Wielkanoc 2020. Kiedy wypada w tym roku? Znaczenie świąt i tradycje wielkanocne

pisanki
Maremagnum/Getty Images
Wielkanoc to święto ruchome i każdego roku wypada w innym terminie. Sprawdź datę i termin Wielkanocy 2020. Jak wyznaczyć tę datę?

W tym roku najważniejsze ze świąt chrześcijańskich obchodzić będziemy dopiero w pierwszej połowie kwietnia. Jednak już teraz możemy zaplanować sobie urlop w tym czasie. Kiedy wypadają dni wolne od pracy? Sprawdzamy dokładne daty i przedstawiamy, kiedy obchodzimy Wielkanoc 2020.

Wielkanoc 2020 – kiedy wypada i jak wyznaczyć tę datę?

Ruchomość Wielkanocy jest bezpośrednio uzależniona od żydowskiego święta Paschy. Według apostołów Łukasza, Mateusza i Marka ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa miało miejsce następnego dnia po święcie wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Przypada ono na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca, która następuje po wiosennej równonocy.

Apostoł Jan twierdził jednak, że ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce w dniu Paschy. Podczas soboru nicejskiego w 326 roku, ustalono świętowanie Wielkanocy w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca następującej po 20 marca. Z tego powodu możliwa jest aż czterotygodniowa rozpiętość tych świąt – najwcześniej 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia.

Wielkanoc, czyli niedzielę zmartwychwstania pańskiego, w tym roku obchodzić będziemy 12 kwietnia. Te święto poprzedza Triduum Paschalne, a także Niedziela Palmowa, czyli ostatnia niedziela poprzedzająca święta wielkanocne. Dla wszystkich planujących zakupy i przygotowania ważną może być informacja o tym, że tego dnia wszystkie sklepy i galerie handlowe będą otwarte.

Znaczenie świąt i kalendarz Wielkanocy 2020

Wielkanoc upamiętnia śmierć krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i jest najstarszym i najważniejszym ze wszystkich świąt chrześcijańskich. Wielkanoc jest poprzedzona Wielkim Postem 40-dniowym, którego ostatni tydzień nazywa się Wielkim Tygodniem. Okres ten to czas wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.

26.02 – Środa Popielcowa

Obrzęd posypywania głów popiołem jest przypomnieniem o konieczności pokuty i duchowego przygotowania na święto zmartwychwstania Chrystusa. Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu, a popiół symbolizuje przemijanie, wszystko to co materialne i doczesne.

05.04 – Niedziela Palmowa

Ostatnia niedziela poprzedzająca Wielki Tydzień upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy na Święto Paschy. W tym dniu następują obrzędy poświęcenia wcześniej przygotowanych palm, które są symbolem odradzającego się życia.

09.04 – Wielki Czwartek

Obchodzony jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa z apostołami. To wtedy ustanowiono sakrament kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy, a z ołtarza znikają świece, obrus, mszał i krzyż.

10.04 – Wielki Piątek

To drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający tragiczną śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia zamiast celebrowania mszy odbywa się liturgia Męki Pańskiej, podczas której miejsce ma Adoracja Krzyża.

11.04 – Wielka Sobota

Przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania. Ten dzień to czas wyciszenia, przygotowania się i oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Adoruje się tym razem Najświętszy Sakrament złożony w Grobie Pańskim. Tego dnia wierni przychodzą również poświęcić pokarmy, które znajdą się na wielkanocnym stole.

12.04 – Niedziela Wielkanocna

Świętowanie rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Inauguracją jest Wigilia Paschalna podczas, której zapalany jest Paschał – symbol zmartwychwstania. W niedzielny poranek skoro świt odprawiana jest msza rezurekcyjna, podczas której wierni idą z procesją dookoła kościoła śpiewając wielkanocne pieśni.

13.04 – Poniedziałek Wielkanocny

To drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to czas, pozwalający jeszcze głębiej rozważyć tajemnicę wiary.

Tradycje i zabawy wielkanocne

Tradycyjne przygotowania do świąt wielkanocnych zaczynają się od przygotowywania wiązek na Niedzielę Palmową. Większość stroi jedynie symbolicznie bukiety gałązek bukszpanu, choć w całej Polsce, odbywają się konkursy na najdłuższą i najatrakcyjniejszą palmę, które później biorą udział w uroczystej procesji palmowej.

Sobotnie święcenie pokarmów, jest również jednym ze znaczących elementów. Przygotowujemy wtedy koszyk pełen smakołyków, przystrojony haftowaną serwetką. To do jego środka wkładamy:

  • baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa,
    • jajka – symbol rodzącego się życia,
      • chrzan – symbol siły,
        • wędlina – symbol płodności i dostatku,
          • ser – symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
            • sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
              • ciasto (babka) – symbol wszechstronnych umiejętności.

                Święconkę spożywamy podczas uroczystego śniadania wielkanocnego, podczas którego odbywa się zabawa w stukanie się jajkami. Czyja skorupka pęknie, ta osoba przegrywa. Nagrodą dla wygranego jest szczęśliwy rok do kolejnej Wielkanocy.

                W niedzielę domostwa odwiedza „Zajączek”. Mimo iż nie jest to tradycja tak praktykowana jak na Boże Narodzenie, to obdarowujemy się małymi upominkami. Po świątecznym śniadaniu wszyscy zebraniu szukają prezentów ukrytych w domu.

                Śmigus-dyngus to czas radości, zabawy oraz psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą. Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami – śmigus oznaczał smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą, a dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzi od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy.

                Mamy dla Was wielkanocną inspirację na malowanie jajek. Zobaczcie koniecznie:

                Jak zrobić pisanki 

                Zobacz też:

                Autor: Bartosz Tomaszewski

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości