Nowoczesne wanny akrylowe do każdej łazienki - prostokątne i asymetryczne

Biała wanna
Fot. FilL239/Getty Images (1)
Wanny akrylowe są w Polsce najchętniej kupowane. To dlatego, że tego typu wanny łazienkowe są lekkie, trwałe, łatwe w czyszczeniu i dostępne w wielu kształtach i wymiarach. A ponadto większość producentów oferuje tanie wanny akrylowe.

Na rynku dostępne są też wanny metalowe . Najpopularniejsze są wanny stalowe emaliowane. Ale swoich zwolenników mają również wanny żeliwne. Oba materiały mają jednak wady, których wanny akrylowe są pozbawione - stalowe są głośne i woda w nich szybko stygnie, a żeliwne są ciężkie i zwykle drogie. Akryl bardzo łatwo się formuje, więc na rynku znajdziemy zarówno wanny prostokątne, wanny narożne , wanny półokrągłe, jak i wanny owalne . Te ostatnie najczęściej są modelami wolnostojącymi, ale prostokątne i narożne łatwo dopasować do niewielkiej łazienki.

Trwałe wanny akrylowe

Kupując wannę do łazienki, warto zwrócić uwagę na grubość materiału, z którego została wykonana. Dobre jakościowo wykonane są z wytłaczanej płyty akrylu o grubości 4, a nawet 5 mm. To wystarczy, by wanna była odpowiednio sztywna i wytrzymała. Są na rynku wanny akrylowe o znacznie mniejszej grubości (3-3,5 mm), które często producenci wzmacniają warstwą tworzywa, jednak z czasem potrafi ona nieładnie zmienić kolor. Niektóre tanie wanny produkowane są z tworzywa ABS, które powleka się cieniutką warstwą akrylu (bywają nazywane akrylowanymi). Takich lepiej unikać.

Akryl nie jest jednak tworzywem bez wad. Jest dość miękki, więc łatwo go zarysować (dlatego nie wolno go czyścić mleczkami, które mają drobinki ścierające), a wtedy traci blask. Producenci często oferują wanny akrylowe z powłokami ułatwiającymi czyszczenie, a w zasadzie utrudniającymi przywieranie brudu. Dzięki nim akryl dłużej zachowuje ładny wygląd.

Wanny prostokątne i wanny rogowe

Pierwsze skojarzenie - wanny prostokątne nadają się do większych łazienek, a wanny narożne do małych pomieszczeń. To jednak duże uproszczenie, wszystko rozbija się o wymiary wanny .

Wśród wanien prostokątnych znajdziemy zarówno modele bardzo duże - o długości 190 cm, a nawet więcej, jak i wanny małe , ledwie 120-centymetrowe, ale za to głębsze i z wyprofilowanym siedziskiem. Te ostatnie polecane są jako wanny do małych łazienek . Z drugiej strony - wanny narożne symetryczne potrzebują znacznie więcej miejsca niż prostokątne. Prawdą jest natomiast, że do małych pomieszczeń polecane są wanny asymetryczne . Zajmują niewiele miejsca - zwłaszcza najmniejsze wanny asymetryczne 140x70 cm . Ich kształt i ukośne ustawienie niecki są największą zaletą. Dzięki niej nie zagracają łazienki, a w środku jest znacznie więcej miejsca i wygodniej niż w wannie prostokątnej.

Wanny łazienkowe z dodatkami

Można je wyposażyć fabrycznie lub dokupić do nich elementy zwiększające funkcjonalność. Zamawiając urządzenie, zwykle można zamówić hydromasaż do wanny - tego konkretnego modelu, o konkretnych wymiarach i kształcie.

W każdej chwili natomiast możemy kupić i zamontować parawan do wanny , który pozwoli z niej korzystać jak z kabiny prysznicowej. Wanny z prysznicem osłonięte parawanem to idealne rozwiązanie dla posiadaczy małych łazienek, którzy nie chcą rozwiązywać dylematu - wanna czy kabina. W sprzedaży są też modele, w których fabrycznie zamontowany jest specjalnie ukształtowany parawan, przez co wyglądają jakby została wstawiona kabina do wanny.

Osobną kategorią są wanny dla niepełnosprawnych . To często wanny niskie, co ułatwia wchodzenie lub z otwieraną boczną ścianką, która umożliwia wjechanie do środka wózkiem. Warto też pamiętać, że niektóre modele wyposażone są w uchwyty ułatwiające wstawanie z kąpieli, czy wygodne zagłówki. Jeśli nasza upatrzona ich nie ma, sprawdźmy ofertę producenta, może można je dokupić osobno.

Nowoczesne wanny - spa na tarasie

Wanny wcale nie muszą być przeznaczone tylko do łazienki. Przykładem mogą być wanny spa , czyli kilkuosobowe niecki, z rozbudowanym systemem hydromasażu wodnego i powietrznego. Są tak skonstruowane, że można je zamontować i używać na zewnątrz. Takie wanny można spotkać np. przy basenach w ośrodkach spa, ale i w wielu prywatnych domach, gdzie najczęściej stawiane są w zacisznych kątach ogrodów, na tarasach lub nieopodal ogrodowej sauny. W takim zastosowaniu akryl sprawdza się bardzo dobrze, trzeba go tylko chronić przed piaskiem i innymi rysującymi substancjami. Takie modele są znacznie większe niż wanny łazienkowe. Zwykle mogą z nich jednocześnie korzystać dwie lub więcej osób. Mają też większą pojemność. Dlatego akryl wzmacnia się od spodu płytami drewnianymi i zabezpiecza laminatem.

Zobacz film: Poranny prysznic lepszy od wieczornego? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości