Waga kogucia w boksie

rękawice bokserskie i worek bokserski
Fot. Oliver Tufekovic / EyeEm / Getty Images
Pierwsze walki bokserskie miały miejsce w antycznej Grecji oraz Rzymie. Mężczyźni walczyli na gołe pięści bez kasków ochronnych, aż do utraty sił. Współczesny boks to widowiskowy sport pełen zasad oraz reguł chroniących zawodników. Jedną z nich jest podział na kategorie. Waga kogucia przeważnie obejmuje młodych pięściarzy.

Choć przez lata liczba kategorii wagowych zmieniała się, ich twórcom zawsze przyświecała jedna zasada – aby rywalizowali ze sobą zawodnicy maksymalnie zbliżeni do siebie pod względem masy ciała. Współczesny boks olimpijski dzieli się na 10 kategorii. Waga kogucia jest trzecią najlżejszą z kolei, przed nią jest waga musza oraz papierowa. Obecny podział obowiązuje od 1 września 2010 roku. Wcześniej istniały jeszcze dwie kategorie – piórkowa i lekkośrednia.

Waga kogucia, czyli kto?

Większość obecnych mistrzów boksu zaczynało treningi, gdy byli jeszcze dziećmi. Choć nie jest to regułą, zdobycie medalu olimpijskiego wymaga wielu lat przygotowań. Waga kogucia zawiera się w przedziale wagowym zawodników od 53 do 56 kilogramów. Ciężsi zawodnicy klasyfikowani są do kategorii lekkiej. Młody bokser zazwyczaj waży bardzo niewiele. Siła ciosów jest ograniczona, jednak jego zaletami są szybkość oraz dobra kondycja fizyczna. Zaczynając od wagi papierowej, początkujący zawodnik wraz z wiekiem i wzrostem masy swojego ciała przechodzi do kolejnej grupy, aby zmierzyć się z coraz lepszymi przeciwnikami. Boks skupia się przede wszystkim na treningach. Zawodnicy, których obejmuje waga kogucia, nie powinni walczyć z przedstawicielami wagi ciężkiej, gdyż łatwo w takiej sytuacji nabawić się poważnych kontuzji. Trenerzy zazwyczaj tak dobierają sparing partnerów, aby ich wzrost (który bezpośrednio przekłada się na długość ręki, czyli zasięg) oraz masa ciała były podobne. W takiej sytuacji mają oni równe szanse. Sparingi najczęściej uczą różnych technik oraz ćwiczą wydolność oddechową.

Zobacz film:Bokserska przygoda Wojtka Zielińskiego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Osobny podział dotyczy boksu zawodowego. W tym wypadku wyróżniamy aż 17 różnych kategorii wagowych, zaczynając od słomkowej poprzez lekką i półśrednią, a kończąc na ciężkiej. Waga kogucia zawiera się w przedziale od 116 do 118 funtów, czyli od 52,1364 do 53,524 kg. Aby osiągnąć odpowiedni wynik na wadze, zawodnicy stosują bardzo restrykcyjne diety, które z jednej strony ograniczają ilość tkanki tłuszczowej, z drugiej zaś dostarczają odpowiednią ilość białka do budowy i regeneracji mięśni. Najlżejszą kategorią jest waga słomkowa, następnie junior musza, musza, junior kogucia oraz kogucia. Kolejne to junior piórkowa (nie występuje w przypadku boksu olimpijskiego), piórkowa, junior lekka oraz lekka – w tym wypadku zawodnicy mogą ważyć do 135 funtów (61,235 kg). Dalej jest junior półśrednia, półśrednia, junior średnia oraz średnia. Zawodnicy występujący w tej ostatniej ważą do 160 funtów (72,575 kg). Dysponują potężnymi uderzeniami, niezwykłą szybkością oraz dobrą odpornością na ciosy. Dalej wyróżniamy wagę super średnią, półciężką, junior ciężką oraz ciężką. Przedstawicielami tej ostatniej są zawodnicy ważący ponad 200 funtów (ponad 90,79 kg). Zawodowi bokserzy występujący w tej wadze nigdy nie walczą z przeciwnikami, których obejmuje waga kogucia, boks nie przewiduje ma takich precedensów.

Waga kogucia – elementy wyposażenia boksera

Podstawowym wyposażeniem boksera są rękawice. W wadze koguciej i półśredniej używa się tych samych rękawic (oczywiście mogą różnić się rozmiarami). Boks to sport kontaktowy, dlatego początkujący zawodnicy muszą wyposażyć się w ochraniacz na zęby oraz wargi. Gumowa szczęka chroni przed utratą uzębienia. Kolejnym sprzętem, który zapewnia bezpieczeństwo ciału boksera jest suspensoria (w czasach średniowiecza używana przez rycerzy jako część zbroi), która zabezpiecza krocze przed przypadkowymi uderzeniami. Choć od 1 czerwca 2013 pięściarze amatorzy muszą walczyć bez kasków, podczas sparingów zalecane jest ich używanie. Wypełnione są one gąbką, która amortyzuje uderzenia oraz chroni uszy i skórę twarzy przed przetarciami. Modele wyposażone w metalową kratkę zabezpieczają dodatkowo nos.

Buty to również ważny element stroju pięściarza. W większości przypadków są wiązane i sięgają powyżej kostki. Wykonuje się je z miękkiej skóry, dodatkowo posiadają cienką podeszwę, która ułatwia bokserowi ,,czucie podłogi”. Wielu zawodników używa też bandaży, zwanych inaczej owijkami. Pełnią one dwie funkcje – usztywniają nadgarstek, ograniczając ryzyko kontuzji, oraz odprowadzają nadmiar potu na zewnątrz.

Waga kogucia, tak jak wszystkie inne wagi w boksie, oprócz treningów bez sprzętu (walka z cieniem) wykorzystuje szereg ćwiczeń z wykorzystaniem worków. Piłka na gumie świetnie trenuje refleks. Wykonana jest z miękkiej skóry, natomiast jej wnętrze wypełnione jest powietrzem. Trening na refleksówce wymaga wiele cierpliwości, jednak daje szybkie rezultaty, ćwiczy bowiem wyczucie odległości oraz rytmu. Standardowy worek mierzy około 145 centymetrów długości i jest w kształcie walca. Można na nim trenować ciosy proste, sierpowe jak i podbródkowe. Podczas treningu pięściarze ćwiczą w rundach, imitując prawdziwą walkę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości