Weekend w rytmie tanga. Zobacz, jak uczyli się tańczyć Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik

Poranna lekcja tanga dla widzów DDTVN
Bandonegro to grupa młodych muzyków, a prywatnie przyjaciół, którzy zafascynowali się szeroko pojętą muzyka tango. Jako jedyni Polacy w 2019 roku odbyli trasę w argentyńskim Buenos Aires. Na miejscu zagrali ponad 16 koncertów. Jak zostali przyjęci przez tamtejszą, wymagającą publiczność? O tym członkowie zespołu: Jakub Czechowicz, Marcin Antkowiak, Michał Główka i Marek Dolecki opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Nasi prowadzący krok po kroku uczyli się tańczyć tango - sprawdź, jak sobie poradzili.

Bandoneon – najważniejszy instrument w zespole

Zespół Bandonegro składa się z czterech muzyków: Jakuba, Marcina, Michała i Marka, którzy grają kolejno na skrzypcach, kontrabasie, bandoneonie i fortepianie. Muzycy wykonują zarówno tradycyjne tango, do którego poruszają się tancerze na największych festiwalach w Europe, jak i własne interpretacje.

- Tysiące ludzi zbiera się i tańczy do naszej muzyki, ale tango gramy w różnych odsłonach. Łączymy je z rockiem, jazzem. Nasza najnowsza płyta "Hola Astor" to właśnie taki przykład świetnej fuzji tanga - powiedział Jakub Czechowicz.

Muzycy mimo panującej pandemii nie poddają się i wciąż pracują nad nowym materiałem. W zeszłym roku mieli nawet okazję napisać muzykę do jednego z niemieckich filmów.

Cały czas działamy i koncertujemy. Zeszły rok też obfitował w wydarzenia artystyczne, napisaliśmy muzykę do filmu. Film będzie miał premierę 10 marca w niemieckiej telewizji. Jedna z naszych kompozycji będzie także na koncercie z okazji stulecia urodzin Astora Piazzolli, naszego mentora

- opowiadał Marcin Antkowiak, kontrabasista.

Głównym przewodzącym w zespole jest Michał, który gra na instrumencie przypominającym akordeon. Jak przyznał, to właśnie bandoneon wybrzmiewa w tangu, nadaje muzyce tajemniczości, dramaturgii i autentycznego charakteru.

- Bandoneon jest najważniejszy, jeśli chodzi o tango. To jest instrument, bez którego tanga nie ma. Jest przodujący, charakterystyczny dla tej muzyki. To taki pierwiastek, który musi być, żeby to tango było pełne - tłumaczył Michał Główka w Dzień Dobry TVN.

Bandonegro - skąd pomysł na tango?

Członkowie zespołu to prywatnie przyjaciele. Poznali się jeszcze w czasach podstawówki. Jak narodził się pomysł na zespół? Jakub Czechowicz przyznał, że muzyka zawsze grała w ich sercu, chcąc jednak odejść od klasycznych brzmień, panowie postanowili pomuzykować w nieco inny sposób. Zawsze marzyli, by wybrać się do Buenos Aires. Dzięki muzyce w 2019 roku ich plany się zrealizowały. Artyści ruszyli w trasę i zagrali 16 koncertów. Jak przyjęli ich specjaliści od tanga?

- Argentyńczycy rzeczywiście powiedzieli, że Słowianie tak czują tango i pokazaliśmy im energię. Legendarny tancerz Nico Garcia podszedł do nas i powiedział, że jest nas czterech, a brzmi jak dziesięcioosobowa orkiestra, że dajemy im taką energię, że nie mogą zejść ze sceny - powiedział skrzypek.

Jak tańczyć tango

W naszym studiu zagościli także tancerze - Jakub Grzybek i Patrycja Cisowska - Grzybek. Specjaliści pokazali nam krok po kroku, jak wygląda klasyczne tango. Specjalnie dla naszych widzów zaprezentowali swoją choreografię.

- Mamy tango improwizowane, mamy też tango, gdzie tańczymy choreografię. W tym pierwszym mogę poprowadzić partnerkę do wszystkiego, do czego chce. Myślę, że tanga nauczyć można się do pięciu lekcji – zapewnił Jakub Grzybek.

Anna Kalczyńska - Maciejowska i Andrzej Sołtysik tańczą tango. Zobacz wideo:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Anna Wendzikowska ćwiczy taniec na rurze. Dziennikarka pokazała, jak trudny jest to sport

Zatańcz z nami "Jerusalema" i nastrój się na dobry dzień. "To taniec, który jest popularny na całym świecie"

Romantyczny taniec Ani i Roberta Lewandowskich: "Nadejdą lepsze dni". Nagranie podbija sie

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości