Wszystko o muzyce celtyckiej – cechy charakterystyczne, artyści i utwory

kobieta z harfą
Fot. Zelma Brezinska / EyeEm / Getty Images
Radość, śpiew i dobre towarzystwo – z tym właśnie kojarzy się muzyka celtycka. Gatunek ten klasyfikuje się jako muzykę folkową, a jego korzeni można szukać w tradycyjnej muzyce narodów celtyckich. Czym się charakteryzuje? Kogo zalicza się do jego przedstawicieli?

Muzyce celtyckiej towarzyszy wiele instrumentów, które są wykorzystywane do tworzenia radosnych dźwięków. Sprawdź, kto wykonywał muzykę celtycką kiedyś, a kto robi to dzisiaj.

Więcej:

Czym jest muzyka celtycka? Podstawowe informacje

Muzyka celtycka zaliczana jest do muzyki folkowej. Nawiązuje do narodów celtyckich, które zamieszkują dzisiejsze tereny Irlandii, Szkocji, Anglii, a także Walii, Bretanii, Galicji oraz Asturii. W muzyce celtyckiej wykorzystuje się instrumenty takie jak akordeon, buzuki (instrument podobny do puzonu) czy dudy. Charakterystyczne dla tego gatunku jest także granie na harmonijce ustnej, skrzypcach oraz tak zwanym tin whistle, który jest instrumentem dętym z niewielką piszczałką z ustnikiem. Swoim wyglądem przypomina flet i może być drewniany lub plastikowy. Mówi się, że pierwszym instrumentem muzyki celtyckiej była harfa, która towarzyszyła grajkom irlandzkim. Było tak do czasu Belfastu w 1792 roku. To festiwal, na którym wykonawcy prezentowali utwory muzyczne na dworach właścicieli ziemskich. Słowa były inspirowane ówczesnymi poetami. Z biegiem czasu do muzyki celtyckiej wprowadzano coraz więcej instrumentów. Kiedy pojawiły się skrzypce, flet i akordeon, stała się ona żywsza i zaczęła przypominać muzykę taneczną. Rozwój muzyki celtyckiej nastąpił w latach 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To ze względu na nowe brzmienia, które dotarły do USA dzięki imigrantom. Wzrosło zainteresowanie muzyką celtycką, która przetrwała i jest wykonywana do dziś.

Można wyróżnić dwie formy tego gatunku. Pierwszą z nich jest jig, który łączy się zarówno z pieśnią, jak i tańcem. Wywodzi się z okresu baroku z terenów Szkocji, Irlandii oraz Anglii. Z kolei reel jest to taniec ludowy, popularny w Szkocji oraz Irlandii, któremu towarzyszy muzyka celtycka. Ma podwyższony rytm i dynamiczną melodię.

Współcześnie muzyka celtycka kojarzona jest z szantami, czyli pieśniami, które wykonywane były na żaglowcach. Charakteryzują się dużą rytmiką, a śpiewano je a capella.

Muzyka celtycka – zespoły

Piosenki celtyckie, które podbiły arenę międzynarodową, były wykonywane przez irlandzką grupę Clancy Brothers. Jej znanym albumem jest „The Clancy Brothers and Tommy Makem”. Kolejnym rozpoznawalnym zespołem grającym muzykę celtycką jest irlandzka grupa The Dubliners. Znani są z takich utworów jak „The Rocky Road to Dublin”, „The Irish Rover” czy „The Fields of Athenry”. Popularnymi wykonawcami tej muzyki byli Barney McKenna, John Sheahan, Seán Cannon, Eamonn Campbell i Patsy Watchorn.

Polskie zespoły muzyki celtyckiej to m.in. Beltaine i Boreash, dla których inspiracją jest muzyka szkocka i irlandzka. Pierwsza wymieniona grupa kojarzy się z bogactwem instrumentów, w tym z perkusją, która urozmaica muzykę celtycką. Wśród polskich zespołów można wymienić także Cotton Cat, JRM lub Shamrock. Muzyka celtycka często inspiruje również kapele rockowe i punkrockowe. Jej elementy są wykorzystywane przez zespół Dropkick Murphys, który słynie z takich utworów jak „Rose Tattoo”, „I'm Shipping Up to Boston” lub „The Season's Upon Us”. Podczas wykonywania piosenek Dropkick Murphys korzysta z wielu ciekawych instrumentów. Są to np. dudy szkockie, banjo lub mandolina. Kolejnym zespołem jest Flogging Molly, który wykonuje tak zwany celtic punk rock. Ten gatunek charakteryzuje się ostrym brzmieniem połączonym właśnie z muzyką celtycką. Znane utwory tej kapeli to np. „Devil's Dance Floor”, „Black Friday Rule” lub „Rebels of the Sacred Heart”. Wśród piosenek celtyckich należy wymienić irlandzką melodię ludową „Whiskey in the Jar”, która wykonywana jest przez Thin Lizzy. To połączenie muzyki celtyckiej z rockowym brzmieniem.

Festiwale muzyki celtyckiej

Ważne dla tego gatunku są koncerty muzyki celtyckiej. Jednym z ciekawszych festiwali jest Festiwal Muzyki Celtyckiej „Zamek” w Będzinie, który od 2004 roku odbywa się rokrocznie. Impreza została stworzona z myślą o miłośnikach szant i radosnych brzmień muzycznych. Festiwal trwa przez cały weekend.

Muzyki celtyckiej można także posłuchać podczas Oskar Kolberg's Folk Lore Festival, który wywodzi się od polskiego etnografa i kompozytora Henryka Oskara Kolberga. Nazwa jest inspirowana jego zainteresowaniem kulturą ludową wielu regionów. Festiwal nawiązuje zarówno do muzyki folkowej i celtyckiej, jak i całej kultury. Związany jest z tradycyjnymi dla sztuki celtyckiej dziełami artystycznymi, muzycznymi, a także plastycznymi.

Muzyki celtyckiej można także posłuchać w Policach na cyklicznej imprezie Łarpia Sail Festival. Wydarzenie nawiązuje do szant oraz żeglarstwa.

Zobacz film: Muzyka z duszą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości