Gorące tematy

Wspominamy Wojciecha Pszoniaka. "Aktorstwo stało się centralnym punktem mojego życia"

Gorące tematy

Wspominamy Wojciecha Pszoniaka. "Aktorstwo stało się centralnym punktem mojego życia"

Wojciech Pszoniak był zasłużonym człowiekiem dla polskiej i francuskiej kultury. Wybitny aktor, który zmagał się z nowotworem, zmarł 19 października w wieku 78 lat. Tak zapamiętała go redakcja "Dzień Dobry TVN". 

Wojciech Pszoniak to aktor-legenda, który stworzył setki niezapomnianych kreacji filmowych i teatralnych. Od 40 lat dzielił swoje życie pomiędzy Francją a Polską. W 2019 roku w programie "Uwaga!" wyjaśnił, dlaczego akurat Paryż skradł jego serce.

Nie mam swojego miasta. Moje miasto rodzinne to Lwów i w związku z tym mam rodzinę zastępczą, czyli Paryż, który kocham

- wyjawił.

Jego obecność w Paryżu wzbogaciła francuski teatr i kino. Współpracował tam z wybitnymi aktorami i reżyserami, w tym m.in. z Gerardem Depardieu, Michelem Piccoli i Michelem Aumontem. Francuzi pamiętają Pszoniaka m.in. z roli Robespierre’a w "Dantonie" Wajdy czy Moryca w "Ziemi Obiecanej".

Grażyna Torbicka o Wojciechu Pszoniaku 

Grażyna Torbicka niejednokrotnie rozmawiała z Wojciechem Pszoniakiem, który w zeszłym roku świętował 50-lecie pracy na scenie.  W 2019 roku był gościem programu "Grażyna Torbicka zaprasza" w TVN Fabuła. To właśnie w nim przyznał, że swoje życie w pełni poświęcił aktorstwu.

Jestem aktorem. Fascynuje mnie aktorstwo. To moja pasja. Z wiekiem to się stało centralnym punktem mojego życia. Brałem role, które uważałem, że mają sens

 - oznajmił Pszoniak.

Jak widzę obojętność u innych, to się boję. Uważam, że nie można przez życie przejść neutralnie. Nie ma takiej możliwości

- dodał.

Torbicka na antenie TVN 24 podkreśliła, że aktor traktował swój zawód "jako sztukę zrozumienia człowieka", czyli - jak tłumaczyła - "przez postaci, które grał, chciał nas i siebie lepiej zrozumieć z nadzieją, że przez tę refleksję podobna myśl pojawi się u widzów".

Daniel Olbrychski o koledze po fachu

Pszoniak był wzorem do naśladowania dla wielu aktorów. Daniel Olbrychski miał okazję wystąpić u jego boku w "Ziemi obiecanej". A co prywatnie myśli na temat kolegi po fachu?

Gdzie by się nie pojawił, to bezczelnie wzrok widza pada na niego – bo jest tak wyrazisty. Czy mówi, czy nie mówi, czy słucha – jak to robi? Nie wiem

- przyznał Daniel Olbrychski w programie "Uwaga!".

Wojciech Pszoniak o życiu

Jednym z ostatnich wywiadów z Wojciechem Pszoniakiem był ten udzielony podczas tegorocznej edycji festiwalu Mastercard OFF Camera. Wówczas Alicja Myśliwiec rozmawiała z aktorem o sensie życia i wartościach.

Pieniądz zdominował świat. Jesteśmy zakładnikami. Niektórzy nałogowcami. Nie można żyć bez pieniędzy. (...) A sensem życia jest poczucie, które służy dobru 

- oświadczył aktor.

Czasami jest tak, że człowiek nie będzie miał za to kasy, ale wie, że to ma sens

- dodał.

Co Wojciech Pszoniak robiłby, gdyby nie został aktorem? To pytanie zadała również Alicja Myśliwiec podczas tegorocznej edycji festiwalu Mastercard OFF Camera.

Czytaj więcej: Nie żyje Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Magda Nabiałczyk
Co sądzisz o tym artykule?
60
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0