Styl Życia

Wyjątkowość kultury łemkowskiej. "Życie wymaga od nas, żebyśmy ze zdwojoną siłą pielęgnowali swoje tradycje"

Styl Życia

Wyjątkowość kultury łemkowskiej. "Życie wymaga od nas, żebyśmy ze zdwojoną siłą pielęgnowali swoje tradycje"

Łemkowie to jedna z grup etnicznych w Polsce, która cieszy się niezwykłą tradycją i kulturą. By ich dziedzictwo nie zaniknęło, stworzono Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera". O tym, czego uczy się należąca do niego młodzież, opowiedział w Dzień Dobry TVN Jerzy Starzyński.

Pochodzenie Łemków

Łemkowie zamieszkiwali historycznie obszar Beskidu Sądeckiego i Niskiego, a także część Pienin. W 1947 roku ich przodkowie zostali wysiedleni ze swoich ojczystych terenów, głównie na ziemie zachodnie. Dzisiaj największe skupisko Łemków znajduje się na Dolnym Śląsku, w okolicach Legnicy.

Życie w diasporze w mniejszości, wymaga od nas, żebyśmy ze zdwojoną siłą pielęgnowali swoje tradycje - mówiła w Dzień Dobry TVN Olga Starzyńska.

Po to, by ratować i propagować kulturę łemkowską Jerzy Starzyński w 1991 roku założył Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera".

- Mogę o sobie powiedzieć, że jestem Łemkiem z czystej krwi. Urodziłem się w łemkowskiej rodzinie, gdzie tradycje łemkowskie były bardzo żywe, gdzie posługiwaliśmy się językiem łemkowskim i gdzie o łemkowszczyźnie ciągle się mówiło i ciągle się za nią tęskniło - opowiadał w Dzień Dobry TVN Jerzy Starzyński.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera"

Młodzież, która należy do Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" podejmuje działania mające na celu przełamywanie stereotypów i uprzedzeń narodowościowych. Równocześnie uczy się języka łemkowskiego i poznaje tradycję, kulturę oraz historię swoich przodków.

Możemy pochwalić się trasami koncertowymi m.in. w Meksyku, Chinach, Indonezji, Iraku, Indiach i Peru - wymieniał założyciel zespołu, Jerzy Starzyński.

Jego dzieci koncertują w różnych zakątkach Ziemi. Były nagradzane w różnych konkursach, zarówno polskich, jak i międzynarodowych.

- Jak zakładam strój łemkowski czuję wielką dumę, ale również uważam, że to jest taki mój obowiązek i stawiam to jako punkt honoru - wyznał Daniel Starzyński.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Reporter: Sylwia Repela
Co sądzisz o tym artykule?
80
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
24.02.2021
Edna Cruz
Great film, Love it:)
22.02.2021
Jerzy
Niestety, na tyle tylko pozwalała ramówka. Ale nakręciliśmy kilka godzin materiału. Do wykorzystania jest także zrealizowany przez nas film "I tam naprawdę żylismy jak w Raju...". Z poważaniem Jerzy Starzyński
21.02.2021
D
Reportaż zdecydowanie za krótki?