Khajuraho – niezwykłe świątynie w samym sercu Indii

GettyImages-566575405.jpg
GettyImages-566575405.jpg
Khajuraho to miejsce, które z całą pewnością jest warte odwiedzenia. Jest ono jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Indii. Znajduje się tam ponad 20 bogato zdobionych świątyń, powstałych ponad tysiąc lat temu. W świątyniach natomiast zobaczyć można wiele rzeźb, które zaskakują swoim erotycznym charakterem.

Khajuraho to jedno z tych miejsc, które z pewnością powinno zostać odwiedzone przez każdego podróżnika zainteresowanego historią i religią . Odkrywanie dawnych, mających ponad 1000 lat świątyń to ogromna przyjemność, a Khajuraho dodatkowo zaskakuje – niezwykły kunszt w tworzeniu płaskorzeźb i ornamentów oraz odważne sceny z życia codziennego sprawiają, że Khajuraho staje się miejscem naprawdę wyjątkowym. Odwiedzenie Khajuraho to doskonały sposób na urozmaicenie wycieczki do Indii – choć kraj ten kryje w sobie tak wiele tajemnic, że każdy dzień podróży pozostaje niezapomniany.

Zobacz także: 

Waranasi, Taj Mahal i Udajpur. Poznaj magiczne Indie

Khajuraho – podstawowe informacje

Khajuraho (czyt. Kadżuraho) to miejscowość położona w stanie Madhya Pradesh w Indiach. Obok niej płynie rzeka Khudar. Khajuraho posiada ogromną wartość historyczną i religijną. Znajdują się tam 22 świątynie, stworzone pomiędzy 900 a 1100 r. n.e. przez dynastię Ćandelów. Legenda głosi, że powstało tam 85 świątyń, jednak do dzisiaj przetrwała jedynie ćwierć z nich. Z uwagi na ogromną wartość świątynie w Khajuraho wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa miejscowości pochodzi z języka bengalskiego i oznacza palmy daktylowe.

Świątynie w Khajuraho

Świątynie w Khajuraho stały zapomniane przez bardzo długi czas. Dopiero w XX wieku zostały ponownie odkryte przez Anglików, a niedługo później stały się atrakcją dla turystów z całego świata. Sam klimat Khajuraho jest niezwykły, choć na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od innych miejscowości w Indiach – jeżdżące po ulicach riksze, uliczne kuchnie, targowiska, sklepy z pamiątkami czy bawiące się dzieci. Wystarczy jednak przejść nieco dalej, aby znaleźć się w prawdziwie rajskim ogrodzie. Teren tam jest niezwykle zadbany – równo przystrzyżone trawniki, piękne rośliny i estetyczne chodniki sprawiają, że miejsce to efektownie się prezentuje. A w samym środku tego krajobrazu królują ogromne, budzące respekt świątynie. Choć na około 20 km² postawiono ich pierwotnie łącznie 85, dzisiaj w Khajuraho znajduje się zaledwie nieco ponad 20 świątyń. Pozwalają one jednak na zyskanie poglądu na to, jak spektakularnym miejscem musiało być Khajuraho tysiąc lat temu.

Świątynie, stworzone przez dynastię Ćandelów, nie mają sobie równych. Bogato zdobione ornamenty, wyjątkowo skomplikowane i starannie dopracowane wzory pozwalają zastanowić się, jak wiele setek godzin poświęcono na ich stworzenie. Niemniej jednak największe emocje budzą zewnętrzne ściany budynków, ozdobione specyficznymi płaskorzeźbami . Początkowym zamysłem było, aby przedstawiały one typowe sceny z życia codziennego – sceny batalistyczne, zwierzęta, ludzi, kucharzy przygotowujących posiłki, żołnierzy jadących na słoniach i wiele innych. Jednak ogromną część rzeźb stanowią… sceny erotyczne. Na początek warto wyjaśnić, dlaczego zajmują one tak ważne miejsce na ścianach budynków, które związane są z religijnym kultem. Otóż Ćandelowie, którzy rządzili środkowymi Indiami pomiędzy X a XIII wiekiem, wierzyli, że mają boskie pochodzenie – związani byli nie tylko z kultem Księżyca, ale też z kultem Śiwy. Istotnym elementem ich życia religijnego były rytuały tantryczne, a zatem kult zmysłów i mistyczna erotyka pełniły bardzo ważną rolę. Doznania zmysłowe pozwalały na spotęgowanie odczuć duchowych, które były tak istotne w ówczesnym życiu religijnym. W dawnych Indiach podejście do tematów erotycznych było zupełnie inne niż jest dzisiaj – choć wiele osób mogłoby sądzić, że XXI wiek to czas seksualnego wyzwolenia, tak naprawdę IX – XII wiek w Indiach był czasem, w którym wysublimowana erotyka stanowiła niezwykle istotny element życia codziennego. Nic zatem dziwnego, że płaskorzeźby na świątyniach w dużym stopniu pokryte są scenami, które u dzisiejszych turystów mogą wywoływać silny rumieniec. Warto jednak wiedzieć, że tego typu dzieła sztuki nie były niczym nadzwyczajnym – pokazywały po prostu sceny z codziennego życia. Choć erotyczne płaskorzeźby z pewnością są znakiem rozpoznawczych dynastię Ćandelów, warto wiedzieć, że stanowią one około 10% wszystkich rzeźb, które znajdują się na świątyniach. Z pewnością jednak jest na co popatrzeć – niezwykły kunszt artystów, dbałość o każdy szczegół, a także niespotykana w dzisiejszych czasach wyobraźnia sprawiają, że w pamięci turystów na zawsze pozostaje miejsce na wspomnienie niezwykłego, nieco magicznego Khajuraho.

Zobacz także: 

Kofta indyjska – najlepszy przepis na tradycyjne indyjskie danie

Zobacz film: Michał Rudaś chce podbić Indie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości