Newsy

Wyczytaj wiosnę z gwiazd! Rozmowa z Cezarym Szmitke

Newsy

Wyczytaj wiosnę z gwiazd! Rozmowa z Cezarym Szmitke

Ekspert z ,,Centrum Nauki Kopernik” wyczytał nam wiosnę z gwiazd, opowiedział kiedy przychodzi astronomiczna wiosna. Podczas rozmowy z Cezarym Szmitke dowiedzieliśmy się, co warto obserwować na niebie, jakie wypatrywać gwiazdy, a nawet nawet o jakiej porze, będziemy mogli dostrzec inne planety we wszechświecie.

Zobacz też: Jak przesadzać kwiaty doniczkowe i ogrodowe? Kiedy najlepiej to robić?

Co to jest astronomiczna wiosna?

Astronomiczna wiosna to moment, w którym dzień zrównuje się z nocą, trwają dokładnie po 12 godzin. W tym roku rozpoczyna się 20 marca, a w przyszłości będzie to 19 marca.

Początek wiosny to dobry moment do wyznaczania kierunków świata. Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi dokładnie na zachodzie. Są tylko dwa takie momenty w roku: początek wiosny i jesieni.

Dlaczego w tym roku astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca, a nie – jak kalendarzowa – 21 marca? 

Ponieważ rok astronomiczny ma 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 45 sekund – tyle czasu potrzeba, aby Ziemia znalazła się w tym samym miejscu na orbicie okołosłonecznej. Tymczasem rok kalendarzowy (w kalendarzu gregoriańskim) ma 365 dni, tak więc dopóki nie przyjdzie rok przestępny, wiosna co roku zaczyna się o kilka godzin „wcześniej”. Ponieważ poprawki z lat przestępnych nie niwelują tego przesunięcia w zupełności, za kilka pokoleń astronomiczna wiosna będzie przesuwać się jeszcze „wcześniej”.

Dlaczego Wielkanoc obchodzimy każdego roku w innym terminie?

Wiosna to Wielkanoc, czyli święto wyznaczane dzięki obserwacjom astronomicznym - Niedziela Wielkanocna to niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.


Więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0