Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 27 lutego - 12 100 nowych zakażeń, 303 chorych zmarło

Getty Images/Dowell

Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 27 lutego - 12 100 nowych zakażeń, 303 chorych zmarło

Getty Images/Dowell

Zakażenia, osoby zmarłe i obostrzenia związane z koronawirusem. W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju. 

Koronawius w Polsce - dane z 27 lutego 2021 r.

Badania potwierdziły 12 100  nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 303 chorych – podało Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej nowych przypadków odnotowano na Mazowszu - 2272, najmniej w województwie opolskim - 120.

Pozostałe pochodzą z województw: śląskiego (1272), pomorskiego (1050), warmińsko-mazurskiego (943), wielkopolskiego (936), dolnośląskiego (799), łódzkiego (710), kujawsko-pomorskiego (708),podkarpackiego (684), małopolskiego (629), zachodniopomorskiego (455), lubelskiego (408), lubuskiego (383), podlaskiego (327), świętokrzyskiego (269).

Równocześnie MZ przekazało, że przy 135 informacjach o zakażeniu nie podano adresu. 

Z powodu COVID-19 zmarły  303 osób, 248 z nich miało też inne schorzenia.

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

 1. Do tej pory potwierdzono 1 696 885 przypadków zakażenia wirusem SARS-Cov-2. 43 656 osób zmarło.  
 2. Liczba wykonanych testów: 9 767 553.
 3. Liczba wykonanych szczepień: 3 163 856 (dane z 25.02.2021 r. - 10:30). 
 4. Resort MZ: 
 • szpital: 14 058 osób jest hospitalizowanych, wszystkie łóżka dla pacjentów z COVID-19: 26 024;
 • respiratory: 2 581 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, z czego 1 467 respiratorów jest wykorzystywanych;
 • kwarantanna: 188 482 osób jest objętych kwarantanną;
 • ozdrowieńcy: 1 405 552 osoby wyzdrowiały. 

Koronawirus w Polsce - strefy żółte i czerwone - aktualne dane

Ministerstwo Zdrowia co tydzień publikuje listę miejsc objętych restrykcjami związanymi z koronawirusem. Od soboty, 24 października 2020 r. cała Polska znajduje się w czerwonej strefie

 • Gastronomia

Restauracje, kawiarnie i bary wydają dania tylko na wynos. 

 • Szkoła, młodzież i dzieci 

Z wyjątkiem dzieci z klas I-III, w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka odbywa się zdalnie (z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego, od 27 lutego powrót do nauki zdalnej). Przedszkola działają normalnie.

 • Wydarzenia sportowe i kulturalne

Dodatkowo wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Siłownie, aquaparki, dyskoteki i kluby nocne są zamknięte. Restauracje, bary i kawiarnie wydają dania jedynie na wynos.

Od 1 lutego 2021 r. galerie sztuki i muzea są otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego - 1 osoba na 15 m kw. (z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego, od 27 lutego instytucje te są zamknięte). Pozostałe instytucje, które świadczą usługi kulturalne są zamknięte.

 • Sklepy

Od 1 lutego są otwarte sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego (z wyjątkiem województwa warmińsko mazurskiego, od 27 lutego są zamknięte).

W sklepach i placówkach pocztowych obowiązują m.in. limity osób. Może w nich przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 m kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m kw.

 • Komunikacja miejska

W transporcie publicznym może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

 • Spotkania 

Organizowanie wszelkich spotkań, zebrań i imprez zostało zakazane, natomiast zgromadzenia publiczne są dozwolone, ale liczba uczestników nie może przekroczyć 5 osób.

 • Seniorzy 

Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się, chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu lub wychodzą do kościoła albo po to, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe np. na zakupy. 

 • Uroczystości religijne

Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości religijnych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 15 m2 kw. Ponadto wszyscy uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos.

 • Hotele

Od 12 lutego 2021 r. hotele są dostępne dla wszystkich gości przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz dodatkowych warunkach: 50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości, baseny dostępne dla gości (z wyjątkiem województwa warmińsko mazurskiego, od 27 lutego hotele są zamknięte). Restauracje hotelowe pozostają zamknięte.

 • Maseczki

Obowiązek zakrywani ust i nosa obowiązuje w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz. Maseczki nie trzeba zakładać w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym, na działce albo plaży. Od 28 listopada maseczki są obowiązkowe także w miejscach pracy

Natomiast m.in. biegacze, chodziarze czy rowerzyści, którzy robią to rekreacyjnie muszą zakrywać usta i nos. Odstępstwem od tej zasady są osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, jazdy konnej, w przypadku sędziego lub trenera.

Wyjątek od tego obowiązku stanowią też dzieci poniżej 5. roku życia, osoby niepełnosprawne lub te, które samodzielnie tego zrobić nie mogą.

Od 27 lutego maseczki nie mogą być zastępowane kominami, przyłbicami, szalikami i chustami.

Jak przygotować się do testu? Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jak długo żyje wirus? Zobacz materiały wideo na temat COVID-19. 

Dzień Dobry TVN

Zasady dystansu społecznego

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

 • skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa;
 • twój stan jest ciężki? Nie czekaj. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa;
 • jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną;
 • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa.

Zobacz też:

Źródło: premier.gov.pl | PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
64
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0