W europejskim kraju rozważają możliwość wprowadzenia eutanazji dzieci do 12. roku życia

Dziecko eutanazja
Prasert Krainukul/Getty Images
Eutanazja dzieci do 12. roku życia byłaby możliwa tylko i wyłącznie w przypadku nieuleczalnie chorych. Wprowadzenie takiego rozwiązania rozważa rząd holenderski.

Eutanazja dla dzieci poniżej 12. roku życia

Minister zdrowia, Hugo de Jonge poinformował, że projekt oparty został o sprawozdanie sporządzone przez ponad 30 ekspertów pracujących w trzech szpitalach w Groningen, Rotterdamie i Amsterdamie. Ich zdaniem, w przypadku bardzo ciężko chorych dzieci w wieku 1-12 lat, którym w ostatnim etapie życia może towarzyszyć wiele cierpienia i których umieranie może trwać tygodniami, warto dopuścić możliwość eutanazji. Minister zdrowia dodał, że nowe rozwiązanie zapewni lekarzom prawne gwarancje i ochronę praw dziecka.

Eutanazja w Holandii

W holenderskim ustawodawstwie eutanazja jest legalna od 2002 roku. Aby się jej poddać, pełnoletni pacjent powinien spełniać pewne kryteria - jego prośba musi być dobrowolna i dobrze przemyślana, a cierpienie - nie do zniesienia i bez szans na poprawę.

Mogą się jej domagać nawet osoby od 12. roku życia, jednak w ich przypadku potrzebna jest zgoda wyrażona przez rodziców lub prawnych opiekunów. Niezbędne jest również orzeczenie lekarzy, w którym stwierdzą, że ból małoletniego pacjenta jest nie do zniesienia, a jego stan się nie zmieni.

Jak napisało oko.press.pl, każda decyzja o eutanazji jest badana post factum przez Regionalną Komisję Kontroli Eutanazji, która składa się z prawników, lekarzy i etyków. Po otrzymaniu dokumentacji bada ona, czy zostały spełnione następujące warunki:

lekarz był przekonany, że prośba pacjenta o dokonanie eutanazji jest dobrowolna i została głęboko przemyślana;cierpienie pacjenta było nie do zniesienia (ondraaglijk) i bez szans na poprawę (uitzichtloos);lekarz poinformował pacjenta o jego sytuacji oraz o rokowaniach;pacjent i lekarz doszli do wniosku, że dla pacjenta nie ma żadnego innego sensownego rozwiązania;lekarz zwrócił się do co najmniej jednego, niezależnego lekarza, który zbadał pacjenta. Ten lekarz złożył następnie pisemne oświadczenie na temat sytuacji pacjenta;lekarz przeprowadził eutanazję lub pomógł pacjentowi w samodzielnym zakończeniu życia w prawidłowy sposób z medycznego punktu widzenia

W wieku 40 lat zmarła Marieke Vervoort. Paraolimpijka zmagała się ze zwyrodnieniową chorobą kręgosłupa. 40-latka, by przerwać ból i cierpienie zdecydowała się na eutanazję:

>>> Zobacz także:

Francja. Vincent Lambert odłączony od aparatury podtrzymującej życie

Janusz Świtaj. W 2007 r. żądał eutanazji, teraz został magistrem psychologii

Czy zmierzamy do tego, że eutanazja będzie legalna?

Autor: Iza Dorf

Źródło: Daily Mail / oko.press

podziel się:

Pozostałe wiadomości