Wielkanocne zwyczaje za granicą

Czy wiecie jak Wielkanoc świętuje się w innych krajach?

Anglia

Tradycyjną angielską zabawą wielkanocną jest Egg Rolling, czyli wyścigi jajek. Zawodnicy mają za zadanie jak najszybciej dotoczyć swoje jajko do mety.

Australia

Australijska Wielkanoc to fuzja angielskich i irlandzkich zwyczajów. Bardzo popularne jest spożywanie wielkanocnego śniadania w towarzystwie ubogich.

Czechy

Czesi słyną ze swojego poczucia humoru, więc i Święta Wielkanocne pełne są uśmiechu. Czeskie nazwy dni Wielkiego Tygodnia różnią się od polskich. W Czechach wielki jest tylko piątek, natomiast pozostałe dni to: Niebieski Poniedziałek, Żółty Wtorek, Czarna Środa, Zielony Czwartek i Biała Sobota.

Liban

Tradycją z Libanu jest odwiedzanie możliwie jak największej liczby znajomych i przyjaciół. Święta to czas zacieśniania relacji, nie tylko rodzinnych.

Niemcy

Niemcy dekorują swoje domy świątecznymi drzewkami, czyli zielonymi gałązkami ustrojonymi w wiszące kolorowe jajka.

Meksyk

Tu w Wielki Piątek w wielu miasteczkach odgrywa się sceny męki i ukrzyżowania Jezusa.

Rosja

W Niedzielę Wielkanocną Rosjanie i wszyscy wyznawcy Prawosławia na świecie pozdrawiają się okrzykiem "Христос воскрес" ("Chrystus zmartwychwstał") i trzykrotnie całują w policzek. Święta odbywają się w innym terminie niż te katolickie ze względu na to, że stosują kalendarz juliański zamiast gregoriańskiego.

Stany Zjednoczone

Tu święta trwają tylko jeden dzień - w niedzielę. Organizowane są konkursy na najciekawszy Easter Bonnet, czyli kapelusz wielkanocny.

Szwecja

W krajach skandynawskich male dziewczynki przebierają się za wiedźmy i spacerują po domach, oferując wielkanocne kartki i życzenia w zamian za łakocie.

Włochy

Włosi spędzają Wielkanoc zgodnie z powiedzeniem "Natale con ruoi, Pasqua con chi vuoi" ("Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, Wielkanoc - z kim chcesz"). Wielu Włochów razem z przyjaciółmi wyjeżdża na południe kraju, gdzie pogoda jest najładniejsza. We Florencji odbywa się spektakularny pokaz fajerwerków, którego tradycja sięga aż do średniowiecza.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości