Gorące tematy

500 plus na pierwsze dziecko – jak złożyć wniosek?

Gorące tematy

500 plus na pierwsze dziecko – jak złożyć wniosek?

W czwartek, 25 kwietnia, Sejm przyjął nowelizację ustawy rozszerzającą program "Rodzina 500 plus". Prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, bez względu na dochody rodziny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agatę Zamęcką, dziennikarkę TVN 24 BiŚ.

500 plus na pierwsze dziecko

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko, to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Projekt umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Jak wynika z danych Centrum Informacyjnego Rządu, od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł. 

(PAP)

Czytaj także:

Co sądzisz o tym artykule?
59
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
07.05.2019
Piotr
Czy nad wydawaniem przyznanych pieniędzy jest jest jakaś kontrola ?! W 80% samotne matki wydają pieniądze przyznane na dzieci z 500+ na siebie (kosmetyczka ,fryzjer, ciuchy, solarium, zumba, siłownia itp.)Wystarczy spojrzeć na dzieci i matki jak wyglądają i w co są ubrane wtedy mamy dowód na co wydawane są pieniądze. Matka wygląda jak celebrytka a dziecko jak dziad w ubraniach po dzieciach z rodziny. Znam wiele takich samotnych mam co to wyglądają nienagannie i całe weekendy na tańcach spędzają. Dzieckiem zajmują się dziadkowie lub ciocie a państwo finansuje patologiczne zachowania. To zasiłek przyznany na dziecko nie na matkę i poprawianie sobie urody... Wstyd okradać własne dzieci! A stwarzać pozory wzorowej matki. Kto to wprowadził niech rozlicza albo wypłaca w bonach nie będą wtedy płacić z swoje hybrydy, powiększanie ust wstrzyknięciem kwasu hialuronowego czy zrobieniem makijażu permanentnego brwi za 1.000 zł. Moja siostra jest kosmetologiem i widzę jakie "samotne mamuśki" z własnego wyboru przychodzą i o czym rozmawiają między sobą " Jak mi ten frajer przeleje alimenty to przyjdę na korektę/dopigmentowanie ..." "Niech mnie pani zapisze na dwa terminy bo nie wiem kiedy wypłacą 500+ a zależy mi na ładnym wyglądzie bo impreza się szykuje w weekend..." Taka polityka z 500+ To złodziejstwo i przyzwolenie społeczne i prawne na okradanie własnych dzieci.
06.05.2019
Paulinuus
A co z koordynacją? Dalej będzie obowiązywać i rodzice samotnie wychowujący dziecko w Pl będą czekac po 3 lata na przyznanie pieniążków?