W sieci roi się od błędów. "W ogule", "wziąść", "niewiem" - to tylko niektóre

Polscy internauci robią bardzo dużo błędów ortograficznych, nie potrafią również w poprawny sposób odmieniać wyrazów i używać ich we właściwym znaczeniu, mylą podobnie brzmiące słowa oraz posługują się pleonazmami. Wynika to z presji czasu i anonimowości w sieci - powiedziała językoznawca, Katarzyna Kłosińska.

Pasjonat języka polskiego Krzysztof Kacprzykowski jest współtwórcą raportu o najczęstszych błędach popełnianych w sieci.

Poszliśmy bardzo szeroko, ponieważ uwzględniliśmy media społecznościowe, czyli Facebook, Twitter (...), ale także serwisy informacyjne, blogi itd.

- powiedział Krzysztof.

Najczęstsze błędy

W czołówce znalazły się przede wszystkim błędy ortograficzne: napewno (poprawnie: na pewno), wogóle/w ogule (poprawnie: w ogóle), na prawdę (poprawnie: naprawdę), narazie (poprawnie: na razie), po za tym/pozatym (poprawnie: poza tym), na codzień/nacodzień (poprawnie: na co dzień), wziąść (poprawnie: wziąć), niewiem (poprawnie nie wiem), conajmniej (poprawnie: co najmniej), muj (poprawnie: mój), z przed/zprzed (poprawnie: sprzed), apropo/a propo (poprawnie: a propos), na przeciwko (poprawnie: naprzeciwko).

Największy problem mamy z pisownią łączną i rozłączną.

- powiedział Krzysztof.

Specjalnością internautów są także pleonazmy, czyli wyrażenie, w którym jedna część wypowiedzi zawiera treść występującą także w drugiej części. Na czołowych miejscach znalazły się: trwać nadal (poprawnie: trwać), kartka papieru (poprawnie: kartka) i spadać w dół (poprawnie: spadać), akwen wodny (poprawnie: akwen) i fakt autentyczny (poprawnie: fakt).

W sieci dominują również błędy frazeologiczne, w tym m.in.: po najmniejszej linii oporu (poprawnie: po linii najmniejszego oporu), języczek uwagi (poprawnie: języczek u wagi).

Dlaczego robimy błędy?

Przyjęło się, że głównym powodem pisania z błędami jest niechęć do czytania książek. Zdaniem językoznawcy Katarzyny Kłosińskiej, pomyłkom sprzyjają też media społecznościowe.

Wynika to z presji czasu i anonimowości - skoro mnie nie widać, to mogę sobie pisać jak chcę

- powiedziała.

Zdaniem pani Katarzyny, powodem pisania z błędami jest również postępująca demokratyzacja zachowań społecznych i wzorców.

Od czasu przełomu cyfrowego ludzie mają poczucie, że nie jest do końca tak, że ktoś może nam powiedzieć, że tak jest poprawnie, a tak jest błędnie

- stwierdziła.

Quiz o słowach

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przygotowaliśmy quiz. Sprawdź, jak dobrze znasz język polski. Co znaczą te słowa?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości