Dziecko

Zabawki interaktywne dla niemowląt – co wybrać? Jakie zabawki interaktywne dla dzieci będą najlepsze?

Dziecko raczkuje po dywanie. Obok leżą zabawki interaktywne.

Fot. Fabrice Trombert Photography / Getty Images

Dziecko

Zabawki interaktywne dla niemowląt – co wybrać? Jakie zabawki interaktywne dla dzieci będą najlepsze?

Dziecko raczkuje po dywanie. Obok leżą zabawki interaktywne.

Fot. Fabrice Trombert Photography / Getty Images

Na rynku z artykułami dla niemowląt i małych dzieci aż roi się od zabawek interaktywnych. I dobrze, bo spełniają one ważną funkcję w rozwoju dziecka. Młodzi rodzice i ich przyjaciele nierzadko jednak mają problem z wyborem zabawek interaktywnych.

Zabawki interaktywne dla półrocznego dziecka to jeszcze dość ograniczony zestaw modeli i określonych rozwiązań. To, co pojawia się na półkach dla roczniaków może już delikatnie przerażać. Warto jednak zabawki wybierać rozsądnie – przede wszystkim dobierając je do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Warto też wziąć pod uwagę względy estetyczne.

Kryteria wyboru zabawek interaktywnych dla dzieci

Zabawki interaktywne dla niemowląt wybieramy przede wszystkim ze względu na rozwój poznawczy, fizyczny i społeczny dziecka. Z pewnością spora część z nich ma potencjał, aby wspierać rozwój sensoryczny i motoryczny dziecka, jednak wbrew pozorom nie każda zabawka interaktywna rzeczywiście dziecku sprzyja. Dobra zabawka nie może być ani za prosta, ani zbyt skomplikowana. Nie może również robić zbyt wiele sama, bo dziecko najprawdopodobniej błyskawicznie znudzi się nią.

Zabawki interaktywne dla niemowląt zaczynają spełniać swoje funkcje dopiero około 6. miesiąca życia. Dopiero wówczas bowiem dziecko zaczyna kojarzyć i wchodzić w relację akcja – reakcja z zabawką. Dziecko, nauczone pierwszymi doświadczeniami, wie już, że jego dotyk może wywołać określoną reakcję. To daje podstawy do bardziej rozbudowanego systemu interakcji, o jaki oparte zostały zabawki interaktywne dla niemowląt.

Jakich zabawek interaktywnych dla niemowląt lepiej nie kupować?

Zabawki interaktywne dla niemowląt muszą przede wszystkim być bezpieczne. Jeśli więc zauważycie w wybranej zabawce zbyt małe elementy, które łatwo urwać albo włożyć do buzi, odłóżcie je na półkę, a najlepiej zwróćcie uwagę sprzedawcy na ten towar.

Wyeliminowanie plastiku jest prawdopodobnie niemożliwe, ale jeśli macie do wyboru analogiczną zabawkę wykonaną z drewna, to warto postawić na tę drugą. Może nie będzie tak bardzo błyszczeć, ale jest to wybór dużo bezpieczniejszy, który dodatkowo podtrzyma kontakt dziecka z fragmentem natury.

Warto też zrezygnować z zabawek błyszczących, świecących i wielokolorowych, jaskrawych. Dla nas być może taka zabawka jest atrakcyjna, ale dla niemowlęcia lub małego dziecka, stanowi męczący nadmiar bodźców.

Zabawki interaktywne dla półrocznego dziecka

Zabawki interaktywne towarzyszą niemowlakom niemal od samego początku. Pluszowe kostki z dzwoneczkiem w środku, karuzela, która pod wpływem dotyku, wydaje dźwięki – to wszystko elementy stymulujące rozwój dziecka.

Około 3. - 4 .miesiąca życia noworodek osiąga już taką koordynację ruchową, która pozwala na wprowadzenie do jego świata nowych zabawek interaktywnych dla dzieci. Są to przede wszystkim:

· interaktywne maty edukacyjne

· specjalnie wyposażone kołderki - dziecko przewracając się z pleców na brzuszek, podnosząc główkę, leżąc na brzuszku, może testować wszystkie wypustki ukryte w takich kołderkach, a także sięgać do elementów zawieszonych na macie. W ten sposób nie tylko ćwiczy koordynację ruchową, lecz także rozwija swoje zmysły. W końcu swoimi paluszkami będzie się starało dotknąć i pochwycić wszystko, co będzie w jego zasięgu.

Zabawki interaktywne, które sprawdzą się w tym wieku, to także:

· leżaczek-bujaczek

· zabawki z lusterkiem

Ten pierwszy pozwala dziecku na „samodzielne” kołysanie przy jednoczesnym chwytaniu elementów zawieszonych przy bujaczku. Z kolei wszelkie zabawki z lusterkiem pozwalają dziecku obserwować samego siebie, a przez to rozwijać kwestię swojej tożsamości.

Na tym etapie podział płciowy nie ma jeszcze znaczenia. Oczywiście można dobrać zabawki bardziej pasujące do chłopców lub dziewczynek, ale rzadko znajdziecie na tym etapie dedykowane zabawki interaktywne dla dziewczynek.

Zobacz film: Kolorowe zabawki dla niemowląt to dobry pomysł? Źródło: Dzień Dobry TVN

Interaktywne zabawki na roczek

Zabawki interaktywne dla niemowląt muszą nadążać za błyskawicznym rozwojem dzieci. W okolicach 9. miesiąca życia niemowlę zaczyna samodzielnie siadać – maty edukacyjne muszą więc zostać wymienione na nieco bardziej rozbudowany model. W świecie dziecka pojawią się też pierwsze książeczki. Dziecko raczkuje i około 10. - 11. miesiąca chodzi z pomocą rodziców, więc mile widziane są wszelkie zabawki, które go do tych małych wypraw będą prowokowały, czyli:

· interaktywne chodziki

· interaktywne pchacze

· interaktywne skoczki

Warto wybierać te, które dodatkowo stymulują wrażenia zmysłowe, a także ćwiczą mowę dziecka, zachęcają je do wypowiadania słów, fraz, powtarzania dźwięków. Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka muszą nadążać za tym, że dziecko coraz więcej rozumie, coraz więcej potrafi samo zrobić, a w związku z tym oczekuje coraz to nowych wrażeń.

Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0