Nieobecność na cmentarzu we Wszystkich Świętych. Ksiądz Sowa wyjaśnia, czy to grzech

Dzień Wszystkich Świętych jest niezwykle kultywowany przez Polaków. Tym razem musieliśmy jednak pozostać w domach przez trwającą pandemię i związaną z nią decyzją premiera o zamknięciu cmentarzy. W jaki inny sposób można w takim razie uczcić pamięć zmarłych? Czy nieobecność na cmentarzu w Dzień Wszystkich Świętych jest grzechem?

Dzień Wszystkich Świętych 2020 inny niż do tej pory

W 2020 r. Dzień Wszystkich Świętych jest wyjątkowy, gdyż cmentarze w całej Polsce zostały zamknięte w obawie przed jeszcze większą ilością dziennych zakażeń. Jak w takim razie można uczcić naszych bliskich, którzy już odeszli?

Dobrze by było, gdybyśmy pomyśleli tak: 'okej, nie mogę pójść na grób kogoś bliskiego, to może zrobię sobie sam dla siebie taką terapię - a z drugiej strony też jakiś moment wspomnienia - postawię sobie obrazek, albo coś, co jest bardzo bliskie tej osobie, której już nie ma i pomyślę o niej'. Jeśli jesteś wierzący, modlitwa nie ma barier. To znaczy nie muszę być na cmentarzu, żeby modlić się za kogoś o kim myślę

- wyjaśnił w Dzień Dobry TVN ks. Kazimierz Sowa.

Brak wizyty na cmentarzu

Mimo ogólnopolskiego zakazu, wiele osób przejmuje się, że brak wizyty na cmentarzu we Wszystkich Świętych to wielki grzech. Jaka jest prawda?

Jaki grzech? Przecież to jest decyzja rządu. Znaczy ten rząd jest rzeczywiście wielkim grzechem, myślę, i tak chyba przejdzie do historii

- stwierdził w programie ks. Kazimierz Sowa.

Dodał także, że obecnie jest taka sytuacja, iż raz w roku mamy spokojne sumienie, bo pomyśleliśmy o kimś, kogo już nie ma. Tymczasem powinniśmy wspominać osoby, które odeszły nie tylko 1 listopada.

Już dziś Uroczystość Wszystkich Świętych. Co warto wiedzieć o tym dniu? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości