Gorące tematy

Wideokonferencje mogą doprowadzić nas do "zoom fatigue". Psycholog radzi, jak walczyć ze zmęczeniem pracą zdalną

Gorące tematy

Wideokonferencje mogą doprowadzić nas do "zoom fatigue". Psycholog radzi, jak walczyć ze zmęczeniem pracą zdalną

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zauważają, że po roku pracy i nauki w warunkach pandemii, często tylko w formacie zdalnym, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni wideokonferencjami. Na łamach czasopisma "Technology, Mind and Behavior" podsumowują wyniki badań wskazujących na negatywne dla naszego samopoczucia skutki takiej pracy i nauki.

Około rok temu spora część Polaków przeszła na pracę zdalną  - to kompletnie zmieniło model naszego życia. Spotkania z pracownikami zastąpiły konferencje wideo, a jak ustalili amerykańscy naukowcy, dziennie zdarza nam się spędzać na Zoomie nawet do 10 godzin. Masz już tego dość? Nie tylko ty.

"Zoom fatigue" - co to jest?

W studiu Dzień Dobry TVN gościła Katarzyna Kucewicz, psycholog. Specjalnie dla naszych widzów wyjaśniła, czym jest "zoom fatigue".

- To jest takie zmęczenie i wykończenie tym, że cały czas patrzymy na kogoś w ekranie. Cały czas patrzymy też na siebie, a to też jest trudne. (...) To sprawia, że przez te 8 godzin jesteśmy usztywnieni, staramy się zachować nienaganny wizerunek - mówiła.

Jakie są objawy zoom fatigue i jak z nimi walczyć?

Jak zauważyła Katarzyna Kucewicz, ludzie zaczynają doświadczać ogromnego wypalenia zawodowego.

- To skutkuje tym, że na myśl o zoomie robi nam się słabo. Tak, jak na początku cieszyliśmy się, że dzięki wideokonferencji widzimy rodzinę, znajomych, robimy sobie sobie imprezy, tak teraz mamy tego dosyć - dodała.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy wrócimy do pracy stacjonarnej. Dobrze jest więc nauczyć się poruszania w nowej rzeczywistości. Psycholog poradziła, aby pamiętać o przerwach w pracy. Warto też od czasu do czasu zamienić wideokonferencję na rozmowę telefoniczną - wtedy możemy pochodzić, poruszać się.

Katarzyna Kucewicz przedstawiła naszym widzom sposoby na rozładowanie napięcia wywołanego pracą zdalną. Jednym z nich są kolorowanki dla dorosłych - to propozycja dla osób, które mają podzielną uwagę. Narzędziem nie tylko dla starszych, ale też dla dzieci są piłeczki odstresowujące.

Co jeszcze poleca psycholog? Zobacz materiał wideo.

Zobacz też:

Niepokojące wyniki badań dotyczących siedzącego trybu życia. Naukowcy: "Brak ruchu nas zabija"

Praca zdalna z zagranicy bez wiedzy szefa. Co na to prawo?

Wstań od komputera i zrób krótką gimnastykę. Twój kręgosłup ci podziękuje

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
47
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0