Wosk pszczeli powstaje mimochodem przy produkcji miodu, ale potrafi zdziałać cuda. Jakie ma zastosowanie i właściwości?

wosk pszczeli na drewnianej łyżce
skaman306/Getty Images
Niezwykłe właściwości miodu zna każdy? Ale czy wiedziałeś, że cudowną moc ma również wosk pszczeli? Ludzie od wieków wykorzystują go do produkcji świec, leczenia chorób górnych dróg oddechowych, a także jako składnik kosmetyków i maści. Poznaj wszystkie jego właściwości.

Wszystkie produkty pszczele słyną z właściwości leczniczych i odżywczych: miód, propolis, pyłek kwiatowy, mleczko i wosk pszczeli. Od pokoleń stosuje się je w medycynie ludowej do leczenia chorób górnych dróg oddechowych, skóry, serca i wielu innych. Za sprawą stale rosnącej liczby badań produkty te coraz powszechniej znajdują zastosowanie również w życiu codziennym.

Jak powstaje wosk pszczeli?

Wosk pszczeli jest wydzielany przez gruczoły woskowe pszczół, a jego ilość zależy od wieku pszczoły – największa jest w 3. tygodniu jej życia. Wosk powstaje jako produkt uboczny w procesie wytwarzania miodu i jest podstawą budowy każdego ula. W plastrach z wosku pszczelego wychowują się kolejne pokolenia pszczół. Co ciekawe, do powstania 1 kg wosku pszczelego potrzeba aż 3,6 kg miodu. Nic więc dziwnego, że cena wosku pszczelego jest tak wysoka.

Zastosowanie wosku pszczelego

Najpopularniejsze zastosowanie wosku pszczelego to oczywiście świeca z wosku pszczelego. Jest twardy, więc idealnie nadaje się do ich wytwarzania. A przy tym pięknie pachnie i wydziela cenne substancje podczas spalania. Na tym jednak nie koniec zastosowań wosku pszczelego. Wykorzystuje się go w dermatologii jako naturalny środek leczniczy o działaniu przeciwzapalnym, zwalczającym drobnoustroje i wspomagającym gojenie oparzeń czy ran. Wosk pszczeli w kosmetyce służy do produkcji kremów, balsamów, a także peelingów. Jest również składnikiem wielu kosmetyków do makijażu. Krem z woskiem pszczelim ma działanie natłuszczające, regenerujące i ochronne. Co ciekawe, już starożytni znali i cenili ten produkt, wykorzystując go na przykład do przygotowywania tablic do pisania, do produkcji kosmetyków, a także jako składnik pożywienia.

Wosk pszczeli charakteryzuje się dużą zawartością protein, witamin, lipidów i cennych soli mineralnych, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go w branży medycznej. Stanowi dodatek do kremów, plastrów, past i maści z wosku pszczelego. W czystej postaci trudno uczynić z niego bazę do takich preparatów, ponieważ jest zbyt twardy. Dlatego najczęściej miesza się go z ciekłą parafiną albo olejami, które pełnią funkcję emulgatora (takie składniki znajdziesz na przykład w szminkach, balsamach do ciała, kremach do twarzy, a nawet w kosmetykach kolorowych, takich jak podkład czy tusz do rzęs).

Z cennych właściwości wosku pszczelego korzysta również branża stomatologiczna. Przygotowuje się z niego na przykład odlewy zębów. Służy też do produkcji środków czystości oraz jako środek konserwujący drewno i skórę (w przemyśle chemicznym).

Właściwości wosku pszczelego

Wosk pszczeli składa się z estrów alkoholi, kwasów tłuszczowych, wolnych kwasów tłuszczowych, węglowodorów, wolnych alkoholi tłuszczowych i wielu innych substancji. Znajdziesz w nim także węglowodany, substancje aromatyczne, minerały i barwniki. Wiele składników wosku pszczelego wykazuje działanie antybiotyczne. Estry i beta-karoten mają właściwości przeciwzapalne i odnawiające (na przykład przy leczeniu ran po oparzeniach). Z kolei flawonoidy działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Zawarty w wosku pszczelim skwalen jest również składnikiem skóry i odpowiada za jej ochronę przed drobnoustrojami. Ponadto wosk pszczeli jest źródłem witaminy A, która odpowiada między innymi za pobudzanie i regulację podziałów komórkowych.

Właściwości świec z wosku pszczelego

Palące się świeczki z wosku pszczelego wydzielają przyjemny i orzeźwiający zapach. W wyniku ich spalania nie powstaje żaden dym, dlatego nie zanieczyszczają powietrza i nie powodują bólów głowy. Wprost przeciwnie – działają kojąco i relaksują, a przy tym wprowadzają w dobry nastrój. Dobrze jest postawić je w pomieszczeniu, w który znajdują się urządzenia elektryczne, ponieważ jedną z właściwości świec z wosku pszczelego jest ujemna jonizacja powietrza, za sprawą której neutralizuje się negatywne promieniowanie sprzętów elektronicznych i elektrycznych. Ponadto jony te oczyszczają powietrze, łagodzą objawy alergii, astmy, a także schorzeń górnych dróg oddechowych i płuc. Świeczki z wosku pszczelego neutralizują również nieprzyjemne zapachy, zarówno te naturalne, jak i sztuczne. Poradzą sobie nawet z dymem tytoniowym.

Zobacz także:

Robert Kochanek zdradził, dlaczego zależało mu na udziale w programie "40 kontra 20". "Szczęście było codziennie"

"Siła jest kobietą". U jej 11-miesięcznej córki wykryto guza mózgu. "Gdy została wypisana z OIOM-u na oddział onkologiczny, nie poruszała nawet palcem"

Iza ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" zaprezentowała się w wyjątkowej odsłonie. "Jak Olivia Newton-John"

Zobacz wideo: Apiterapia - leczenie miodem i nie tylko

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości