Programy wymiany międzynarodowej studentów i licealistów

student na trawie
Fot. Hero Images / Getty Images
Wymiana studencka dla studentów i uczniów szkół średnich ma korzystny wpływ na naukę języka obcego, zdobywanie przyjaźni i cennego doświadczenia. Dlaczego warto skorzystać z programów międzynarodowych?

Wymiana międzynarodowa to doskonały sposób na poznanie innej kultury, ciekawych osób i naukę dodatkowego języka . Wymiany są organizowane w trakcie trwania semestru lub na wakacjach.

Więcej:

Wymiana studencka – Erasmus

Najpopularniejszym programem wymiany studenckiej jest Erasmus, który oferuje wyjazdy na terenie Unii Europejskiej oraz poza nią. Podczas wymiany student z Polski oraz ten, który odwiedza nasz kraj poznaje historię, kulturę, język i zabytki danego miejsca. Jak zostać studentem programu Erasmus? Przede wszystkim uczelnia, na której uczy się osoba zainteresowana wyjazdem, musi brać udział w Erasmusie. Z wymiany międzynarodowej może skorzystać każdy student kierunków inżynierskich, licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich. O wyjazd należy się ubiegać wyłącznie na swojej uczelni, która przeprowadzi specjalną rekrutację i wyłoni taką liczbę osób, którą będzie w stanie finansować. W wymianie studenckiej Erasmus biorą udział kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Turcja, Islandia, Norwegia, Chorwacja i Lichtenstein. Oprócz wakacyjnej wymiany międzynarodowej młodzieży istnieje możliwość odbywania Erasmusa w trakcie semestru. Warunkiem studiowania w powyższych krajach jest podpisanie porozumienia międzyuczelnianego. Taka sama sytuacja dotyczy praktyk studenckich, które w ramach programu trwają od 3 do 12 miesięcy.

Studia w państwach Azji

Niektóre uczelnie oferują wymianę studencką do krajów azjatyckich, takich jak Chiny, Japonia czy Korea. Mimo że studenci najczęściej wybierają ciepłą i egzotyczną Hiszpanię, to coraz bardziej rośnie zainteresowanie krajami azjatyckimi. Przykładowo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oferuje studentom program Minzu University of China (MUC), odbywający się w Pekinie, a Politechnika Krakowska spełnia marzenia o wyjeździe do Japonii. Ambasada Japońska oferuje wymianę międzynarodową dla młodzieży w wieku 16–24 lat oraz dla dyplomantów do 35. roku życia. Możliwość wyjazdu mają również osoby, które ukończyły szkołę średnią i mają nie więcej niż 24 lata. Stypendium polega na nauce języka oraz kształceniu się przez okres dwóch lat w wybranej specjalizacji.

Wymiana międzynarodowa młodzieży w USA

Ogromną szansą dla studentów z całego świata jest wyjazd na studia do USA. Amerykańskie uczelnie przodują w rankingach, dlatego są tak chętnie wybierane przez studentów. Jednym z popularnych programów jest Work and Travel, który, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia zdobycie legalnej pracy na okres czterech miesięcy. Najczęściej studenci pracują w restauracjach, hotelach, pizzeriach czy lodziarniach.

Popularne programy wymiany międzynarodowej

Poza popularnym Erasmusem studenci mogą skorzystać z programu wymiany akademickiej CEEPUS, który umożliwia wyjazd do Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz Kosowa. Studenci mogą wyjechać do tych krajów w roku akademickim oraz w ramach praktyk i stażu. Ciekawym projektem jest wymiana międzynarodowa w ramach programu EUKLA, ATHENS, NUPACE, Leonardo da Vinci czy Funduszu Wyszehradzkiego.

Wymiany międzynarodowe w liceum

Na wyjazd do Ameryki mają szansę nie tylko studenci uczelni wyższych, ale też uczniowie szkoły średniej. Wymiana międzynarodowa licealistów może trwać nawet cały rok i jest organizowana w ramach programu Rok Szkolny w USA przez fundację Educational Resource Development Trust. Uczniowie szkoły średniej mają możliwość nauki w systemie anglosaskim, który polega na treningu intelektualnym bez tzw. kucia na pamięć. Uczestnik takiego programu w dniu rozpoczęcia programu ma mieć ukończone 15 lat i nie więcej niż 18 i pół roku. Uczniem na wymianie międzynarodowej w USA opiekuje się koordynator , który przedstawia wszelkie niezbędne informacje na temat kraju i nowej sytuacji. Warunkiem uczestnictwa w programie jest m.in. wiek, znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym, dobre wyniki w nauce i uregulowanie płatności. Dziesięciomiesięczna nauka w USA kosztuje blisko 7 000 USD, a w tej kwocie mieści się zakwaterowanie, nauka, dokumenty związane z wizą, ubezpieczenie medyczne, opieka koordynatora i pomoc organizatora oraz raporty związane z nauką ucznia.

Zobacz film: Płatne studia medyczne zatrzymają lekarzy?

Wymiany międzynarodowe w gimnazjum

Wymiana międzynarodowa to nie tylko program dla uczniów szkół średnich i studentów. Wymiana jest również skierowana do szkół gimnazjalnych , które korzystają z dofinansowania w ramach programu Erasmus+. Szkoły w ramach własnej inicjatywy korespondują z państwami partnerskimi i starają się o dofinansowanie programu dla uczniów. Wybór kandydatów do programu jest związany z ich aktywnością na zajęciach, dobrym sprawowaniem i znajomością języka obcego. Najczęściej takie wymiany międzynarodowe dla gimnazjalistów ze względu na ich wiek trwają do 2 tygodni, niekiedy dłużej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości