Welur - tkanina tapicerska i nie tylko. Czym jest?

Mieszkanie z białą sofą i czerwonym krzesłem
Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images
Welur to materiał o szerokim zastosowaniu i wielu atutach. Konsumenci doceniają welur za stosunkowo niską cenę i ciekawy wygląd. Projektanci i krawcy uwielbiają go za możliwość tworzenia eleganckich, ale też trwałych rzeczy. Co to jest za materiał i jakie są przykłady jego użycia?

Welur - co to jest?

Welur to materiał (tkanina lub dzianina) wchodzący w skład grupy posiadających okrywę włosową (włókienną). Jego ogólnie przyjętą nazwą jest plusz. Cechuje się grubymi kosmkami znajdującymi się z przodu, tworzącymi jednolitą puszystą powierzchnię, ale jednocześnie druga strona weluru jest dość delikatna i gładka. W skrócie welur składa się z podłoża i runa z gęstych, krótkich nitek, tworzących charakterystyczny meszek). Z założenia jest to całkowicie naturalny materiał. Do jego produkcji używa się włókien z bawełny, jedwabiu i wełny, ale w sprzedaży można znaleźć tkaniny z dodatkami syntetycznymi (lycra, poliester i elastan), które stosowane w celu poprawy właściwości jakościowych tkaniny i zwiększenia odporności na zużycie. Welur zajmuje szczególne miejsce wśród tkanin tapicerskich, jednak jest używany do wielu celów.

Tkanina welurowa obiciowa

Tkanina najczęściej wykorzystywana jest w meblach tapicerskich. Materiał może być naturalny i jednolity, albo wykonany z dodatkiem syntetycznych surowców i mieszanych tkanin. Coraz częściej welurowe materiały obiciowe mają powłokę teflonową, która zabezpiecza powierzchnię przed wchłanianiem wody i ułatwia czyszczenie zabrudzeń. Meble tapicerowane welurem to wbrew pozorom nie tylko propozycja dla osób, które lubią luksus jak z królewskiego pałacu. Sofy i fotele welurowe mogą wyglądać bardzo nowocześnie i sprawdzają się w różnych przestrzeniach i stylach.

Welur w dekoracji wnętrz

Materiał welurowy spotykany jest we wnętrzu nie tylko jako obicie mebli. Elegancko wyglądają welurowe zasłony czy narzuty i poszewki wykonane z tego materiału. Welur tapicerski perfekcyjnie układa się na meblach i dodatkach z uwagi na miękką strukturę materiału. Materiał jest łatwo drapowany, tworzy piękne fałdy i ma delikatny blask. Sprawia, że wnętrze wygląda przytulnie i ekskluzywnie. To jeden z najmodniejszych materiałów dekoracyjnych ostatni lat.

Ubrania welurowa

Tkanina welurowa jest przyjemna w dotyku, elastyczna i ciepła, a do tego cechuje się wytrzymałością i trwałością. Dlatego wykorzystywana jest również do tworzenia ubrań. W tym przypadku ceniona jest zwłaszcza za oddychalność, zachowanie ciepła ciała, miękkość i przytulność. Należy też podkreślić, że rzuca się w oczy z powodu faktury i połysku. Welur naturalny na bazie bawełnianych nici służy do szycia różnych rzeczy - najczęściej nocnych piżam, szlafroków, kompletów do spania itp. Nierzadko wykonuje się z niego odzież dla niemowląt i małych dzieci, jak również różnego rodzaju akcesoria dla maluchów. Spotykane są też dresy z weluru, bluzy i spodnie dresowe, które są bardzo wygodne ze względu na swój luźny krój i miły w dotyku materiał.

Zalety i wady weluru

Welur ma z pewnością dużo zalet. Jak już wspomniano, jest to materiał miękki i wygodny. Dzięki wysokiemu włosowi powstaje szczelina powietrzna, która zapewnia bezpieczeństwo ciepła i swobodną cyrkulację powietrza. Często jest to tkanina całkowicie naturalna i nie powoduje podrażnień na delikatnej i wrażliwej skórze. Nie marszczy się, jest wytrzymała i trwała. Po poznaniu wszystkich atutów tego niezwykłego materiału, jakim jest welur, a także jego dość szerokiego zastosowania, nie dziwi fakt, że cieszy się on popularnością od wielu lat i chętnie używany jest przez projektantów. Niestety posiada też wady. Wśród minusów weluru wymienia się przede wszystkim podatność na ścieranie , jeśli sztuczne włókna nie zostaną dodane do jego struktury. Ze względu na swoją fakturę przyciąga kurz i zbiera brud . Przy praniu trzeba zachować pewną ostrożność, aby materiał nie stracił swojej równomiernej struktury i aksamitności. Trzeba też pamiętać, że welur nie jest zalecany do prasowania, gdyż może stracić swoją miękkość i przewiewność. Z kolei minusem welurowych tapicerek jest „efekt wysiedzenia” , który zmusza właścicieli mebli do regularnego, a przy tym niezwykle delikatnego rozczesywania włosa, jak również stosowania specjalnych preparatów czyszczących. Pomimo swoich wad opisany materiał jest bardzo ceniony i znajduje wielu zwolenników.

Zobacz też: Tkanina bambusowa – dobry wybór dla dzieci?

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"

Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"

Chcesz mieć lśniące okna bez smug na święta? Weź 5 złotych i biegnij do apteki

Chcesz mieć lśniące okna bez smug na święta? Weź 5 złotych i biegnij do apteki

Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"

Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"

Pokazała, co znalazła pod łóżkiem syna. Internauci zniesmaczeni

Pokazała, co znalazła pod łóżkiem syna. Internauci zniesmaczeni