Kutna Hora – czeska stolica srebra

Hiroshi Higuchi/Getty Images
Hiroshi Higuchi/Getty Images
Kutna Hora słynęła dawniej z ogromnych pokładów srebra. Było to jedno z najbogatszych miast średniowiecznej Europy, które liczbą mieszkańców dorównywało ówczesnemu Londynowi. Dzisiaj Kutna Hora jest nie mniej popularna. Co roku ciągną tutaj rzesze turystów, a odwiedzenie miasta to punkt obowiązkowy nawet najkrótszej wycieczki do Pragi.

Kutna Hora jest zabytkiem samym w sobie. Na każdym kroku można tutaj spotkać ślady ważnej dla Europy historii. Cztery zabytki to natomiast flagowe atrakcje Kutnej Hory. Chodzi oczywiście o Kaplicę Czaszek w Kutnej Horze, kościół Santiniego, starówkę oraz podziemia dawnej kopalni srebra.

Kutna Hora – zamek srebra

Kutna Hora powstała pod koniec XIII wieku. Powstanie miasta było ściśle związane z odkryciem na należących później do miasta terenach złóż srebra. Główna mennica powstała w zamku z Kutnej Horze. Nazwano go Vlašský Dvůr (Włoski Zamek). To między innymi tutaj bito słynne praskie grosze. Do pracy zatrudniono najlepszych florenckich rzemieślników. Włoski Dwór stał się także rezydencją królewską. Najcenniejszą częścią zamku jest gotycka kaplica królewska. Wydobycie srebra zakończyło się w wieku XVIII. Włoski Zamek w Kutnej Horze zakończył swoją pracę w 1772 roku. Dzisiaj na terenie Sankturinovskýego důmu znajduje się Muzeum Alchemii, a zaraz obok niego Muzeum Srebra.

Kutna Hora – zwiedzanie podziemi

Kopalnia srebra w Kutnej Horze była najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za rozwój miasta. Dzisiaj jest to natomiast jedna z jego największych atrakcji. Z Muzeum Srebra można bowiem przejść do zwiedzania podziemnych tuneli starej kopalni srebra. Do tej pory według turystów jest to jedna z najważniejszych atrakcji miasta. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z odpowiednim ekwipunkiem (latarki, biały fartuch). Niektóre przejścia są bardzo trudne i ciasne.

Kaplica Czaszek w Kutnej Horze

Do atrakcji Kutnej Hory z pewnością zalicza się Kaplica Czaszek. Jest to kościół cmentarny Wszystkich Świętych (Hřbitovní kostel Všech Svatých), a właściwie kaplica znajdująca się w dzielnicy Sedlec. Ossuarium nie spełnia funkcji religijnych, jest traktowane wyłącznie jako jeden z najbardziej ekscentrycznych zabytków miasta.

W 1278 roku Henryk, opat z Sedlec, podczas wyprawy do Ziemi Świętej zabrał ze sobą do Czech garść ziemi z Golgoty, którą rozsypał na cmentarzu klasztoru Sedlec, co sprawiło, że cmentarz stał się słynny nie tylko w Czechach, lecz także w Europie.

Po 1400 roku jeden z opatów zdecydował, że kaplica kościoła Wszystkich Świętych przeznaczona zostanie na kostnicę w Kutnej Horze. Kości ze zniszczonych grobów zaczął tutaj zwozić jako pierwszy prawie niewidomy mnich. W latach 1703–1710 kaplica została przebudowana w stylu barokowym przez Jana Santiniego. Obecny układ kości, wykorzystany do stworzenia wielu elementów wystroju, stworzony został przez Františka Rinta.

Zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Kutnej Horze wiele osób może wprowadzić w zdziwienie czy szok, a nawet budzić uczucie odrazy. Warto oczywiście odwiedzić to miejsce, przed wizytą wskazane jest natomiast mentalne przygotowanie na to, co czeka zwiedzających.

W Kaplicy Czaszek znajdują się szczątki około 40–70 tys. osób. Zginęły one bądź w trakcie epidemii dżumy, bądź w wojnach husyckich (XV wiek) lub też podczas wojny trzydziestoletniej (XVII wiek). Kości i czaszki zmarłych stanowią element wystroju niemal całego obiektu: od ołtarza, przez świeczniki i żyrandole po krzyże, kielichy i napisy.

Kościół św. Barbary w Kutnej Horze w Czechach

Katedra w Kutnej Horze powstała z inicjatywy górników, którzy w okresie ogromnego rozwoju miasta uznali, że zasługuje ono na katedrę porównywalną z praską. O znaczeniu górników w powstaniu kościoła przypomina rzeźba znajdująca się w jego wnętrzu – górnik z białym stroju. Budowa została rozpoczęta w roku 1388.

Kościół św. Barbary jest niewątpliwie jednym z najwspanialszych zabytków w Europie. Znajduje się w nim pięć naw oraz ołtarz główny z neogotyckim tryptykiem z lat 1884–1905. Na tyłach kościoła zachowały się XV-wieczne malowidła. Przed katedrą znajduje się kaplica Bożego Ciała, która miała pełnić funkcję kostnicy w Kutnej Horze, jednak ostatecznie budowla ta nigdy nie została ukończona.

Kutna Hora – ciekawe miejsca

Kutna Hora w Czechach posiada bardzo wiele ciekawych i oryginalnych zabytków. Oprócz już wymienionych warto odwiedzić zabytkowy kościół Cystersów pw. Wniebowzięcia NMP. Jego wnętrze zostało przebudowane przez słynnego architekta – Santiniego – na początku XVIII wieku. Nie można także pominąć spaceru po słynnej starówce. Warto zajrzeć do kościoła św. Jakuba i przyjrzeć się kolegium jezuickim oraz słynnej kamiennej gotyckiej studni. Kutna Hora w całości wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz wideo: Po wypadku nie rozpoznał ojca, ale zaczął płynnie mówić w obcym języku. Historia czeskiego żużlowca Mateja Kusa

Zobacz także:

Budżetowe wakacje. Co zrobić, by nie przekroczyć 2000 zł?

Kalmar i Olandia - ciekawa propozycja wycieczki promem dla seniorów

Zakynthos - najpiękniejsze miejsca greckiej wyspy

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości