WHO apeluje: "Nie ma na razie dowodów na to, by psy, czy inne zwierzęta domowe, mogły zakazić się koronawirusem"

Pies u weterynarza
elenaleonova/Getty Images
Źródło: E+
Walka z fake newsami dotyczącymi koronawirusa trwa. Tym razem dementowane są doniesienia na temat możliwości zarażenia się wirusem Covid-19 przez zwierzęta domowe.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie ma na razie dowodów na to, by psy, czy inne zwierzęta domowe, mogły zakazić się koronawirusem.

W lutym świat obiegła informacja, że pies rasy pomeranian, należący do osoby zainfekowanej Covid-19, został zakażony koronawirusem. Dziś się okazuje, że objęty kwarantanną szpic, który w testach miał wcześniej wynik „lekko pozytywny”, nie ma koronawirusa.

Gdy podejrzewano, że pies został zakażony, władze Hongkongu zaleciły 14-dniową kwarantannę psów, kotów i innych ssaków domowych należących do osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Pies z Hongkongu nie ma koronawirusa

Dziś władze Hongkongu, gdzie zdiagnozowano nowego wirusa u psa, poinformowały, że po ponownych testach pies okazał się zdrowy.

Nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być źródłem infekcji ani że mogą zachorować na Covid-19. Ich właściciele powinni przestrzegać zasad higieny, ale nie powinni być zbytnio zaniepokojeni i w żadnym razie nie powinni porzucać swoich zwierząt

– poinformował rzecznik wydziału rolnictwa, rybołówstwa i konserwacji w administracji Hongkongu.

Fake news zagrożeniem dla zwierząt

Nie ma dowodów na to, aby zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, przenosiły koronawirusa – podało też Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ), powołując się na informacje WHO. Zaapelowało jednak o mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami wychodzącymi.

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zamieściło w mediach społecznościowych komunikat:

Fałszywe bądź niepełne informacje dotyczące koronawirusa (COVID-19) mogą prowadzić do niepotrzebnej paniki, dlatego przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie ma żadnych dowodów na to aby SARS- CoV-2 był przenoszony przez zwierzęta domowe (jak psy i koty).

Zachowaj higienę

Towarzystwo zaapelowało, aby w przypadku zwierząt wychodzących z domu zachować podstawowe zasady higieny i myć ręce po kontakcie z futrzakiem.

Zobacz też:

Zdziś i Nel - pieski, które są doskonałymi kompanami także w pracy. Ludzie przy nich są bardziej życzliwi

"Mój pies uratował mi życie. Pokonałem chłoniaka, teraz chcę pomagać innym"

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości