Wiza do Azerbejdżanu – instrukcja krok po kroku

Widokk na Azerbejdżan
Fot. cescassawin / Getty Images
Azerbejdżan – do niedawna niezbyt popularne państwo Zakaukazia, dziś szybko rozwijający się kraj dawnej posowieckiej republiki. Położony nad Morzem Kaspijskim, obfituje w prawdziwe turystyczne perełki, na czele z Kaukazem czy wioską Xinaliq. Jak wygląda proces załatwiania wizy do Azerbejdżanu i co warto wiedzieć przed przylotem?

Od stycznia 2017 roku wprowadzono duże zmiany, które w ogromnym stopniu wpłynęły na zwiększenie ruchu turystycznego. Azerbejdżan udostępnił bowiem usługę elektronicznego załatwiania zezwolenia. Od tego czasu wiza, która jest wymagana podczas podróży do tego kraju, jest wydawana za pośrednictwem portalu internetowego. To spore ułatwienie, biorąc pod uwagę wcześniej obowiązujące procedury.

Wiza do Azerbejdżanu – instrukcja

Zezwolenie wydawane jest przez agencję ASAN. Korzystając ze strony www.evisa.gov.az, jesteśmy w stanie złożyć wniosek o wizę, która umożliwi jednokrotny wjazd na maksymalnie 30 dni w okresie 90-dniowym. Aby Azerbejdżan stanął dla nas otworem, wiza musi zostać opłacona. Cena wizy do Azerbejdżanu wynosi 23 dolary. Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju paszportu. W większości przypadków będzie to zwykły dokument „ordinary passport”. Następnie wybieramy datę naszego przyjazdu. Kolejny etap wymaga potwierdzenia, że nie jesteśmy nosicielami HIV i WZW oraz akceptacji warunków. Dalej wpisujemy dane, które widnieją w naszym paszporcie. Zwróćmy szczególną uwagę na dokładne przepisanie danych, w przeciwnym wypadku nasz wniosek nie przejdzie, a my całą procedurę będziemy musieli zacząć od początku, włącznie z dokonaniem opłaty. Jeśli rejon Zakaukazia jest częstym celem naszych podróży, a w paszporcie znajdują się pieczątki przybite na lotnisku na terenie Górskiego Karabachu, wiza nie zostanie nam wydana. W praktyce Azerbejdżan może na stałe zostać dla nas zamknięty. Górski Karabach stanowi punkt zapalny dla sąsiadujących ze sobą w tym regionie państw.

We wniosku konieczne jest wpisanie miejsca, w którym zamierzamy przebywać w trakcie wizyty w Azerbejdżanie. Wystarczy zamieścić adres hotelu. Po wniesieniu opłaty czekamy na decyzję. System akceptuje karty kredytowe i debetowe. Proces przetwarzania zajmuje maksymalnie 3 dni robocze. Decyzję otrzymujemy na maila, należy ją wydrukować i zabrać ze sobą. Co w przypadku, gdy wiza jest nam potrzebna w szybszym terminie? Istnieje opcja przyspieszonego wydawania dokumentu. Procedura jest identyczna, należy jedynie wybrać opcję ekspresowego rozpatrywania. Wtedy decyzja zostanie wydana w ciągu 3 godzin. Niestety w takiej sytuacji koszt będzie większy – 53 dolary. Jeśli Azerbejdżan nie ma być jedynie krótkim przystankiem w trakcie naszej wyprawy i chcemy spędzić tu więcej niż 15 dni, musimy spełnić tak zwany obowiązek meldunkowy, czyli zarejestrować swój pobyt. Jest to możliwe za pomocą strony www.migration.gov.az lub osobiście w jednym z biur Państwowej Służby Migracyjnej. Rejestracja nie wymaga wnoszenia opłat. Co w przypadku. gdy planujemy dalszą podróż i na lotnisku spędzimy zaledwie kilka godzin? W takiej sytuacji potrzebna będzie nam wiza tranzytowa . Kosztuje ona 20 dolarów i również załatwiamy ją drogą elektroniczną. Azerbejdżan wprowadził ruch bezwizowy między innymi dla osób posiadających paszporty dyplomatyczne.

Przydatne informacje podczas podróży do Azerbejdżanu

Turyści muszą zwrócić szczególną uwagę i zachować ostrożność w regionie graniczącym z Armenią. Przejścia są zamknięte, nie funkcjonuje też jakakolwiek komunikacja. Wiza umożliwia nam swobodne poruszanie się, jednak nie cały Azerbejdżan stoi dla nas otworem. Terytoria wokół Górskiego Karabachu, między innymi rejon Qubadli czy Fizuli są zamknięte z uwagi na ich przejęcie przez Ormian. Ambasada kraju odradza jakąkolwiek podróż w tym kierunku. Obowiązkowe jest posiadanie zezwolenia, które wydają władze w Baku. W przeciwnym wypadku pobyt bez zgody jest traktowany jako naruszenie prawa. Podróżując po rejonach znajdujących się w pobliżu granic z Iranem, spodziewajmy się częstych kontroli. Spokojnie możemy się poruszać po terenach sąsiadujących z Rosją i Gruzją. Pomimo tego, że Azerbejdżan jest państwem z dominującą religią islamu, zasady nie są przestrzegane tak surowo jak w innych państwach, chociażby w pobliskim Iranie. Rzadko spotkamy kobiety odziane w tradycyjny czador, bez problemu napijemy się też alkoholu w lokalnych knajpach. Panująca moda ma charakter europejski, szczególnie w stolicy.

Zobacz film: Małgorzata Rozenek o wakacjach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Z uwagi na ułatwienia jakie przyniosła elektroniczna wiza , Azerbejdżan staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży. Ze względu na przyjemną pogodę, zaleca się pobyt w okresie wiosny lub jesieni. Latem, a szczególnie w lipcu i sierpniu, odnotowuje się temperaturę przekraczającą 40 stopni Celsjusza. Dodatkowym utrudnieniem jest bardzo wysoki poziom wilgotności. Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne doniesienia na temat sytuacji politycznej panującej w państwie. Szczegółowych informacji udzieli nam Ambasada Azerbejdżanu w Warszawie . Na stronie placówki dowiemy się m.in. jaka wiza do Azerbejdżanu jest nam potrzebna oraz jakie dokumenty należy mieć ze sobą. Można przeglądać również aktualności na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości