Dziecko

Wrotki dla dzieci - pomysł na naukę jazdy. Jak kupić dobre rolki dla dzieci?

chłopiec ubierający wrotki i rolki

Clover No.7 Photography/Getty Images

Dziecko

Wrotki dla dzieci - pomysł na naukę jazdy. Jak kupić dobre rolki dla dzieci?

chłopiec ubierający wrotki i rolki

Clover No.7 Photography/Getty Images

Wrotki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. To idealne rozwiązanie dla wszystkich dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z jazdą. Producenci kuszą kolorami i ciekawymi wzorami. W ofercie są również regulowane wrotki dla dzieci. Jakie wrotki dla dzieci wybrać? Co to są wrotko-rolki?

Wrotki od kilku lat przeżywają renesans. Wracają do łask, popularyzowane przez idoli, kolorowe magazyny i teledyski. Przyciągają kolorami i nietypowymi wzorami, sprawiając że chce je mieć każde dziecko. Wrotki to doskonały pomysł na wprowadzenie dziecka do świata rolkarzy.Są idealne dla początkujących, potrafią skutecznie zaszczepić pasję i sprawić, że skating wejdzie niejednemu maluchowi w krew.

Butowrotki , a raczej butorolki , to zwyczajny but przypominający trampka lub but sportowy z wbudowanym jednym lub dwoma kółkami umocowanymi pod piętą. W swojej ofercie ma je m.in. firma Heelys, która kieruje ten nietypowy produkt zarówno do dzieci, jak i młodzieży. Butowrotki to ciekawy pomysł na zabawę. Wyjmowana konstrukcja kółek pozwala na ich demontaż.

Wybieramy wrotki - podstawowe informacje

Na co zwrócić uwagę przy kupnie wrotek? Istotne są koła, bo to od nich zależą łatwość i komfort jazdy. Producenci oferują koła miękkie - z wysoką amortyzacją, ale nie pozwalające na rozwinięcie większych prędkości, i koła twarde - z niską amortyzacją, umożliwiające znacznie większe szaleństwa i rozwinięcie większych prędkości.

Jak wybrać rozmiar wrotek? Powinien być o rozmiar większy od numeru buta, który dziecko nosi na co dzień. But powinien być dopasowany, ale nie może uciskać stopy. Wrotki dla malucha powinny być sztywne na tyle, aby trzymały i ustabilizowały jego kostkę i staw skokowy, nie mogą jednak krępować ruchów. Należy też zapytać dziecko, czy wrotki nie są dla niego zbyt ciężkie.

Hamulec wrotek znajduje się z przodu. Pełni on zarówno funkcję zatrzymania jazdy, ale również, odpychając się od niego, dziecko może rozpocząć jazdę. Hamulec pod wpływem czasu ulega zużyciu, dlatego należy go regularnie wymieniać.

Wrotko-rolki dla dzieci - skuteczny pomysł na naukę jazdy

Tradycyjne wrotki swoim anatomicznym kształtem przypominają but łyżew do jazdy figurowej. To na takich rolkach jeździły nasze babcie. Ich retro design sprawia, że to właśnie po ten oldschoolowy model sięgają wszyscy, którzy chcą się nauczyć na nich jeździć. Lubią też je dzieci ze względu na ich subtelność. Druga grupa wrotek to te, których but przypomina buty rolek, ciężkie, masywne i zapinane na klamry. Tego typu wrotki dla dzieci regulowane mogą być w łatwy sposób, co umożliwia dopasowanie długości wrotek do rosnącej stopy dziecka.

Tym, co różni wrotki od rolek, jest fakt, że te pierwsze są stabilniejsze. Rozstaw kół - 2 z przodu i 2 z tyłu, pomaga utrzymać równowagę, co jest istotne dla osób uczących się jeździć . Wrotki to idealne rozwiązanie dla najmłodszych dzieci, bez trudu w sklepie można kupić wrotki dla dzieci w rozmiarze 24 i rozmiarze 25 , czyli 3-4 latków. Uczą poruszania się na kółkach, a przy tym minimalizują ryzyko upadku. Stabilne podczas stania, bezpieczniejsze i stosunkowo tanie - czyni to je dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy pragną zaszczepić u swoich dzieci pasję do skatingu czy po prostu aktywności fizycznej.

Wrotki to jednak sprzęt wymagający. Nauka jazdy na nich, chociaz bezpieczniejsza, jest trudniejsza. Ciężej wprawić je w ruch, zdecydowanie wolniej się na nich jeździ i nie są zwrotne. Wymaga to więc większej sprawności fizycznej. Ma to swoje plusy, bowiem przez to lepiej rozwijają się zdolności fizyczne dzieci.


Zobacz film:Życie bez prawa jazdy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Rodzaje wrotek - jakie kupić?

Sklepy sportowe i wrotkarskie oferują kilka rodzajów wrotek dostosowanych do stylu i miejsca jazdy:

· wrotki rekreacyjne - to najpopularniejszy typ rolek do jazdy miejskiej. Koła rolek są średniej twardości, co umożliwia swobodną jazdę po asfalcie i kostce brukowej. Nie rozwijają dużych prędkości. Ich but jest wysoki i twardy, co zapewnia maksymalną stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy;

· wrotki derby - wrotki o specyficznej budowie, ich but jest krótki - przypomina trampki, nie mają też obcasa. Używane są do gry w derby na specjalnym torze;

· wrotki sportowe - wrotki przeznaczone do profesjonalnej i szybkiej jazdy, pozwalają na osiągnięcie dużych prędkości, są bardziej zwinne i zwrotne niż wrotki rekreacyjne. But rolek sportowych jest niski. Stworzone są do pokonywania przeszkód, a nawet drobnych akrobacji.

Wybierając wrotki dla dzieci, należy rozejrzeć się za sprawdzonym i certyfikowanym sprzętem. Tanie wrotki dla dzieci mogą być niebezpieczne, szybciej się zużywają i przez to, iż są wykonane z tanich materiałów, nie gwarantują komfortu jazdy.

Co sądzisz o tym artykule?
60
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0