Wrotycz – roślina do ogrodu i apteczki. Dowiedz się, jak go hodować!

Wrotycz na łące
Jens Mischer / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Wrotycz z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie. Jednak znany jest przede wszystkim jako doskonałe lekarstwo na wiele schorzeń, a także środek przeciwpasożytniczy i odstraszający szkodniki. O właściwościach leczniczych wrotyczu wiedziały już nawet nasze babcie.

Dowiedz się, jak pielęgnować wrotycz w ogrodzie i jakie zastosowanie ma ta roślina. Poznaj działanie wrotyczu na organizm człowieka.

Wrotycz pospolity – zastosowanie w ogrodzie

Wrotycz pospolity to popularna roślina, którą spotkać można w polskich lasach, na łąkach czy polach. Wrotycz jest bardzo podobny do rumianku, jednak jego kwiatostany są o wiele delikatniejsze niż wrotyczu. Wrotycz ma długą, niezbyt rozgałęzioną łodygę i pomarańczowe kwiatki. Charakteryzuje się silnym zapachem, który nie wszyscy są w stanie zaakceptować. Jednak dzięki temu świetnie odstrasza wszelkiego rodzaju owady. Jest rośliną bardzo mało wymagającą, więc jeśli wprowadzimy ją do ogrodu, nie powinniśmy mieć z nią zbyt wielu problemów. Wrotycz pospolity często jest postrzegany jako chwast lub roślina ruderalna. Niemniej jednak z powodzeniem sprawdzi się w naszym ogrodzie jako roślina ozdobna – głównie odmiana o nazwie „crispum” (charakteryzuje się pięknymi dużymi liśćmi). Wrotycz może okazać się świetnym materiałem na tworzenie suchych bukietów. Sprawdzi się także jako baza do wykonania saszetek zapachowych, które odstraszą owady w naszym domu. Nie można również nie wspomnieć o tym, że wrotycz wykorzystamy w naszej apteczce – do przygotowania prozdrowotnego naparu, herbatki czy nalewki.

Wrotycz – najważniejsze właściwości

Wrotycz ma naprawdę ogromne właściwości lecznicze . Najważniejszy, podobnie jak w przypadku innych roślin, jest tu olejek eteryczny. Olejek z wrotyczu zawiera związek chemiczny o nazwie tujon, który ma właściwości przeciwpasożytnicze. Istotnie wrotycz na pasożyty był stosowany od dawna. Największą skuteczność wykazuje w zwalczaniu pasożytów układu pokarmowego – owsików i glist. W celu usunięcia ich z organizmu należy pić jedną szklankę dziennie naparu, powstałego na bazie suszonych lub świeżych kwiatostanów. Napar z wrotyczu może okazać się równie skuteczny w zwalczaniu pasożytów zamieszkujących zewnętrzne części naszego ciała, czyli wszy lub świerzbowców. Należy wówczas stosować napar jako wcierkę do ciała. Wrotycz sprawdzi się także jako środek łagodzący i kojący na wszelkiego rodzaju rany, zadrapania, a nawet opryszczkę. Roślina wykazuje ponadto wspaniałe działanie w przypadku problemów z układem pokarmowym (zatrucia, dolegliwości żołądkowe), w łagodzeniu bólów reumatycznych, bólów menstruacyjnych i w kwestii leczenia stanów lękowych. Wrotycz ma także właściwości regulujące gospodarkę hormonalną – może m.in. usystematyzować nieregularnie pojawiające się miesiączki.

Jak należy stosować wrotycz?

Wrotycz jest polecany przede wszystkim do picia . Jednym ze sposobów korzystania z omawianej rośliny jest nalewka z wrotyczu . Sporządza się ją z samych kwiatostanów, tzw. koszyczków. Koszyczki powinny być zebrane w okresie od lipca do września. Nalewka z wrotyczu ma działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. Przygotowuje się też herbatę z wrotyczu lub wywar . Ten ostatni można także wykorzystywać do użytku zewnętrznego jako kompresy. Warto jest pamiętać, że wrotycz jako element naparu do picia powinno się mieszać z innymi ziołami lub kwiatami – tymiankiem, macierzanką czy piołunem.

Wrotycz jako środek na kleszcze i inne owady

Jak zostało już wspomniane wcześniej, wrotycz z uwagi na swój bardzo charakterystyczny intensywny zapach jest skuteczny do odstraszania owadów. Zapach ten przypomina nieco kamforę. Kwiaty wrotyczu sprawdzają się zarówno przeciw komarom , jak i muchom, mrówkom, mszycom, molom i co ważne – kleszczom. Naturalne mieszanki na bazie wrotyczu często polecane są jako środek odstraszający kleszcze. Warto posmarować nimi skórę przed wybraniem się w miejsca, w których istnieje zagrożenie ugryzieniem przez tego pajęczaka. Można również przygotować taki środek samodzielnie. Wystarczy wrotycz zaparzyć, a następnie ostudzić i natrzeć nim skórę.

Zobacz film: Jak sadzić zioła?

Jak sadzić zioła? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości