Wymiana studencka – czym jest i na czym polega?

Wymiana studencka
Klaus Vedfelt/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Wymiany studenckie to duża szansa dla wszystkich osób, które pragną rozwijać swoją wiedzę i umiejętności na arenie międzynarodowej. Programy tego typu polegają najczęściej na czasowym wyjeździe na studia na zagranicznej uczelni. Najpopularniejsza wymiana studencka w Polsce to Erasmus+.

Choć możliwość studiowania poza Polską to marzenie wielu osób, nie wszyscy są w stanie podjąć 3- lub 5-letnią naukę na jednej z zagranicznych uczelni. Z pomocą przychodzą wówczas tzw. wymiany studenckie – dzięki nim możliwy jest jedynie czasowy wyjazd, najczęściej na okres jednego semestru lub pełnego roku akademickiego. Takie rozwiązanie ma wiele zalet: pozwala na poznanie nowych kultur, szlifowanie znajomości języka obcego czy zdobycie cennej wiedzy, a jednocześnie nie wymaga opuszczania własnego kraju na dłużej. Dodatkowo programy tego typu umożliwiają zwiedzenie wielu ciekawych zakątków świata – istnieje m.in. wymiana studencka do USA, Rosji czy Japonii.

Na czym polegają wymiany studenckie?

Popularne programy wymiany studenckiej polegają na wyjeździe na zagraniczną uczelnię w celu pobierania tam nauki. Czas trwania takiego projektu to najczęściej jeden lub dwa semestry. Podczas nich istnieje możliwość kontynuowania edukacji na kierunku tożsamym z tym, który studiuje się w Polsce lub wybór pokrewnego kierunku kształcenia. Konkretne ustalenia w tym względzie uwarunkowane są indywidualnym podejściem każdej z uczelni.

Wymiany studenckie mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Dzięki nim można zdobywać wiedzę w międzynarodowym środowisku, a także poznać nowych, ciekawych ludzi. W związku z tym takie programy to doskonała propozycja dla wszystkich ciekawych świata osób, którym zależy na własnym rozwoju.

Aby dostać się na wymianę studencką, trzeba spełnić wiele wymogów. Ich zakres uzależniony jest od konkretnego programu, jednak podstawowe kwestie to zazwyczaj dobra średnia ocen z dotychczasowego toku studiów, a także potwierdzone kompetencje językowe, umożliwiające studiowanie w języku obcym.

Zagadnienia dotyczące organizacji i planu wymiany studenckiej również są uwarunkowane ustaleniami przyjętymi przez konkretną uczelnię, a także charakterem danego programu. Dotyczy to zarówno zasad finansowania wymiany, jak i listy krajów, do których możliwy jest wyjazd.

Wymiana studencka Erasmus+

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, umożliwiającym czasowe studiowanie za granicą, jest wymiana studencka Erasmus+. Program powstał w 1987 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego nazwa pochodzi od imienia jednej z ważnych postaci doby humanizmu, czyli Erazma z Rotterdamu, co można uznać za wyraz pochwały wiedzy i mądrości.

Wymiana studencka Erasmus+ zakłada możliwość wyjazdu na jeden lub dwa semestry do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, a także wybranych krajów partnerskich. Osoby, które zastanawiają się nad zagranicznym wyjazdem na studia, powinny zapoznać się z listą możliwych destynacji, dostępną na stronie internetowej macierzystego wydziału.

Co ważne, programy wymiany studenckiej w ramach Erasmus+ są dofinansowywane. Wysokość stypendium różni się jednak w zależności od państwa docelowego. Trzeba także pamiętać, że częściowe sfinansowanie wymiany studenckiej nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów życia za granicą.

Wymiana studencka do krajów Europy i nie tylko

Wielu studentom marzy się wymiana studencka do USA, Australii lub jednego z krajów Azji. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej! W tym celu trzeba jednak skorzystać z innego programu niż Erasmus+, który oferuje wyjazdy jedynie do państw w Europie. Należy również pamiętać, że nie wszystkie uczelnie dają możliwość wymiany studenckiej do Australii, Japonii, Chin czy Stanów Zjednoczonych. Warto więc na bieżąco śledzić stronę internetową macierzystego wydziału, na której pojawiają się informacje na temat studiów zagranicznych. Wiele polskich szkół wyższych zawiera bowiem tzw. umowy bilateralne (inaczej dwustronne) ze szkołami wyższymi z różnych części świata. Na ich mocy istnieje szansa wyjazdu na wymianę studencką nawet do bardzo odległych państw.

Wymiany studenckie inne niż Erasmus+

Choć Erasmus+ to najbardziej znana wymiana studencka, warto też przyjrzeć się innym ciekawym programom. Na uwagę zasługuje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, która w ramach współpracy dwustronnej umożliwia wyjazdy studyjne, kursy lub pobyty naukowo-badawcze m.in. w Mongolii, Chinach, Kazachstanie, Egipcie, Izraelu, Tajwanie i Japonii.

Ciekawa wymiana studencka do Japonii oferowana jest również przez program Vulcanus. Umożliwia on odbycie praktyk studentom kierunków ścisłych oraz technicznych. Na wymianę studencką do USA można się z kolei dostać, np. w ramach International Student Exchange Program, w którym bierze udział m.in. Uniwersytet Wrocławski.

Jeszcze innym rozwiązaniem są programy oferowane przez organizację AIESEC. Nie są one jednak klasyczną wymianą studencką, ponieważ w ramach wyjazdu nie podejmuje się studiów, a odbywa praktyki lub wolontariat.

Zobacz film:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości