Materiał promocyjny

Wirusy i bakterie w twoim domu - skąd się biorą?

Lysol
Lysol
Wirusy i bakterie w naszych domach przychodzą z zewnątrz. Przynosimy je my, dostają się do naszego domu wraz z zakupami, na ubraniach, a nawet w sierści psa, którego chwilę temu wyprowadzaliśmy na spacer. Jak sobie poradzić z takim towarzystwem?

Myślicie, że skoro jesteście zdrowi, to nie zagrażacie nikomu? Nie pozostawiacie swoich bakterii na przedmiotach? Nic bardziej mylnego. Głównym źródłem wirusów i bakterii są sami mieszkańcy domu i przedmioty, które przynosimy z zewnątrz. Drobnoustroje, także te chorobotwórcze, zostawiamy wszędzie tam, gdzie przebywamy.

Co nam zagraża?

Najbardziej niebezpieczne drobnoustroje w warunkach domowych to bakterie jelitowe, odpowiedzialne za infekcje układu pokarmowego oraz drobnoustroje skórne. Niebezpieczne są także wirusy, które zazwyczaj roznoszą osoby zarażone. Nie wolno także ignorować roztoczy kurzu domowego, które odpowiadają za wystąpienie alergii.

Należy pamiętać, że wirusy i bakterie do naszego domu przynosimy sami – znajdują się na zakupach, osiadają na naszych ubraniach, przynosimy je wraz z psem ze spaceru. Często osiadają na przedmiotach obecnych w naszym domu, a my dotykając wszystkiego naokoło roznosimy je dalej.

Warto także wspomnieć, że do zakażeń dochodzi bardzo często właśnie z powodu braku odpowiedniej higieny. Najczęściej w ten sposób zarażają się dzieci, które nie myją rąk po kontakcie z brudną powierzchnią (a zwłaszcza z brudną w sposób niewidoczny, czyli po prostu taką, na której są bakterie) i następnie ręce wkładają do buzi. Warto więc uczyć dziecko dobrych nawyków i higieny, czyli częstego mycia rąk i nie wkładania niczego do ust. W placówkach czy klubach malucha kluczowa jest dezynfekcja, bowiem dzięki temu na przedmiotach jest mniej bakterii i wirusów, którymi dzieci mogą się zakazić.

Jak sobie pomóc? Przede wszystkim dezynfekcja i higiena

To co zabija bakterie i wirusy to odpowiednia dezynfekcja. Za to dbanie o higienę pomaga uniknąć przenoszenia drobnoustrojów. Samo sprzątanie i mycie często nie wystarcza. Mowa zwłaszcza o obszarach, które są narażone na największy kontakt z bakteriami i wirusami, przykładowo blaty kuchenne. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłek, a więc mamy gwarancję, że wszystkie bakterie z blatu trafią do naszego organizmu. Warto więc usunąć to, co dla nas niebezpieczne - używając chemicznych środków dezynfekcyjnych, inaczej odkażających. Ich biobójcze działanie pozwala skutecznie pozbyć się wirusów, bakterii i grzybów.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na możliwe działanie uboczne dla organizmu (podrażnienie błon śluzowych i skóry) należy wybierać sprawdzone produkty, ze stosownym atestem reprezentatywnej jednostki certyfikującej.

Środki dezynfekujące – które wybrać?

Wybór odpowiednich detergentów, czy to do prania, czy dezynfekcji ma bardzo duże znaczenie. Należy wybierać produkty z atestami reprezentatywnych organizacji certyfikujących np. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Polecamy tutaj produkty marki Lysol, dostępne w Polsce od jesieni 2020 roku. Znajdziemy w ofercie m.in. aerozol do dezynfekcji powierzchni oraz płyn do dezynfekcji prania. Każdy z produktów posiada 99,9% skuteczność w zabijaniu bakterii i wirusów . Jednocześnie oba produkty marki Lysol posiadają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Marka Lysol dostępna jest m.in. na Allegro.

Na koniec słowo o praniu

W ofercie marki Lysol dostępny jest płyn do dezynfekcji prania. Zastanawiacie się, jaki związek ma pranie z przenoszeniem drobnoustrojów? Przede wszystkim to na ubraniach przynosimy bakterie i wirusy z zewnątrz. Pranie w odpowiednich środkach pozwala wyczyścić tkaniny ze wszystkich nieproszonych gości.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości