Zabawki edukacyjne dla niemowląt - jak zacząć naukę przez zabawę?

Niemowlę leży na macie, wokół zabawki.
Fot. Marc Romanelli / Getty Images
Poziom świadomości wśród rodziców przekłada się na wymagania, jakie stawiają oni producentom wszelkiego rodzaju produktów przeznaczonych dla dzieci. Pod czujnym okiem rodziców i edukatorów ewoluował między innymi rynek zabawek dla dzieci, także tych najmniejszych.

Dzisiaj dla większości rodziców jest jasne, że zabawa nigdy nie jest tylko zabawą. Szczególnie w tym najwcześniejszym okresie życia człowieka, jakim jest niemowlęctwo, zabawa automatycznie wiąże się z nauką. Poprzez zabawę maluchy ćwiczą motorykę, sprawność ręki, uczą się kolorów, kształtów, poznają dźwięki. Dlatego w sformułowaniu “zabawki edukacyjne dla niemowląt” nie ma żadnej sprzeczności.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, wybierając zabawki edukacyjne dla dzieci?

Zabawki edukacyjne dla dzieci wybieramy, zwracając uwagę przede wszystkim na to, czy są bezpieczne i z jakiego materiału zostały wykonane. Kwestie bezpieczeństwa w przypadku maluchów są niezwykle istotne, w przypadku starszych dzieci także nie można ich lekceważyć. Starajmy się wybierać zabawki (szczególnie w przypadku najmłodszych) bez szklanych, plastikowych czy metalowych elementów. Najlepiej, aby w ogóle nie miały one mniejszych części, które dziecko mogłoby nieopatrznie połknąć. W idealnej wersji rezygnujemy również, albo przynajmniej zmniejszamy, udział plastikowych zabawek o mocnych, jaskrawych kolorach. To szczególnie istotne w przypadku niemowląt do 6. miesiąca życia, które łatwo tymi kolorami, odblaskami, światełkami przestymulować. Lepiej sprawdzą się w tym przypadku drewniane zabawki edukacyjne. Mimo iż dla części rodziców są one mniej atrakcyjne wizualnie, to dla dzieci łagodniejsze barwy działają bardziej kojąco. Kierując się skandynawskim podejściem do rozwoju dziecka, stawiamy przede wszystkim na jego kontakt ze wszystkim, co jest naturalne. Ostatnim, bardzo ważnym kryterium, jest wiek niemowlęcia. Zupełnie innych zabawek potrzebuje 3-miesięczne niemowlę, a zupełnie innych takie, które ma 9. miesięcy.

Zobacz film: Kolorowe zabawki dla niemowląt to dobry pomysł? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jeśli więc nie chcecie kupić przyjaciołom, a raczej ich nowonarodzonemu dziecku, zbędnej zabawki, weźcie pod uwagę:

· Bezpieczeństwo – zabawki dostosowanie do wieku, brak niebezpiecznych elementów, które dziecko mogłoby na przykład połknąć.

· Sposób wykonania – raczej stawiamy na naturalne materiały; rezygnujemy z plastiku.

· Nie wybieramy (szczególnie dla najmniejszych niemowląt) mocno rozbudowanych wizualnie zabawek: świecących, grających, piszczących.

· Staramy się dopasować zabawkę do wieku niemowlęcia.

Zabawki edukacyjne dla 4-miesięcznego dziecka

Zabawki edukacyjne dla niemowląt, które mają mniej niż pół roku to m.in. karuzela, która wisi nad łóżeczkiem dziecka, to właśnie na niej (oprócz mamy i taty oczywiście) swoją uwagę skupia maleństwo. Jego uwagę mogą przyciągnąć również cienie rzucane przez projektor na ścianę. Warto postawić na ciekawe zabawki, które można zamontować na dachu wózka.

Sytuacja zmienia się trochę około 3. miesiąca, kiedy dziecko próbuje przetaczać się z pleców na brzuszek i na odwrót, trenuje również machanie rękami. To idealny moment na pierwszą matę edukacyjną. Dziecko swobodnie się może na niej przetaczać, a machając rękami, dotykać i poznawać kolorowe elementy zawieszone na jej górze.

Zabawki dla półrocznego dziecka

Zabawki edukacyjne dla niemowląt zaczynają zabierać już trochę więcej miejsca. Robi się też nieco ciekawiej, ponieważ dziecko jest coraz bardziej ruchliwe. W grę wchodzą bardziej rozbudowane zabawki edukacyjne dla niemowląt, 6 miesięcy to świetny czas na pierwsze książeczki. Oczywiście duże, o niewielkiej jeszcze ilości kart, za to wydające dźwięki i wypełnione pięknymi ilustracjami. Za ich pomocą dziecko może uczyć się pierwszych fragmentów świata, może oswajać się z dźwiękami.

Do nauki kształtów najlepsze są z kolei sortery, które także można powoli wprowadzać na niemowlęcy plac zabawy. Próbując włożyć dany blok do odpowiedniej dziury w sorterze, dziecko uczy się zwracać uwagę na kształt tego, co trzyma w ręce.

Zabawki edukacyjne dla 9-miesięcznego dziecka

Zabawki edukacyjne dla dzieci wchodzą na nowy poziom. Zabawki edukacyjne dla 8-, 9-miesięcznego dziecka to już zabawki interaktywne, uczące relacji przyczyna-skutek, bądź akcja-reakcja. To wszelkiego rodzaju książeczki z guzikiem, mini kierownice, stanowiska kucharskie i inne, działające na zasadzie - naciśnij guzik lub odsłoń obrazek.

Zabawki edukacyjne dla 10-miesięcznego dziecka z kolei uwzględniają pierwsze interaktywne pchacze, które ucząc dziecko, jednocześnie wspierają je w nauce chodzenia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości