Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 9 maja - 3 852 nowych zakażeń, 147 chorych zmarło

Getty Images/Dowell

Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 9 maja - 3 852 nowych zakażeń, 147 chorych zmarło

Getty Images/Dowell

Zakażenia, osoby zmarłe i obostrzenia związane z koronawirusem. W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju. 

Koronawius w Polsce - dane z 9 maja 2021 r.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 3 852 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 147 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 

Przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (529), śląskiego (508), wielkopolskiego (501), dolnośląskiego (324), małopolskiego (314), łódzkiego (297), pomorskiego (217), kujawsko-pomorskiego (194), zachodniopomorskiego (192), lubelskiego (177), opolskiego (116), świętokrzyskiego (107), lubuskiego (97), podkarpackiego (93), podlaskiego (77), warmińsko-mazurskiego (62). 47 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 43 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 104 osób.

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

 1. Do tej pory potwierdzono 2 833 052 przypadki zakażenia wirusem SARS-Cov-2. 70 012 osób zmarło.  
 2. Liczba wykonanych testów: 14 613 070, dzienna liczba testów antygenowych: 31 399
 3. Liczba wykonanych szczepień: 13 034 348 (dane z 7.05.2021 r.). 
 4. Resort MZ: 
 • szpital: 16 156 osób jest hospitalizowanych, wszystkie łóżka dla pacjentów z COVID-19: 36 966;
 • respiratory:  3 892 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, z czego 
 •        2 138 respiratorów jest wykorzystywanych;
 • kwarantanna: 121 442 osób jest objętych kwarantanną;
 • ozdrowieńcy: 2 569 501 osób wyzdrowiało. 

Koronawirus w Polsce - obostrzenia

Wydarzenia kulturalne – ograniczenia

Muzea i galerie sztuki

 • zakaz udostępniania zbiorów w zamkniętych pomieszczeniach oraz organizowania wydarzeń z udziałem publiczności
 • możliwość udostępniania przestrzeni i zbiorów znajdujących się na wolnym powietrzu oraz organizowania wydarzeń online

Obowiązuje do 3 maja

Od 4 maja muzea i galerie sztuki zostaną otwarte i będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązywać będzie limit osób – 1 os. na 15 m2.

Obowiązuje do odwołania

Teatry, opery, filharmonie

 • zawieszenie wszystkich wydarzeń z udziałem publiczności
 • możliwość organizowania wydarzeń online
 • możliwość prowadzenia działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak: próby i ćwiczenia, nagrania fonograficzne i audiowizualne

Kina

 • zakaz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo z udziałem publiczności w kinach i na otwartej przestrzeni

Obowiązuje do: 14 maja/28 maja

Od 15 maja zostaną otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 50 proc. obłożenia.

Od 29 maja zostaną otwarte kina i teatry. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 50 proc. obłożenia.

Obowiązuje do odwołania

Domy i ośrodki kultury

 • zakaz działalności związanej z udziałem publiczności, w tym prowadzenia działalności edukacyjnej, projekcji filmów oraz organizowania koncertów i wernisaży
 • możliwość prowadzenia działań edukacyjnych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość
 • możliwość organizowania wydarzeń online
 • możliwość prowadzenia działań takich jak próby i ćwiczenia (niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych) przez zorganizowane grupy artystyczne

Biblioteki

 • możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 15 m kw. powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób

Obowiązuje do odwołania

Komunikacja publiczna - ograniczenia

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.

W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:

 • 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo
 • 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Obowiązuje do odwołania

Zgromadzenia i spotkania - ograniczenia

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób (od 15 maja istnieje możliwość zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu – jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15). Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.

Szczegółowe informacje dot. zasad organizacji zgromadzeń i spotkań dostępne są w rozporządzeniu.

Obowiązuje do odwołania

Wesela, komunie i inne uroczystości oraz przyjęcia okolicznościowe - ograniczenia

Zakaz organizacji tego typu wydarzeń obowiązuje do: 14 maja/28 maja

Od 15 maja będzie możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej na zewnątrz. Będzie obowiązywał limit osób – max. 25. Tego typu wydarzenia będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).

Od 29 maja będzie możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej wewnątrz (np. w restauracji). Będzie obowiązywał limit osób – max. 50. Tego typu wydarzenia będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)

Obowiązuje do odwołania

Edukacja - obostrzenia

Szkoły

Zasady obowiązujące w woj. Śląskim, Dolnośląskim, Wielkopolskim, Opolskim i Łódzkim:

Od 26 kwietnia w dalszym ciągu uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

Zasady obowiązujące w 11 województwach:

Od 26 kwietnia w województwach: małopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubuskim, pomorskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, podlaskim uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie hybrydowe. Pozostali uczniowie kontynuują nauczanie zdalne.

Obowiązuje do 3 maja

Od 4 maja nie będzie już tzw. regionalizacji. Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie stacjonarne. Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

Obowiązuje do: 14 maja 2021

Od 17 maja uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych kontynuują naukę stacjonarną. Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych przechodzą na nauczanie hybrydowe.

Obowiązuje do: 28 maja 2021

Od 31 maja wszyscy uczniowie wracają do nauczania stacjonarnego.

Obowiązuje do odwołania

Żłobki i przedszkola

Od 19 kwietnia 2021 r. żłobki i przedszkola w całym kraju zostaną otwarte i będą mogły sprawować opiekę nad wszystkimi dziećmi.

Obowiązuje do odwołania

Maseczki

Obowiązek zakrywani ust i nosa obowiązuje w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz. Maseczki nie trzeba zakładać w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym, na działce albo plaży. Od 28 listopada maseczki są obowiązkowe także w miejscach pracy

Natomiast m.in. biegacze, chodziarze czy rowerzyści, którzy robią to rekreacyjnie muszą zakrywać usta i nos. Odstępstwem od tej zasady są osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, jazdy konnej, w przypadku sędziego lub trenera.

Wyjątek od tego obowiązku stanowią też dzieci poniżej 5. roku życia, osoby niepełnosprawne lub te, które samodzielnie tego zrobić nie mogą.

Od 27 lutego maseczki nie mogą być zastępowane kominami, przyłbicami, szalikami i chustami.

Jak przygotować się do testu? Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jak długo żyje wirus? Zobacz materiały wideo na temat COVID-19. 

Dzień Dobry TVN

Zasady dystansu społecznego

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

 • skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa;
 • twój stan jest ciężki? Nie czekaj. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa;
 • jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną;
 • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa.

Zobacz też:

Źródło: premier.gov.pl | PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
65
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
28.03.2021
Emerytka
Krytyka rządu najlepiej wychodzi Polakom !!! Niech się dostosują do tego co mówią lekarze i o co prosi minister zdrowia a nie chodzą bez maseczek!! spotykają się i mamy to co mamy !!!! Oby się nie obudzili jak ludzie będą umierać na ulicy jak w Chinach🙈 No ale najlepiej winą obarczyć rząd a nie siebie !!!!!! Opamiętajcie się i siedźcie w domu!!!!