Winobluszcz pięciolistkowy – sadzenie, rozmnażanie, uprawa

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Winobluszcz pięciolistkowy jest odporniejszą odmianą dekoracyjnego pnącza niż winobluszcz trójklapowy. Ma mniejsze wymagania, jeszcze szybciej się ukorzenia, a w ciągu roku jest w stanie rozwinąć się o 1-2 metry. Pędy pojedynczej sadzonki mogą osiągnąć 10-20 m długości. Nic więc dziwnego, że ta roślina jest chętnie wykorzystywana w aranżacji ogrodzeń, elewacji i murów.

Winobluszcz pięciolistkowy to samoprzyczepne pnącze. Bez żadnych podpór, dzięki odpowiednim zakończeniom wąsów, wspina się po ogrodzeniach, ścianach, elewacjach i pniach drzew. Roślina ta znana jest również pod niepoprawną choć popularną wśród ogrodników nazwą – winobluszcz pięcioklapowy .

Winobluszcz pięciolistkowy – jak wygląda?

Winobluszcz pięciolistkowy to duże, szybko rozrastające się pnącze. W ciągu 12 miesięcy jego pędy są w stanie wydłużyć się o 1-2 metry. Ich charakterystyczną cechą są rozwidlone, wijące się wąsy. Młode pędy przybierają czerwonawy kolor. Liście natomiast składają się z pięciu podłużnych, piłkowanych, ostro zakończonych listków o długości 4-10 cm. Od spodu są szarawe, natomiast na zewnątrz ciemnozielone. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają one jesienią, kiedy barwią się od koloru pomarańczowego przez purpurowy do szkarłatnoczerwonego. Nie utrzymują się jednak zimą.

Winobluszcz pięciolistkowy – owoce i kwiaty

Kwiaty winobluszczu pięciolistkowego nie zwracają takiej uwagi, jak liście. Są zielonkawe i niepozorne. Winobluszcz pięciolistkowy kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Owoce pojawiają się we wrześniu i październiku. To granatowe jagody z woskowym nalotem o średnicy 6 mm, które dodatkowo wzbogacają tzw. winobluszcz pięcioklapowy. Owoce są trujące dla ludzi, mimo że przypominają małe winogrona.

Winobluszcz pięciolistkowy – uprawa

Winobluszcz pięciolistkowy właściwie nie ma wymagań , co czyni go bardzo atrakcyjnym pod kątem uprawy. Pnącze rozwija się zarówno w zacienionych miejscach, jak i tych dobrze nasłonecznionych. Słońce sprzyja jednak temu, że liście rośliny zabarwiają się jesienią na intensywniejszy czerwony kolor. Winobluszcz pięciolistkowy dobrze rozwija się na przeciętnej polskiej glebie. Nie wymaga szczególnie żyznego podkładu ani dużej wilgotności.

Winobluszcze pięciolistkowy – rozmnażanie

Winobluszcz pięciolistkowy bez problemu można rozmnażać przez sadzonki pędowe , na których łatwo zawiązują się korzenie przybyszowe. Sadzonki pędowe najlepiej pobierać późnym latem albo bardzo wczesną wiosną. Należy je umieścić w doniczkach wypełnionych piaszczystą ziemią, a następnie w mnożarce w temperaturze 13-16°C.

Drugim sposobem na rozmnażanie winobluszczu pięciolistkowego sadzonki zdrewniałe o długości 25-30 cm. Dołuje się je w piasku, a wiosną przesadza w docelowe miejsce.

Ostatni sposób to odkłady z długich pędów . Ukorzeniony, nowy pęd od rośliny macierzystej można jednak oddzielić dopiero po roku.

Winobluszcz pięciolistkowy – kiedy sadzić?

Winobluszcz pięciolistkowy sadzimy wczesną wiosną lub późną jesienią. Jeśli korzystamy z sadzonek zdrewniałych, to właściwe sadzenie odbywa się tylko wiosną.

Winobluszcz pięciolistkowy – rozstawa

Należy pamiętać, jak bardzo ekspansywną rośliną jest winobluszcz pięciolistkowy. Sadzonki powinny znajdować się w odstępach nie mniejszych niż 60-70 cm. Zalecana odległość to jednak 1-2 m. 2-3 sadzonki w zupełności wystarczą na „zielone zabudowanie” całkiem dużej powierzchni: ściany, ogrodzenia, altany.

Jak zachowuje się winobluszcz pięciolistkowy zimą?

Winobluszcz pięciolistkowy jest znacznie bardziej odporny na mróz niż winobluszcz trójklapowy. Dobrze znosi niskie temperatury i dzięki temu może być sadzony w całym kraju. Roślina nie jest jednak zimozielona. Dla dodatkowego bezpieczeństwa można ocieplić podstawę pnącza lub zastosować okopczykowanie. Winobluszcz pięciolistkowy bez tych dodatkowych zabezpieczeń również powinien sobie poradzić i bez uszkodzeń przetrwać zimę.

Winobluszcz pięciolistkowy na balkonie

Winobluszcz pięciolistkowy najczęściej sadzi się przy ścianach budynków. Ważną cechą rośliny jest to, że jej przyczepy nie wrastają w szczeliny muru, a więc nie powodują ryzyka pękania. Winobluszcz pięciolistkowy nie wpływa także na wilgoć ścian.

Winobluszcz pięciolistkowy można uprawiać także na balkonie . Należy go jednak w takim przypadku częściej przycinać i kontrolować przyrost rośliny. Inaczej może ona sprawiać kłopoty. Balkonowa uprawa winobluszczu pięciolistkowego wymaga również częstszego podlewania i nawożenia. Pnącze należy sadzić do dużej donicy o głębokości 40 cm. Ważne jest, aby była ona zaopatrzona w drenaż i otwór odpływowy.

Winobluszcz pięciolistkowy – choroby

Winobluszczowi pięciolistkowemu rzadko cokolwiek dolega. Jego wysoka odporność odnosi się nie tylko do rodzaju gleby, jej wilgotności, poziomu nasłonecznienia, ale także do chorób i szkodników. Nie służy mu natomiast zbyt intensywne nawadnianie. Narażony jest również na ataki przędziorków.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/AleksandarNakic

podziel się:

Pozostałe wiadomości