WOŚP w Gdańsku. Rocznica śmierci Pawła Adamowicza

Gdańsk - obchody rocznicy śmierci Pawła Adamowicza fot. Getty Images/Anton Aleksenko
Gdańsk - obchody rocznicy śmierci Pawła Adamowicza fot. Getty Images/Anton Aleksenko
Dokładnie rok temu, podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz został zamordowany. Wczoraj mieszkańcy, artyści i władze miasta uczcili jego pamięć.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku odbył się pod hasłem „Gdańsk dzieli się dobrem”. To nawiązanie do ostatnich słów prezydenta miasta, wygłoszonych na chwilę przed atakiem nożownika.

„Światełko do nieba”

Co roku, kulminacyjnym wydarzeniem finału WOŚP-u jest światełko do nieba. W tym roku zostało ono poświęcone tragicznie zmarłemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Rozpoczęło się w Gdańsku, a potem przeniosło się na plac Bankowy w Warszawie. O godzinie 19:45 organizatorzy wydarzenia wyświetlili film, który przypomniał ostatnie słowa prezydenta Gdańska.

Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie.

– mówił wówczas Paweł Adamowicz.

Po filmie rozbrzmiał fragment piosenki „Sound of silence”, która w zeszłym roku towarzyszyła pożegnaniu prezydenta.

Paweł Adamowicz we wspomnieniach

Wczoraj, na scenie przy Europejskim Centrum Solidarności, Pawła Adamowicza wspominali: Magdalena Adamowicz – żona zamordowanego prezydenta, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska i Piotr Adamowicz – jego brat.

Kochani, to dla mnie bardzo trudny moment, najtrudniejszy moment od 14 stycznia 2019 roku, być tu z wami i mówić do was. Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać. Jesteście tutaj, dlatego, ze możecie wygrać. Pamiętajcie zło boi się dobra

- powiedziała Magdalena Adamowicz.

Rok temu straciliśmy prezydenta, ale jednocześnie otrzymaliśmy wielki dar bycia razem. (...) Dobro niech będzie walutą obowiązującą nie tylko w Gdańsku, dobro mnoży się i zawsze wraca. Dzielmy się dobrem nie tylko dzisiaj

– mówiła Aleksandra Dulkiewicz

Proszę, bądźmy tutaj za rok i w następne lata. (...). Dobro zwycięża, ale zwycięża też prawda, solidarność i wolność

– apelował Piotr Adamowicz.

28. finał WOŚP w Gdańsku

Żona zamordowanego prezydenta Gdańska – Magdalena Adamowicz w niedzielę kwestowała na ulicach Gdańska i zachęcała do wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Towarzyszyła jej wicemarszałek sejmu – Małgorzata Kidawa-Błońska i były minister transportu, budownictwa

i gospodarki morskiej – Sławomir Nowak. Magdalena Adamowicz przeszła trasą, którą co roku przemierzała wraz z mężem.

Wierzę, że Paweł jest tutaj ze mną, tak jak ja kwestowałam z nim przez wszystkie lata, patrzy z góry i się cieszy […] Pokonuję pewne bariery i wierzę, że Orkiestra będzie grała długo. Musimy być tutaj wspólnie, tak jak po śmierci Pawła

– mówiła.

Śmierć Pawła Adamowicza

13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na scenę wbiegł Stefan W. Zaatakował nożem przemawiającego wówczas Pawła Adamowicza. Prezydent w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Następnego dnia zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Urna

z prochami prezydenta została złożona w kaplicy św. Marcina. Śledztwo w sprawie nadal trwa,

a zabójca Pawła Adamowicza – Stefan W. nie usłyszał jeszcze wyroku.

Obchody rocznicy śmierci Pawła Adamowicza

Obchody pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza rozpoczęły się w piątek, 10 stycznia. W Kampusie Oliwskim odbyła się ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza. Kumulację wydarzeń zaplanowano na poniedziałek - 13 stycznia. Dzień, w którym rok temu nożownik zaatakował prezydenta.

  • O godz. 10 rozpoczęło się uroczyste nadanie nazwy Alei Pawła Adamowicza dotychczasowej Nowej Bulońskiej - trasie łączącej Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem.
    • O godz. 17 w Europejskim Centrum kultury odbędzie się premiera książki Katarzyny Żelazek – „Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?”.
      • Następnie o 19:45, w miejscu ataku, zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Po ceremonii odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. Tam, o godz. 20:30 rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa w kaplicy św. Marcina, gdzie spoczęła urna z jego prochami. Do godz. 22:30 potrwają tam "ciche odwiedziny grobu prezydenta Pawła Adamowicza".

        Zobacz też:

        Magdalena Adamowicz nie chce być nazywana wdową. "Ciągle czuję się żoną"

        28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zebrano ponad 115 milionów złotych

        Magdalena Adamowicz: "Można zmieniać świat. Bardzo w to wierzę"

        Autor: Anna Korytowska

        Źródło: PAP

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości