Z dzieckiem na rowerze – za co odpowiada dorosły?

Sezon rowerowy w pełni. W weekendy chętnie wybieramy się na rodzinne wycieczki rowerowe. Starsze dzieciaki jeżdżą na własnych rowerach, te młodsze, często podróżują w fotelikach przymocowanych do rowerów rodziców. Na dachu Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna wyjaśniła nam, na co zwrócić uwagę, by taka przejażdżka rowerowa była bezpieczna i nie skończyła się mandatem.

Karta rowerowa – czy jest jeszcze obowiązkowa?

Karta rowerowa, choć już nieco zapomniana, to nadal istnieje. Karta obowiązuje dzieciaki między 10. a 18. rokiem życia. Kartę wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły, który najpierw organizuje dla dzieci szkolenie kończące się egzaminem.

Jeżeli dzieci (10-18) nie mają karty rowerowej teoretycznie nie mają prawa poruszać się w ruchu drogowym. Niemniej jednak jeżeli dziecko nie ma karty rowerowej, ale nie narusza przepisów ruchu drogowego nie spotkają go przykre konsekwencje.

-zwróciła uwagę mecenas.

>>> Zobacz też: Kupujesz rower? Dobierz go do wzrostu.

Przyczepki rowerowe – legalne czy nie?

Rodzice wybierając się na przejażdżki rowerowe często przewożą dziecko w specjalnej przyczepie. Jak zaznaczyła adwokat Eliza Kuna do 2011 roku przyczepki były nielegalne.

Po tym czasie wprowadzono nowelizację, wedle której dziecko do lat 7. Mogą być w przyczepce przewożone.

>>> Zobacz też:Hulajnoga i rowerek biegowy. Dobre dla każdego dziecka? Jak wybrać?

Foteliki rowerowe z przodu czy z tyłu?

Rodzice mniejszych dzieci często decydują się na foteliki rowerowe, które mocuje się na rowerze. Zarówno foteliku zamocowane z przodu (między kierownicą a siodełkiem) dla dzieci o wadze do 15 kg, jak i te z tyłu (za siodełkiem) – dla dzieci o wadze do 22 kg są w pełni bezpieczne.

Te zasady nie są opisane w przepisach, ale wynikają z instrukcji producentów. Niestosowanie się do tych instrukcji może być ukarane mandatem.

Dziecko w kasku czy bez?

Choć jak zaznaczyła mecenas Eliza Kuna, nie ma takich przepisów, które nakazują wprost, by dziecko w czasie jazdy w krzesełku czy foteliku nosiło kask. Podobno trwają prace na tym, aby taki przepis wprowadzić. Pomimo tego 90% dzieci jeździ na rowerach i w fotelikach w kaskach.

Jazda po chodniku czy po ulicy?

To pytanie zadaje sobie wielu rowerzystów. Okazuje się, że dziecko do 10. Roku życia jest traktowane w polskim prawie jako pieszy, czyli tak naprawdę może poruszać się rowerem po chodniku. Rodzic jako opiekun dziecka ma również obowiązek poruszać się z dzieckiem (pieszo lub na rowerze) również chodnikiem.

>>>Zobacz też: Jak przygotować rower do sezonu? Porady Mai Włoszczowskiej.

Wyposażenie roweru

Każdy rower musi być wyposażony w:

  • co najmniej jedną lampkę przednią białą lub żółtą o świetle ciągłym lub migającym,
    • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe,
      • co najmniej jedno światło tylne czerwone o świetle ciągłym lub migającym.

        Na stałe rower musi mieć jedynie w światło odblaskowe. Pozostałe lampki nie muszą być zamontowane wtedy, gdy nie są wymagane, czyli np. w dzień.

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości