Polska

W Gdańsku stanęła niezwykła szopka bożonarodzeniowa. Do jej wykonania użyto 90 ton piasku

Polska

W Gdańsku stanęła niezwykła szopka bożonarodzeniowa. Do jej wykonania użyto 90 ton piasku

Co roku w okresie przedświątecznym w Gdańsku powstaje szopka betlejemska wykonana... z piasku. Dla wielu mieszkańców Pomorza stanowi już nieodzowny symbol rozpoczynającego się Bożego Narodzenia. Jak powstaje ta niezwykła budowla? Wyjaśnili w Dzień Dobry TVN organizatorka akcji Marzena Świtała oraz rzeźbiarz Bartosz Chylewski.

Szopka z piasku na Boże Narodzenie

Zdecydowanie to jedna z najoryginalniejszych szopek na świecie. Jest tradycyjnym elementem Wigilii Oliwskiej, organizowanej co roku w okresie przedświątecznym przez Fundację Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury. Początkowo przez lata bożonarodzeniowa budowla wykonywana była z całkiem innego materiału.

Fundacja Wspólnota Gdańska, która jest co roku organizatorem bodowy tych szopek, zaczynała takie duże, większe obiekty rzeźbiarskie tak naprawdę od rzeźb lodowych. Bodajże 12 lat temu na drugim targu w samym centrum Gdańska zaprezentowaliśmy kilkanaście rzeźb lodowych z motywami różnych narodów - opowiadała w Dzień Dobry TVN Marzena Świtała. 

Następnie organizatorzy i rzeźbiarze wspólnie stwierdzili, że skoro podczas miesięcy letnich rzeźbią z piasku, mogą spróbować robić to samo również zimą.

- Nie boimy się wyzwań i próbujemy różnych nowych rozwiązań i rzeczy, żeby zaskakiwać i pokazać, że można oraz warto - dodała organizatorka.

Jak powstaje szopka w Oliwie?

Tegoroczna budowla została zaprojektowana przez gdańską artystkę Ewę Topolan. Wraz z nią piaskową szopkę tworzyli Natalia Frankowska-Chylewska oraz Bartosz Chylewski. Z czego ją budowali?

- Ten piasek pochodzi z Pomorza, ale nie jest to piasek bałtycki. Piasek morski - tudzież wypłukany przez wodę słoną - byłby okrągły. Nie dałoby się go ubić, skompaktować ze sobą. Piasek ze żwirowni (...) ma kryształkową budowę i się kompaktuje. Można z niego budować dużo rzeczy - tłumaczył w naszym programie rzeźbiarz, Bartek Chylewski.

Świąteczne szopki to lubiane przez wielu atrakcje. Ta w Oliwie przeważnie sięga około czterech metrów wysokości i przedstawia biblijną scenę Bożego Narodzenia. Jej proces tworzenia nie jest łatwy i trwa 10 dni.

- 90 ton piachu jest partiami ubijane pneumatycznie w szalunkach, aż nabierze właściwej inkubatury, po czym wchodzą rzeźbiarze, otwierają te szalunki i zaczynają na bieżąco rzeźbić partiami - także trzeba pilnować proporcji samego początku, żeby się nie pogubić. Trzeba pilnować również głębokości wkopywania się w ten piasek, żeby się nie zawaliło, bo to jest tylko piasek - działa grawitacyjnie. (...) Jednym etapem jest uzyskiwanie formy, a drugim uzyskiwanie powierzchni - trzeba tu wszystko wygłaskać - mówił artysta.

Bożonarodzeniową szopkę można zobaczyć w Gdańsku do 6 stycznia.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
72
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0