Odwiedzamy Izrael – wiza i potrzebne dokumenty

flaga Izraela
Fot. kolderal / Getty Images
Wielokulturowy kraj oferujący z jednej strony piękne krajobrazy i przepyszne lokalne jedzenie, z drugiej zaś najważniejsze miejsca kultów religijnych. Izrael to jedno z miejsc, do których wiza nie jest wymagana. Oczywiście z wjazdem wiążą się pewne obostrzenia, niemniej jednak jeśli wybieramy się na stosunkowo krótki wyjazd turystyczny, nie musimy się martwić dodatkowymi dokumentami.

Zobacz też: Falafele z ciecierzycy, soczewicy lub z bobu – wybierz swoją ulubioną wersję >>>

Bezpośrednie loty z Polski sprawiły, że Izrael stał się jedną z ulubionych destynacji turystów aktywnie spędzających wakacje. W przypadku pobytu krótszego niż 90 dni, wiza nie będzie nam potrzebna. Ten wspaniały kraj oferuje mnogość atrakcji, zarówno dla sfery duchowej, jak i cielesnej.

Izrael – wiza i szczegółowe informacje

Ruch bezwizowy w każdym przypadku jest uwarunkowany pewnymi obostrzeniami. Izrael zezwala na wjazd na terytorium kraju na okres do 90 dni. W takim przypadku wiza nie jest nam potrzebna. Pierwszym warunkiem, jaki musimy spełnić, jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy. Choć umowa o polsko-izraelskim ruchu bezwizowym ściśle definiuje ten okres, zdarzają się sytuacje, w których urzędnik straży granicznej skraca możliwość pobytu na przykład do 30 dni. Jeżeli przekroczymy ten termin, możemy nie zostać wpuszczeni do Izraela w przypadku kolejnej wizyty lub w skrajnych przypadkach, deportowani do Polski. Przejście graniczne w Erez to jedyne miejsce, gdzie każdy obcokrajowiec otrzyma pieczątkę w paszporcie. Na pozostałych przejściach granicznych dostaniemy niebieski bilecik, na którym widnieją dane z paszportu, kod kreskowy oraz okres pobytu. Wiza wydawana jest bezpłatnie. Gdy opuszczamy Izrael, bezwarunkowo musimy mieć ją przy sobie, gdyż jest gwarantem legalności pobytu, stwierdza fakt przekroczenia granicy oraz daje możliwość rozliczenia podatku VAT.

Jeśli wyjeżdżamy do Izraela w celach innych niż turystyczne, na przykład aby podjąć pracę, wówczas należy udać się do izraelskiego przedstawicielstwa konsularnego w celu załatwienia formalności. Urzędnicy izraelscy podczas wjazdu do kraju oraz wyjazdu z niego, niejednokrotnie zadają pytania dotyczące celu podróży oraz zawartości bagażu podręcznego. Jeśli kontroler uzna, że mamy zamiar pracować, a nie zwiedzać, może odmówić nam wpuszczenia na terytorium kraju. Wiza oraz pieczątka z krajów muzułmańskich (szczególnie z Indonezji, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Libii, Libanu oraz Syrii) nie jest podstawą odmowy wpuszczenia na terytorium kraju. Izrael jednak poprzez swoich funkcjonariuszy granicznych bardziej dociekliwe sprawdza podróżnych z wyżej wymienionych państw.

Izrael – wiza, bezpieczeństwo oraz meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego dla osób przebywających w Izraelu na bezpłatnej wizie turystycznej. Niemniej jednak zdarzają się uliczne kontrole policji oraz służb imigracyjnych. Należy mieć przy sobie wcześniej wspomniany niebieski bilecik oraz paszport. Niestety z uwagi na częste kradzieże, zalecane są kserokopie dokumentów, potwierdzone przez administrację hotelową lub polską placówkę konsularną. Jeśli podczas kontroli nie będziemy posiadać kopii ani oryginałów obu dokumentów, możemy zostać zatrzymani do czasu ustalenia legalności naszego pobytu w tym kraju. Izrael charakteryzuje się bardzo skomplikowaną, a przede wszystkim napiętą sytuacją polityczną. Bezpłatna wiza zezwala nam na poruszanie się po kraju, jednak musimy przygotować się na częste rewizje plecaków oraz torebek, szczególnie w przypadku odwiedzania restauracji, muzeów oraz teatrów. Podróżnym przy wyjeździe zaleca się przybycie na lotnisko na 3 godziny przed wylotem, spowodowane jest to czasochłonną kontrolą bagażu. Turyści powinni skrupulatnie ukrywać wszystkie kosztowności - biżuterię, zegarki, gotówkę oraz dokumenty. Zachowajmy szczególną ostrożność w przypadku przebywania w zatłoczonych miejscach takich jak bazary, ruchliwe uliczki oraz restauracje. Zdarzają się kradzieże uliczne w postaci wyrywania torebek oraz plecaków.

Zobacz film: Kasia Warnke i Piotr Stramowski o wakacjach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wiza Izrael

Izrael oraz obszary podległe honorują polskie polisy ubezpieczeniowe. Wiza turystyczna nie zapewnia nam bezpłatnej opieki lekarskiej, która w tym kraju jest bardzo droga. Zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, opiewającego na kwotę minimum 100 tys. euro. Ważne, aby polisa pokrywała leczenie, hospitalizację oraz transport medyczny. Natomiast jeśli wjeżdżamy pojazdem mechanicznym na terytorium Izraela, każdy kierowca musi posiadać międzynarodową polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Podczas 90-dniowego pobytu wystarczy nam polskie prawo jazdy, natomiast jeśli chcemy wynająć samochód lub motocykl, niezbędny będzie paszport oraz karta kredytowa. Zazwyczaj oferowane są auta z automatyczną skrzynią biegów. Możemy się nimi poruszać wyłącznie po terytorium Izraela. Wypożyczalnie zabraniają wjazdu do Strefy Gazy oraz na terytorium zachodniego brzegu (strefa A). Choć woda kranowa jest zdatna do picia bez przegotowania, należy zaopatrywać się w wodę butelkowaną. Wizyta u lekarza kosztuje od 200 USD, dlatego warto unikać potencjalnych zagrożeń. Okres od maja do października charakteryzuje się najwyższymi temperaturami oraz najwyższą wilgotnością. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub te, które ciężko znoszą upały, powinny wybierać chłodniejsze miesiące.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości