Wiza do Tunezji - czy do Tunezji potrzebna jest wiza? Ile kosztuje wiza?

paszport mapa
Fot. williv / Getty Images
Tunezja to jedno z ulubionych miejsc wakacji polskich turystów. Serca podróżnych skradły przede wszystkim szerokie, piaszczyste plaże i niezwykłe, lazurowe wybrzeże. Przed zaplanowaniem wakacyjnego urlopu dowiedz się, czy do Tunezji potrzebna jest wiza i jak wyglądają formalności związane z wjazdem do kraju.

Tunezja to niewielki kraj położony w północnej Afryce. Obok Turcji i Egiptu jest najczęściej wybieranym miejscem wakacji przez polskich miłośników nadmorskiego wypoczynku. Znaczna część dochodów tego państwa pochodzi z wysoko rozwiniętej turystyki. Jednym z kroków podjętych przez władze tunezyjskie, w celu zwiększenia liczby odwiedzających Tunezję turystów, była wprowadzona w 2009 roku nowa polityka wizowa. Dzięki niej wizy do Tunezji dla Polaków nie są konieczne, jeżeli obywatele polscy wybierają się tam jedynie w celach turystycznych, na okres krótszy niż 90 dni. To znacznie ułatwia nie tylko planowanie wyjazdu do Tunezji, ale i umila sam pobyt - pozbawiony długiego wyczekiwania w kolejkach czy załatwiania niezbędnych formalności.

Czy jest potrzebna wiza do Tunezji?

Od 8 sierpnia 2009 roku Tunezja zniosła dla obywateli Polski obowiązek posiadania specjalnych pozwoleń do przekroczenia granic państwa. Od tego czasu turyści (przebywający w Tunezji krócej niż 90 dni) mogą wjechać na terytorium tego kraju za okazaniem paszportu (ważnego minimum przez trzy miesiące od dnia wjazdu do Tunezji). Warto jednak wiedzieć, że tunezyjskie służby celne zwracają szczególną uwagę na stan naszego paszportu. Wszelkie uszkodzenia, zamazane informacje (dane osobowe lub stare wizy) oraz niewyraźne pieczęcie mogą spowodować cofnięcie z granicy i odmowę jej przekroczenia. Przed wyjazdem upewnij się, że wszystkie informacje zawarte w Twoim dokumencie są wyraźne i czytelne. Choć wiza (Tunezja) upoważnia do pobytu na terytorium kraju przez 90 dni, możliwym jest pozostanie w nim na dłużej. Konsekwencją tego jest jednak naliczenie kary pieniężnej w wysokości ok. 20 dinarów (ok. 27 złotych) za każdy dodatkowy tydzień. Brak konieczności posiadania wizy do Tunezji dla Polaków obowiązuje zarówno zorganizowane grupy turystyczne, jak i osoby podróżujące prywatnie.

Tunezja - co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?

Tunezja to kraj kulturowo i politycznie odmienny od naszego. Przed wyjazdem warto poznać najważniejsze przepisy prawne oraz zwyczaje panujące na terenie kraju. Kiedy nie musimy już uzyskamy informacje na temat tego, ile kosztuje wiza do Tunezji i jak się o nią ubiegać, warto także poznać inne zasady obowiązujące podróżnych. Warto pamiętać, że władze tunezyjskie, choć zniosły obowiązek wizowy, wprowadziły tzw. obowiązek meldunkowy. Jeśli nasz urlop w Tunezji spędzamy w hotelu lub pensjonacie, do meldunku dochodzi automatycznie (czyli wraz z zameldowaniem się w miejscu noclegowym). Jednak jeżeli w Tunezji odwiedzamy rodzinę lub znajomych, obowiązek zgłoszenia zagranicznych gości ciąży na osobie zapraszającej, która musi poinformować o tym najbliższy posterunek policji.

Karta pobytu - zasady obowiązujące rezydentów Tunezji

Wybierasz się do Tunezji na okres dłuższy niż trzy miesiące, w celach służbowych lub by studiować na tamtejszej uczelni? W takim przypadku niezbędne będzie wyrobienie oficjalnej karty pobytu. Opłata za taką kartę wynosi 150 dinarów (ok. 200 złotych) dla osób pracujących i 75 dinarów (około 100 złotych) dla osób uczących się. Osoby mieszkające w Tunezji na mocy karty pobytu zobowiązane są również do zakupienia znaczka skarbowego podczas każdego przekroczenia granicy.

Inne zasady obowiązujące w Tunezji.

Dzięki wprowadzonym w 2009 roku nowym zasadom bezwizowego wjazdu na teren Tunezji, nie trzeba się martwić związanymi z tym formalnościami. Przed wyjazdem warto jednak poznać inne zasady obowiązujące na obszarze tego państwa. Przede wszystkim należy pamiętać, że Tunezja jest krajem muzułmańskim. Podczas wakacji uszanujmy związane z tym zasady, takie jak chociażby skromny strój czy nie spożywanie alkoholu w miejscach do tego niewyznaczonych. Zachodnich turystów szokować może także zasada zabraniająca fotografowania obiektów wojskowych i rządowych.

Zobacz film: Julia Pietrucha o miłości do podróży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości