jest nieodłączną częścią przedszkolnego życia. Najwartościowszymi grami i zabawami są oczywiście te, dzięki którym maluch uczy się nowych rzeczy, poznaje swoich rówieśników, dowiaduje się, na czym polega życie w społeczności. Oto najciekawsze pomysły i inspiracje na zabawy dla przedszkolaków.

Zabawy dla przedszkolaków najczęściej są grami ruchowymi, integracyjnymi, zajęciami na dywanie lub w kole. Dzięki zabawom integracyjnym dzieci uczą się współpracy, bliskości, życia w społeczności . Wszelkiego rodzaju gry ruchowe umożliwiają natomiast spożytkowanie nagromadzonej energii, wspomagają odporność, budują tężyznę fizyczną – są niezbędne dla zdrowego rozwoju przedszkolaka.

Więcej:

Najlepsze zabawy ruchowe dla przedszkolaków

  • Zabawa „Za łokcie” – to przykład zabawy z przedszkolakami , w której maluchy ustawione są tyłem do siebie, a ich ramiona są złączone w łokciach. Zadaniem każdego z dzieci jest przeciągnięcie partnera na swoją stronę.
    • Tor przeszkód – to świetna zabawa ruchowa dla przedszkolaków , przy której można przy okazji puścić wodze fantazji. Dzieci muszą pokonać na czas tor przeszkód ułożony z różnych przedmiotów, m.in. z zabawek, krzeseł, skrzynek. Trzeba przy tej zabawie uważać, żeby maluchy nie zrobiły sobie krzywdy.
      • Podawanie piłki górą – to popularna zabawa, w której dzieci usadzone są w rozkroku na ławce, jedno za drugim. Zadaniem pierwszego malucha jest podanie piłki górą następnemu dziecku, aż piłka dojdzie do ostatniego przedszkolaka.
        • Walka kogutów – dzieci muszą dobrać się w pary. Następnie krzyżują dłonie na piersiach i stają na jednej nodze. Starają się wzajemnie wytrącić się z równowagi.
          • Zabawa „Spacerek” – to przykład zabawy muzycznej dla przedszkolaków . Pedagog puszcza dzieciom muzykę, a następnie wydaje im polecenia, np. „Łapiemy motyle”, „Zbieramy grzyby”. Dzieci udają, że wykonują wskazane czynności.

            Popularne zabawy dla przedszkolaków w kole

            • Zabawa „Ludwiczku” – dzieci siedzą w kółku. Pedagog prosi maluchów, aby każde wymyśliło nazwę jakiegoś owocu. Następnie rzuca piłkę do jednego z przedszkolaków, mówiąc: „Ludwiczku, Ludwiczku, co niesiesz w koszyczku?”. Maluch, który złapał piłkę, wymienia nazwę owocu, a następnie odrzuca piłkę do kolejnego dziecka.
              • Zabawa „Jestem piłką” – to przykład bardzo znanej zabawy dla przedszkolaków. Dzieci ustawione są w kółku, natomiast pedagog wraz z piłką znajduje się w środku okręgu. Maluchy udają, że są piłkami i naśladują ruchy, które wykonuje piłka rzucana przez nauczyciela. Przykładowo: pedagog odbija piłkę bardzo wolno, natomiast dzieci skaczą w tym samym tempie.
                • Zabawa „Sałatka jarzynowa” – w tej zabawie dla przedszkolaków w kole dzieci podzielone są na zespoły, według nazw warzyw, np. marchew, groszek, kalafior, kalarepa. Nauczycielka stoi w środku koła. Na wybrane hasło: „kalarepa i groszek”, wybrane maluchy z grupy zamieniają się miejscami , natomiast na hasło: „sałatka warzywna”, wszystkie dzieci muszą zamienić się miejscami.
                  • Zabawa „Balonik” – to przykład jednej z najpopularniejszych gier i zabaw dla przedszkolaków . Dzieci stoją w kółku i trzymają się za ręce. Wypowiadają słowa: „Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach. Przebrał miarę no i… trach”. Na hasło „trach” dzieci puszczają się za ręce i padają, udając pęknięcie balonika.
                    • Podawanie przedmiotu – zabawa, w której przedszkolaki stoją w kółku twarzami do siebie. Pedagog podaje pierwszemu dziecku woreczek z grochem, a maluchy mają za zadanie przekazywać go sobie, naśladując – zgodnie z nakazami nauczyciela – że worek jest np. „bardzo ciężki”, „lepki”, „kruchy”, „gorący”.
                      Czy dziecku do zabawy potrzebne są zabawki?

                      Najbardziej znane zabawy integracyjne dla przedszkolaków

                      • Zabawa „Przysuńmy się do siebie” – to przykład bardzo ciekawej zabawy integracyjnej dla przedszkolaków, która uczy dzieci bliskości i tworzenia wspólnoty. Dzieci siedzą w okręgu, w dużych odległościach od siebie. Nauczyciel nakleja wokół nich koło z taśmy. Z każdym kolejnym razem pedagog stara się zmniejszyć koło, a co za tym idzie, odległość między maluchami maleje. Ćwiczenie zmniejsza między dziećmi dystans emocjonalny oraz pozwala zrozumieć, jak bardzo można zbliżyć się do drugiej osoby, aby nikt nie odczuł dyskomfortu.
                        • Zabawa „Współpraca” – to ćwiczenie, w którym maluchy muszą dobrać się w pary. Dzieci stają twarzami do siebie, a między dłońmi trzymają piłki. Obie osoby z pary mają za zadanie wykonywać nakazane zadnia bez wypuszczenia piłki, np.: „obróćcie się”, „usiądźcie razem”.
                          • Zabawa „Podaj swoje imię” – w tym ćwiczeniu dzieci siedzą w okręgu. Każdy z przedszkolaków wypowiada swoje imię wraz z informacją, co lubi robić, w czym czuje się dobrze. Podczas wykonywania tego zadania dzieci mogą przekazywać sobie wzajemnie piłkę lub maskotkę.
                            • Zabawa „Imię i nastrój” – zabawa, w której dzieci przedstawiają się, wymieniają swoje imię i wyrażają daną emocję, np. mówią imię ze złością, z radością, ze smutkiem .

                              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                              podziel się:

                              Pozostałe wiadomości