Nowoczesne wanny wolnostojące - rodzaje, materiały i sposób montażu

Mama, syn i pies w łazience
Fot. Chris Amaral/Getty Images
Wanny wolnostojące najczęściej dostępne są w modelach prostokątnych lub owalnych, które możemy zamontować na nóżkach lub przyściennie. Wybór wanny wolnostojącej do łazienki lub pokoju kąpielowego pozwala nam w pełni wykorzystać pozostałą przestrzeń i zaaranżować ją według naszych upodobań.

Nowoczesne wanny wolnostojące wymagają zamontowania odpływu oraz baterii z przyłączami w posadzce. Dlatego miejsce ich usytuowania, powinniśmy wybrać i wskazać hydraulikowi jeszcze przed ułożeniem glazury na podłodze.

Najpopularniejsze rodzaje wanien wolnostojących - kształty i sposób ustawienia

W projektach naszych łazienek królować zaczęły wanny wolnostojące . Są eleganckie, gustownie zaprojektowane i wprowadzają do wnętrz pierwiastek luksusu i kunsztowności. Najbardziej pożądane modele to te w klasycznym prostokątnym kształcie. Mają regularne wymiary i łatwo dopasowują się do większości wnętrz. Tego typu małe wanny wolnostojące możemy z łatwością wpasować we wnękę bądź róg ściany. Kolejnym modelem są wanny o opływowym, owalnym lub okrągłym kształcie. Chętnie wybierane do większych pomieszczeń, pięknie prezentują się ustawione na środku łazienki lub salonu kąpielowego. Główny podział wanien wolnostojących, ze względu na sposób ustawienia, to: misy stojące na nóżkach i montowane przyściennie. Poza aspektem wizualnym, wybór ten wpływa także na kwestie praktyczne - wanny bez nóżek są niższe, co ułatwia korzystanie z nich dzieciom i osobom starszym. Miłośnicy długich kąpieli mają też do wyboru wanny wolnostojące z hydromasażem lub biczami wodnymi .

Jakie są wymiany wanny wolnostojącej?

Decyzję o stylu i wymiarach armatury łazienkowej podejmujemy w oparciu o możliwości techniczne naszej łazienki. Mała wanna wolnostojąca o klasycznym prostokątnym kształcie to najlepsza propozycja do niewielkich pomieszczeń, takich jak łazienka gościnna na parterze lub w bloku. Wanna wolnostojąca duża, okrągła lub owalna, usytuowana na nóżkach w centrum łazienki to dobre rozwiązanie do większych łazienek, które zlokalizowane są np. na piętrze w domach jednorodzinnych. Wymiary wanny wolnostojącej zależą często od jej kształtu. Okrągłe misy mają zwykle średnicę 150 cm, a najpopularniejsze rozmiary wanien owalnych to: 175x85cm, 184x121cm, 190x100cm. W przypadku wnętrz o mniejszym metrażu, najlepszym rozwiązaniem są klasyczne wanny prostokątne. Ich rozmiary mogą wynosić np. 150x75x52cm lub 170x80x60cm. W sprzedaży dostępne są także wanny o niestandardowych rozmiarach oraz zależnie od potrzeb - głębsze lub płytsze. Są one wykonywane na nasze indywidualne zamówienie.

Z jakich materiałów wykonane są wanny wolnostojące?

Wanny wolnostojące na nóżkach i przyścienne produkowane są zwykle z czterech rodzajów materiału: metalu, akrylu, żeliwa i z tworzywa sztucznego, z czego blisko 90% mis dostępnych na rynku wykonanych jest głównie z akrylu bądź metalu.

· Wanny metalowe - znane także jako blaszane, stalowe lub emaliowane. Jest to dobry wybór, jeżeli przy urządzaniu łazienki kierujemy się głównie naszym budżetem. Wanny wykonane z metalu są tanie i łatwe w czyszczeniu , jednak dostępne najczęściej w wariancie prostokątnym. Planując wybór tego typu wanny, decydujmy się na misy o grubości od 1,8 do 3,5 mm, ponieważ jest to główny czynnik decydujący o ich jakości.

· Wanny wolnostojące akrylowe - są droższe, ale lżejsze i mniej śliskie niż te z metalu. Jest możliwość zamontowania w nich systemu do masażu a wysokiej jakości akryl sprawia, że misa nie żółknie i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku niektórych wanien (o grubości akrylu 5 cm i więcej) deklarowana przez producentów gwarancja trwałości to nawet 25 lat.

· Misy żeliwne - najczęściej są to wanny wolnostojące w stylu retro - inspirowane m.in. latami 50., 60., art deco i wyglądem wnętrz pałacowych. Są solidne, duże i mają podobne właściwości do wanien emaliowanych.

· Wanny wykonane z tworzywa sztucznego (np. ABS lub akrylowane) - jest to kolejna propozycja tańszego wykończenia łazienki. Wanny z tworzyw sztucznych szybko przyjmują temperaturę wody, jednak są najmniej odporne na uszkodzenia i odbarwienia.

Wanny wolnostojące przyścienne lub na nóżkach dają szerokie pole możliwości aranżacyjnych (znacznie szersze niż klasyczne modele wanien do zabudowy). Sytuując misę kąpielową na środku łazienki lub salonu kąpielowego, tworzymy w naszym domu namiastkę SPA. Wanna staje się wówczas głównym elementem wyposażenia i optycznie powiększa przestrzeń. Planując taki układ, starajmy się wybrać takie miejsce do zamontowania misy, baterii i odpływu wanny wolnostojącej, aby nie utrudniało ono przejścia do pozostałych sanitariatów.

Zobacz film: Kosmetyki do kąpieli dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości