Do czego prowadzi mowa nienawiści?

Do czego może doprowadzić mowa nienawiści? W studiu "Dzień Dobry" rozmawialiśmy o mowie nienawiści po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, kiedy tuż po wysłaniu "Światełka do nieba" prezydent Gdańska został dźgnięty nożem. Jurek Owsiak zdecydował się zrezygnować z funkcji szefa WOŚP. Co to oznacza?
  • Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje
    • Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji szefa WOŚP. Co to oznacza?
      • Co to jest mowa nienawiści?
        • Co o mowie nienawiści mówi polskie prawo?

          Więcej: Prezydent Gdańska nie żyje. "Cios w serce Adamowicza, to cios w całą Wielką Orkiestrę"

          Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji szefa WOŚP. Co to oznacza?

          Po śmiertelnym ataku na prezydenta Gdańska na scenie WOŚP, Jerzy Owsiak zdecydował się zrezygnować z obejmowania funkcji szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

          Zobacz też: "Ktoś krzyknął, że dźgnięto go nożem" Relacja kierownika sceny WOŚP w Gdańsku

          Składam rezygnację z prezesa zarządu fundacji WOŚP. Fundacja będzie funkcjonowała, ale być może moja decyzja pohamuje tych, którzy nawet dzisiaj napisali obrzydliwe słowa w moim kierunku. Mówiłem o tym, że ta nienawiść w kierunku moim i fundacji grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy również mi grożą. Policja i wymiar sprawiedliwości nic z tym nie robią - oświadczył Owsiak po usłyszeniu informacji o śmierci Pawła Adamowicza.

          Janina Ochojska apeluje, by Jurek Owsiak jeszcze raz przemyślał swoją decyzję i nie rezygnował z funkcji szefa WOŚP. "Dzień Dobry TVN" również o to apeluje!

          Więcej:

          Hejtują Cię? Upublicznij i zawstydź oprawców

          Co to jest mowa nienawiści?

          W studiu "Dzień Dobry TVN" rozmawialiśmy o mowie nienawiści. Mowa nienawiści to negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń.

          Więcej:

          Każdy może być hejterem. Nawet Pawełek

          Jak przerwać spiralę nienawiści? Profesor Rafał Pankowski, socjolog, politolog ze stowarzyszenia "Nigdy więcej" próbował odpowiedzieć na to pytanie w studiu "Dzień Dobry TVN".

          Mam nadzieję, że taka wielka tragedia, jak mówi Janina Ochojska, przyniesie Polakom opamiętanie. Ale dziś bardzo trudno jest też być optymistą w tym temacie, bo skala zjawiska stała się bardzo znacząca i ma wymiar bardzo tragiczny - mówił w "Dzień Dobry TVN" prof. Rafał Jankowski.

          Czy taka mowa nienawiści istniała wcześniej? Okazuje się, że tak, ale na pewno w nie tak dużej skali. Problemem, który spotęgował mowę nienawiści, jest internet.

          Myśleliśmy naiwnie, że internet będzie narzędziem do komunikacji ponad barierami. Okazało się, że często jest wręcz przeciwnie i że internet jest narzędziem do głoszenia nienawiści - dodał prof. Rafał Pankowski.

          Co o mowie nienawiści mówi polskie prawo?

          Musisz pamiętać, że stosowanie mowy nienawiści jest niezgodne z prawem.

          W polskim prawie "mowa nienawiści" dotyczy art. 256 Kodeksu karnego. Artykuł ten penalizuje znieważanie lub nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym lub wyznaniowym. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce nie ma przepisu szczególnego prawa karnego chroniącego wprost osoby przed nienawiścią z powodu orientacji psychoseksualnej lub tożsamości płciowej.

          Konstytucja zakazuje istnienia partii politycznych oraz innych organizacji, których program jest oparty o metody totalitarne, praktyki działania nazizmu, komunizmu i faszyzmu oraz tych, których program zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową

          O akcji #MuremZaJurkiem opowiedziała nam Agnieszka Jastrzębska. Zobaczcie kto wspiera Jerzego Owsiaka!

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości