Fisher Price. Let's be kids!

Pierwsza zabawka malucha. Na co zwracać uwagę?

Fisher Price. Let's be kids!

Pierwsza zabawka malucha. Na co zwracać uwagę?

Jaka zabawka dla 3-miesięcznego dziecka? – pytają zdezorientowani klienci w sklepie dla dzieci. W sumie nie ma im się co dziwić, dla większości z nas 3 miesiące to okres, kiedy dziecko głównie śpi i leży w łóżeczku. Nie do końca tak to jednak wygląda i naprawdę jest kilka interesujących rzeczy, które takiemu maluchowi można kupić.

Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka to rzeczywiście dość ograniczony krąg modeli, form i rozwiązań, zawsze jednak można znaleźć coś interesującego. Warto natomiast robić to z głową, zastanowić się nad rozwojem dziecka i nie kupować prezentu, który użyty może zostać dopiero za kilka lub kilkanaście miesięcy.


Zabawki dla dzieci: 3 miesiące – co się wtedy robi?

Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka przede wszystkim powinny odpowiadać podejmowanym przez niego aktywnościom . Ze względu na stopień mobilności, samodzielności i skupianie uwagi 3-miesięcznego dziecka, ten okres nie jest odpowiedni do zakupu m.in. książeczek, zabawek interaktywnych, sorterów czy lustereczek. Często w szale zakupowym, chcąc zrobić przyjemność świeżo upieczonym rodzicom, zapominamy o tym, że do 3. miesiąca życia główną aktywnością dziecka jest unoszenie głowy w leżeniu na brzuchu. Nie może być więc mowy o żadnych bardziej ambitnych zabawkach niż karuzela nad łóżeczkiem, drewniana grzechotka czy wykonana z najlepszych tkanin kołderka. Wszystkie te elementy mogą jednak stanowić ogromną wartość w rozwoju dziecka. Chodzi przede wszystkim o skupianie jego wzroku i stymulowanie zmysłu dotyku.

Jak wybierać zabawki dla niemowląt 3-miesięcznych?

Nie tylko zagraniczne, ale i polskie firmy stawiają coraz częściej na jakość wykonania, dokładność i estetykę. Rezygnują z pstrokatych kolorów na rzecz przemyślanych połączeń kolorystycznych, nieatakujących zmysłów dziecka z całą siłą. Należy bowiem pamiętać, że małe niemowlę nie jest po prostu w stanie przyjąć zbyt dużej ilości bodźców i zbyt intensywnych kolorów, zmian światła (nieustannie migające zabawki generalnie nie są zbyt dobre, ale na tym etapie powinny być zakazane). Rodzicom z kolei można poradzić jedno: przyglądajcie się uważnie swoim dzieciom, one same w odpowiednim momencie zasygnalizują potrzebę nowej stymulacji.

Jakie zabawki dla 3-miesięcznego dziecka?

3 miesiące to zupełnie nowy etap w życiu malucha. W tym czasie podejmuje on kolejne, nowe próby w poruszaniu się. Przetacza się z pleców na brzuszek i na odwrót, a także nieustannie macha rączkami. Zabawki, które w tym okresie znajdą się w jego pobliżu, powinny z tymi aktywnościami współgrać.

Zabawki na trzeci miesiąc życia to więc przede wszystkim:

1. Mata edukacyjna – pozwala dziecku swobodnie się przetaczać; jest wygodna i bezpieczna, a przy tym zwraca uwagę dziecka poprzez zawieszone kolorowe elementy, których może ono próbować dotykać; w ten sposób odbywa się trening całego ciała: dziecko leżąc na brzuszku, potrafi podnieść się, opierając na łokciach i unieść klatkę piersiową. Dodatkową zaleta tego typu wielofunkcyjnej maty, jest to, że rośnie wraz z naszym dzieckiem, dostarczając bodźców odpowiednich w danym momencie rozwoju psychoruchowego. Świetnym przykładem jest mata Muzyczny Ocean, która oferuje cztery różne sposoby zabawy, uzależnione od wieku dziecka.

2. Uspokajacze – po intensywnej (jak na takie maleństwo) zabawie, warto nauczyć dziecko, kiedy przychodzi czas na ukojenie i sen; w tej nauce pomogą uspokajacze z kojącą muzyką, dźwiękami lub widokami; tutaj wartym uwagi produktem jest Żyrafka Uspokajacz, która wykorzystuje łagodne dźwięki, by wprowadzać malucha w stan relaksu. Tzw. biały szum, czyli dźwięk w pewnym zakresie częstotliwości jest sprawdzona metodą uspokajania nie tylko maluchów. Zmęczonym rodzicom także przynosi ukojenie!

Zobacz film: Jak wybrać pierwszą zabawkę dziecka? Źródło: dzień Dobry TVN

3. Grzechotki – wcale nie znikają z dziecięcych przestrzeni; wykorzystać je można za to do nauki nowych umiejętności; między innymi podnoszenia, opuszczania, potrząsania; niemowlę, któremu zaprezentuje się taki zestaw, z pewnością będzie próbowało go powtórzyć. Grzechotka także świetnie nada się do zwrócenia uwagi dziecka na dźwięki, które – poprzez potrząsanie – samemu można stworzyć.

4. Zabawki interaktywne – tutaj w grę wchodzą jedynie najprostsze ich formy, czyli na przykład te zawieszone przy dziecięcym łóżeczku, które przy dotyku/ruchu wydają dźwięk; zauważenie przez dziecka tej zależności to wstęp do nauki zasady akcja-reakcja, którą rozwijać będzie wraz z kolejnymi interaktywnymi zabawkami.


3 miesiące: zabawki dla niemowląt to wszystko?

Zabawki dla 3-miesięcznych niemowląt nie powinny zajmować całej uwagi dziecka. Doskonałą zabawą w tym okresie jest przede wszystkim rozpoznawanie twarzy rodziców , dostrzeganie i skupianie się na twarzach innych osób. W ten sposób dziecko rozwija swoje umiejętności poznawcze: zaczyna zdawać sobie sprawę, czy coś wie, czy nie. Obserwując świat wokół siebie i otaczające go osoby, trenuje także swoje umiejętności fizyczne. 

Zobacz także:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
7
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
14.03.2019
Ala
Super!