Hobby

Wędki spinningowe - czym powinny się charakteryzować?

Kołowrotek wędka

Fot. 5m3photos / Getty Images

Hobby

Wędki spinningowe - czym powinny się charakteryzować?

Kołowrotek wędka

Fot. 5m3photos / Getty Images

Wędka spinningowa to przede wszystkim skuteczne narzędzie do połowu szczupaka. Bardzo ważne jest posiadanie wiedzy w jaki sposób dokonać wyboru odpowiedniej wędki spinningowej, umożliwiającej skuteczny połów.

Złowienie dużego szczupaka to szczególny sukces, o którym marzy wielu wędkarzy. Nie da się jednak tego osiągnąć bez dobrych przygotowań. Tylko odpowiednia wędka spinningowa, dobrze uzbrojona, umożliwi osiągnięcie sukcesu. Wędki szczupakowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, mimo, że ważą bardzo niewiele.

Wędki spinningowe - czym się charakteryzują?

Dobór odpowiedniej wędki spinningowej teleskopowej w bardzo dużym stopniu decyduje o późniejszych sukcesach na łowisku. Kupując wędkę spinningową, trzeba zwrócić uwagę na jej jakość, co ma wpływ na łatwość łowienia i jego efektywność.

W zależności od tego, czy zastosujemy żyłkę czy plecionkę, powinniśmy wybrać wędkę spinningową o szybkim lub wolnym ugięciu. Wybierając żyłkę możemy użyć wędkę spinningową twardą, o wolnym ugięciu, ponieważ amortyzację przy braniu zapewnia rozciągliwa żyłka. Plecionka nie posiada takich cech, więc przy jej użyciu powinno wybrać się wędkę spinningową o szybkim ugięciu - musi ona amortyzować szarpnięcia złapanej ryby.

Długość wędki spinningowej powinna mieścić się w przedziale 2,20-2,40 m w przypadku łowienia z łodzi i od 2,70 m w przypadku łowienia z brzegu.

Wędka spinningowa musi charakteryzować się bardzo szybką akcją, bo szczupak walcząc, robi gwałtowne zwroty i wędka spinningowa o zbyt wolnej akcji da mu za dużo luzu, a co za tym idzie - umożliwi zerwanie z haczyka. Poza tym, aby sprowokować szczupaka, przynętę trzeba prowadzić bardzo dynamicznie, a umożliwia to właśnie szybko reagująca wędka spinningowa.

Wędka spinningowa teleskopowa doskonale nadaje się do transportu. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu, że wszystkie elementy są schowane i zabezpieczone w głównej części, nie ma ryzyka ich uszkodzenia. Co ważne, mimo tego, że wędki spinningowe składają się z kilku części, nic nie tracą na trwałości i wytrzymałości. Wędki teleskopowe uzbrojone są w przelotki i uchwyt kołowrotka.

Zobacz film: Zupa rybno-szczawiowa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wędki spinningowe - jakie polecają eksperci?

Spośród wielu rodzajów wędek spinningowych eksperci polecają przede wszystkim cztery typy:

· Robinson Diaflex Trout Jig - jest to wędka szczupakowa o długości 2,40 m z ciężarem wyrzutowym 5-20 g. Wyróżnia się dużym zapasem mocy, bardzo szybką akcją szczytową i jest przy tym bardzo lekka. Ta wędka szczupakowa daje bardzo pewne zacięcie, nawet na dużych dystansach.

· Dragon Specialist Pro Shad - to wędka szczupakowa najskuteczniejsza do łowienia z brzegu rzeki. Ma długość 2,60 m i ciężar wyrzutowy 14-42 g. Zachowuje odpowiednią sztywność przy połowach i holu w ostrym nurcie.

· Robinson Bluebird Zander Spin - wędka szczupakowa szczególnie dobrze pracująca przy większych woblerach. Jej długość to 2,30 m, a ciężar wyrzutowy 10-40 g.

· Dragon Viper Pro Jig 25 - zaprojektowana w sposób dający dobre zacięcie, jednocześnie zachowując dużą czułość szczytówki. Długość 2,13 lub 2,30 m, ciężar wyrzutowy 6-25 g. Wędka przystosowana do mocnego i pewnego holu.

Podstawowe elementy wyposażenia wędki spinningowej

Podczas podawania ciężkich przynęt, a także holowania szczupaka, kołowrotek ulega bardzo dużym obciążeniom, dlatego jest on szczególnie istotnym elementem zestawu spinningowego. Najlepiej stosować kołowrotki w rozmiarach 3000 i większych. Nie tylko pomieszczą odpowiednią ilość żyłki, ale też wyważą doskonale cały zestaw spinningowy, co zmniejszy zmęczenie ręki przy wielogodzinnych połowach. Wyróżniającą cechą kołowrotka do wędki spinningowej są bardzo dobrze pracujące przekładnie i hamulec.

Szczególnym uzupełnieniem wędki spinningowej są wytrzymałe przypony szczupakowe, które muszą być odporne na zęby tego drapieżnika. Najczęściej spotykane są przypony stalowe i kevlarowe. Ważne są również agrafki i krętliki przy przyponach, które też powinny być z odpowiedniego materiału - solidne i trwałe.

Podstawową przynętą przy łowieniu szczupaka są gumowe imitacje rybek - tzw. kopytka. Według doświadczonych wędkarzy najlepszym rozmiarem kopytka jest 6 cm. Powinno mieć ono jaskrawy kolor (np. żółty lub pomarańczowy). Inne dobre przynęty to woblery, które również powinny być w jaskrawych kolorach. Wybór ich rodzajów jest bardzo duży - są woblery pływające, tonące, szczupakowe powierzchniowe i trollingowe. Dobrze z wędką spinningową współgrają również obrotówki.

Co sądzisz o tym artykule?
60
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0